Apple, dünyanın önde gelen teknoloji markalarından biridir. Bünyesinde gerçekleştirdiği çoğu yenilikle adından sıkça söz ettiren ve teknoloji haberleri sayfalarını dolduran marka, dünyanın devi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. 

Apple, 2020 senesinde en yeni telefon modelini çıkarmışken hep beklenen ama kulislerde çok da yankılanmayan işlemcisini de bu yılın kasım ayı içerisinde piyasaya sürdü. Bu piyasaya çıkma işlemi elbette ki Apple’ın en çok sevilen bilgisayarları üzerinden gerçekleşti. 

Apple M1 İşlemci Nedir? 

Apple M1 işlemci, Apple Inc. Bünyesinde oluşturulmuş yeni nesil işlemcidir. Mac bilgisayarlar için oluşturulmuş olan bu merkezi işlemci birimi (CPU), ARM tabanlı sistemde ilk kez üretilen yüksek performanslı çekirdek olma özelliğini taşıyor. 

M1, 5 nanometrelik teknoloji ile oluşturulmuş ilk kişiye özel bilgisayar çipidir. Apple laboratuvarlarında yapılan testlere göre bu çip “dünyadaki en hızlı CPU”. Fakat bu iddia hakkında henüz tarafsız analizcilerden yorum yapılmadı. Bu çip ile Mac cihazlarda iOS sistemi çalıştırılabilecek fakat sistem geliştiricileri uygun gördükleri zaman bu çalışmayı kapatabilecek. 

Apple M1 İşlemci Hangi Cihazlarda Bulunur? 

Apple M1 işlemci henüz 2020 senesinde piyasada kendini göstermiş olsa da şimdiden Apple’ın 3 cihazında birden bulunuyor. MacBook Pro (13 inç), MacBook air ve Mac Mini çerisinde M1 çipi bulunan modellerdir. 

Bu bilgisayarlardaki güç düğmesi, parmak izi okuyucu görevi görüyor. Bu sayede de Apple Pay ödemesini kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Apple M1 İşlemcinin Tasarımı 

M1, ünlü işlemci markası Intel’in Lakefield ve ARM Holding bünyesinde üretilen big.LITTLE isimli çiplerin benzeri olarak karşımıza çıkıyor. M1’de 4 adet düşük kuvvetli “Icestorm” ve 4 adet de yüksek kuvvetli “Firestorm” çekirdek bulunuyor. 8 çekirdekli CPU veya 7 çekirdekli GPU ile oluşturulan sistem, Intel ve Apple işbirliğinde üretilen cihazlarda güç kullanımına izin vermesi sebebiyle tüm yazılımcılar tarafından takdir toplamıştır. 

Yüksek performans sağlayan çekirdekler (Firestorm), 12 MB L2 önbelleği, 128 KB veri önbelleği ve 192 KB talimat önbelleğine sahiptir. Buna karşın düşük performans sağlayan çekirdekler (Icestorm) de yüksek performanslı çekirdeklerin yalnızca onda biri kadar önbelleğe sahiptir. Firestorm 13,8 W güç tüketirken Icestorm 1,3 W güç tüketir. Bunlar, maksimum seviyelerdir. 

Mac için özel olarak tasarlanan ilk çip olan M1, devrim sayılabilecek performanslara sahiptir. Apple’a göre “dünyanın en gelişmiş işletim sistemi olan Mac sistemleri bu çip ile çığır açmaya geldi”. Apple’ın bir başka deyimi de “bunun bir dönüm noktası olacağı” yönünde. Tüm performansları tek bir çip içinde toplayan Apple, çip içerisine birleşik hafızaya sahip olan 16 milyar transistör bulunduğunu belirtiyor. Yüksek bant genişliğine sahip olan çipteki diğer yenilikler ise şu şekilde: 

-3,9 kat daha hızlı video oynatma 

-7,1 kat daha hızlı görüntü işleme 

-3,5 kat daha hızlı CPU gücü 

-15 kat daha hızlı makine öğrenimi 

-11 trilyon işlem kapasitesi 

-Rakiplerine göre %75 tasarruf 

-100W seviyesinde rakiplerine göre 2 kat daha iyi performans 

-2,6 teraflop entegre grafik (bu, dünyanın en hızlı performansıdır) 

-Daha yüksek oyun performansı 

-Daha hızlı çalışan uygulamalar 

-Fansız MacBook modelleri 

-Daha iyi ekran çözünürlüğü 

-Daha çok pil ömrü 

Tüm bunların yanında M1’li Mac, 17 saat kablosuz internette gezinme ve 20 saat video oynatma imkanı da sunuyor. Ayrıca bu çip ile üretilen bilgisayarlar USB 4 ve Tunderbolt eklentilerini de destekler nitelikte. 

Intel Tiger Lake ve Apple Silicon M1 Arasındaki Farklar 

-Çekirdek 

Apple’da 8 çekirdek ve 8 iş parçacığı bulunurken Intel’de 4 çekirdek 8 iş parçacığı bulunur 

-Mimari 

Apple’da 5 nanometre ARM bulunurken Intel’de 10 nanometre Willow Cove bulunur. 

-GPU 

Apple’da 8 çekirdek ve 3,2 GHz bulunurken Intel’de X çekirdek ve 4,8 GHz bulunur. 

-Hız 

Apple’da 3,10 GHz bulunurken Intel’de 4,8 GHz bulunur. 

-Bağlantı Desteği 

Apple’daki bağlantı destekleri Bluetooth 5.0, USB 4.0 ve Tunderbolt 3.0 bulunurken Intel’de Bluetooth 5.0 ve Tunderbolt 3.0-4.0 bulunur. 

1 YORUM

  1. Apple sizin de bahsettiğiniz gibi mobil teknoloji ile masa üstü teknoloji arasında bütünlük ve birliktelik sağlayacak ilk ilmeği atmış bulunuyor Bundan sonraki dönem de apple akıllı telefonlar ile apple masa pc ler arasında performans bakımında bence çok ciddi bir fark kalmayacak. Yakın gelecekte bizi çok daha güçlü akıllı telefonlar bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin