Tüm dünyada kısa sürede kullanılması amaçlanan 5G teknolojisi ile ilgili ülkemizin çalışmalarında gelinen noktayı değerlendiren Mustafa Varank, test aşamaları ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Türk İşi 5G

Tamamen yerli ve milli 5G ağı oluşturmak için çalışmalarını devam ettiren mühendisler, Haberleşme Şebekesi Projesi adını verdikleri bu yeni teknoloji çalışması için bugün Ankara Ostim Teknopark içerisindeki testlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı öncülüğünde gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde gerçekleşen ağ üzerindeki testleri yakından izleyen Mustafa Varank, çalışmalar ardından açıklamalarda bulundu.

12 kilometrelik mesafeden 4 adet 4K (4 boyutlu) video gönderimi ile başlayan testte, üretilmiş olan 5G ağı başarılı sonuçlar verdi. HAVELSAN tarafından üretilen ve geliştirilen Diyalog yazılımı ile de 5G ağ teknolojisinde görüntülü görüşme gerçekleştirildi. TR713-7GHz radyo-link demosu da proje kapsamında tanıtılan diğer bir ayrıntıydı.

Testler ve tanıtımlar sonrasında basın açıklaması yapan Bakan Varank, Türkiye sınırları içerisinde kullanılacak olan 5G ağının tamamen yerli ve milli olarak geliştirildiğini, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında ülkenin en başarılı kamu kurumları ve özel kuruluşların işbirliği içerisinde olduğunu söyleyen Bakan, 3 yıldır projenin üzerinde çalışıldığını da belirtti. Mümkün olan en kısa zamanda bu teknolojinin ülke geneline açılacağını belirten Bakan aynı zamanda internet hakkında herkesi mutlu edecek birtakım müjdeler verdi.

5G Nedir?

Peki 5G nedir sorularını duyar gibiyiz.

Telefon ve tabletlerde kullanılan mobil ağların son modeli olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan 5G teknolojisi, teknoloji dünyasının en yeni ürünü olarak biliniyor. Henüz birkaç ülkede kullanıma açılan, pek çok ülkenin ise hala üzerinde çalıştığı bu teknoloji kapsamında radyo ve tv frekansları, antenler, internet hızları, görüntülü görüşme kalitesi, video kaliteleri, dosya aktarımı gibi telefon ve tabletlerde kullandığımız hemen her ayrıntı etkilenecek.

1970’li yıllarda başlayan hücresel ağ geliştirme çalışmaları kapsamında günümüze kadar pek çok ağ üretilmiştir. G, 2G, 3G, 4G ve 4,5G ağlarını kullandığımız bu teknolojide en geç bir yıl içerisinde 5G’ye geçmesi düşünülüyor. Ortalama 3-5 yıl arasındaki süreçlerde bu ağlar yenileniyor. Ağların düzenli olarak yenilenmesinin amacı ise insanların daha iyi teknolojik hizmet almasını sağlamak ve elbette ki insanoğlunun icat konusunda ne kadar ileri gidebileceğini görmektir.

5G teknolojisinin kullanıma açılması ise bu ağın 6.kez yenilenmesi (4,5G de hesaba katılıyor) anlamına geliyor. Önceki ağ dönemlerinde yenilenmeler ve değişimler hemen gerçekleşmediğinden dolayı her geçişte yeni bir cihaz almak anlamsızdı fakat 5G teknolojisini kullanmak isteyen kişilerin en az 2019 senesinde piyasaya sürülmüş olan akıllı telefonları satın alması gerektiğini biliyoruz.

5G Hızı Ne Kadar?

5G teknolojisini duyan herkesin aklında beliren sorulardan biri ise şu şekilde: 5G ne kadar hızlı?

Günümüzde artık önemli olan hız. Telefon ve tablet kullanan kişiler üzerinde yapılan çalışmalar da internet ve ağ bağlantılarını hemen gerçekleştiren kişilerin gerçekleştiremeyen kişilere göre daha mutlu olduğunu belirtiyor. Bu bilgi kapsamında konuyu ele aldığımızda insanların 5G’nin hızını sorgulaması da gayet normal oluyor. Qualcomm tarafından yapılan testlere göre 5G teknolojisi saniyede 4,5 gigabit hıza ulaşabiliyor. Bu “en yüksek hız” olarak kayıtlara geçse de teknolojinin ortalama en yüksek hızının saniyede 1,4 gigabit olduğunu kayda geçiriliyor. 1,4 gigabitlik 5G hızının ise şu anda kullandığımız 4G hızı karşısında 20 katı olduğunu söyleyebiliriz. Yani 5G teknolojisini kullanan kişilerin yüksek çözünürlükteki bir filmi indirme hızları en fazla 15 saniye olacak.

5G teknolojisi ile birlikte yaşanacak olan en büyük yeniliklerden bir diğeri de internet sitelerindeki yavaş yüklenme problemlerinin giderilmesi olacak. Siteye tıkladığınız anda site içindeki her şey birkaç salise içerisinde yüklenecek ve siz de sinir krizi geçirmeden site içerisinde gezinebileceksiniz. Bu yüklenme ve gezinme süreleri teknoloji firmaları tarafından milisaniye ile ifade ediliyor.

5G Teknolojisi Nerelerde Kullanılacak?

5G teknolojisinin kullanıma açılması tüm teknoloji şirketleri tarafından heyecanla beklenen bir gelişme. Teknolojik cihazların üretimleri dışında özellikle sanal gerçeklik alanında daha gelişmiş ürünleri üretmek için 5G’nin kullanımını bekleyen şirketler, sanattan spora, eğitimden sosyalliğe kadar insan yaşamını etkileyen pek çok ayrıntının bu teknolojiden sonra değişeceğini dile getiriyor.

Peki insanların günlük hayatında bu kadar çok etki edecek ve fayda sağlayacak teknolojinin zararları var mı?

5G Teknolojisinin Zararları

Her yeni teknolojik gelişmenin olduğu gibi 5G teknolojisi zararları da vardır. 5G teknolojisinin kullanılmaya başlanması demek tüm dünya ülkelerinde daha çok baz istasyonunun kurulması demektir. Baz istasyonları ise zamanla insanların ve doğanın sağlığını olumsuz etkileyecek düzeye ulaşmaktadır. Bu sebeple özellikle çevreciler 5G teknolojisinin getirilmesine ve kullanılmasına çok fazla karşı çıkıyorlar.

5G teknolojisine karşı çıkan bir diğer grup da teknolojinin gizliliği ihlal ettiğini belirtenler. Her yeni ağın kullanımı insanların bazı şeylere karşı zorunlu olmasının sağlıyor. Örneğin 3G teknolojisinin kullanımı esnasında insanların yalnızca akıllı telefon almaları gerekirsen 5G teknolojisinden iyi derecede faydalanabilmek için yalnızca akıllı telefon almak değil aynı zamanda telefondaki ağ kullanılan pek çok uygulamayı da devamlı olarak açık bırakmak gerekiyor. Bu durum da telefonların ve tabletlerin daha kolay izlenebilmesi, daha kolay hacklenebilmesi gibi anlamlara geliyor.

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

5G teknolojisi birkaç ülkede test amaçlı kullanıma açılmış durumda. Fakat zaman zaman yapılan testler dışında 5G’den faydalanabilen bir kişi şu anda mevcut değil. Ülkelerin bu teknolojiyi tamamen kullanıma açmaları için her bir köşeye baz istasyonları kurmaları, bu teknolojiye uygun yeni telefonlar ve telefon hatları üretmeleri gerekiyor. 2022 senesine kadar her ülkede kullanıma açılması beklenen teknolojinin ülkeler için yüksek maliyetli olacağı görülüyor.

Ülkemizde 5G teknolojisine geçiş hakkında kesin bir tarih olmamakla birlikte bu teknolojinin 2021 senesinde kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin