Almanya’nın en popüler ekonomi gazetesi olarak kabul edilen Handelsblatt yazarlarının yaptığı habere göre yerli otomobilimiz TOGG, Almanlar tarafından Türkiye’nin Teslası olarak görülüyor. Elektrikli otomobil ekosistemi ile çalışan bu araç ile Türkiye’nin kendi Teslasını üreteceğini belirten Alman basını, otomobil hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor.

“Türkiye’nin Teslası”

Almanya merkezli olan ve dünya genelinde sıkça takip edilen Handelsblatt gazetesi, ekonomi haberleri ile dünyanın ekonomi nabzını tutmaya devam ediyor. Her ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin de ekonomi alanında tüm gelişmelerini takip eden gazete son olarak Türkiye’nin yerli otomobili TOGG ile ilgili çarpıcı bir habere imza attı.

Handelsblatt gazetesinin yaptığı haberin detayları şu şekilde:

“Henüz üretilme aşamasında olan Türkiye’nin yerli otomobili TOGG marka otomobilde elektrikli otomobil ekosistemi kullanıyor. Bu açıdan Tesla ile oldukça benzer olan Türkiye’nin Otomobili, Türkiye’nin Teslası konumunda. Türkiye, böyle bir araba üretmekle ulusal ürünleri arasına çok iyi bir ürün eklemiş olacak. Otomobilin fiyatı rekabetçi olursa bu durum Alman otomobilleri için de cazip bir piyasa oluşturacak.”

Handelsbaltt muhabiri bu yazı için ayrıca TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş ile de röportaj yaptı. Gürcan Karakaş’ın verdiği ilk yabancı röportaj yayını olan bu yayının başlığı ise “Türk Teslası” olarak atılmış durumda. Bosch’un eski yöneticisinin Türkiye’yi elektrikli otomobil devrine ilerletmek istediğinden bahseden bu röportajda dikkat çeken ifadeler şu şekilde:

“TOGG, yapılmaya başlandığı ilk aşamadan itibaren %100 elektrikli olmasıyla dikkat çekiyor. SUV model kasasıyla 2022 senesinin sonunda Boğaz’da sergilenecek olan otomobilin yine aynı dönemde sürüşüne başlanacak.”

Gürcan Karakaş’ın belirttiğine göre İstanbul’da geniş bir ofis kompleksi bulunuyor. Bu komplekste 220 mühendis çalışıyor. Türkiye’deki en büyük 6 şirket bu proje için güçlerini birleştirmiş durumda ki bu da 3 milyar Euro’nun üzerinde bir kaynak sağlıyor. 27 yıl boyunca Bosch Türkiye’nin müdürü olarak görev yapan Karakaş “Kimsenin Türkiye’den elektrikli otomobil beklemediğini” de belirterek ülkenin beklentileri aşacağını dile getiriyor.

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Devri

Türkiye’de yakıtlarla çalışan otomobiller her zaman modaydı. Buna karşın ülkede elektrikli araçlar git gide yaygın hale geliyor. 2020 yılının Ocak ve Eylül ayları arasında yapılan satışlara bakıldığında elektrikli araç satışının %104 artması dikkat çekiyor. Türkiye’nin elektrikli otomobili TOGG’a ayrılan bütçenin milyar Euroları aşması da bu anlamda oldukça önemli. Dünyanın elektrikli araçlara yönelmeye başladığı günümüzde oldukça yüksek miktarların öne çıktığını belirten Duisburg Essen Üniversitesi öğretim üyesi ve ünlü otomobil uzmanı Ferdinand Dudenhöffer, Türkiye’nin elektrikli otomobil için 3 milyarlık bütçeyle başlamasının gayet yeterli olduğunu belirtiyor.

TOGG’un Özellikleri

Henüz piyasaya çıkmadan adından sıkça söz ettiren TOGG otomobil gerek yapım aşaması, mühendisleri ve yatırım bütçesiyle gerekse de özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’nin ilk otomobili TOGG’un özellikleri ise şu şekilde:

  • Tamamen elektrikli ve bu sayede de doğa dostu.
  • Bilişim teknolojileri ile kolay bir şekilde entegre oluyor.
  • Oldukça güçlü bir internet bağlantısına sahip.
  • 30 dakikadan daha kısa sürede %80 şarj olma özelliğine sahip.
  • 0 emisyon değerine sahip.
  • Yüksek hızlı çarpışmalara dayanıklı.
  • %20 geri kazanımlı fren mesafesine sahip.
  • EuroNCAP testinden oldukça yüksek puan aldı.

2022 yılının ilk döneminde tamamlanıp son döneminde 2 SUV, 1 Sedan, 1 MPV ve 1 Hatchback modelinde yaklaşık 150 bin adet araç üretilmesi beklenen elektrikli otomobil üretim ofisinde 10 binlerce kişi canla başla çalışmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin