Bitcoin, 2009 senesinden beri dünyanın gözü kulağı olmuş dijital para birimidir. Milyarlarca kişinin kripto para borsasına katılmasını ve milyarlarca liralık kar etmesini sağlamıştır. Hemen her ülkede borsası olan, hemen her ülkenin belirli bankalarında bulunan Bitcoin, Türkiye’de kullanılıyor mu? Bitcoin’in bulunduğu Türk bankaları hangileridir? Hangi Türk bankalarından Bitcoin yatırımı yapabilirsiniz? Bunların ve daha fazla soruların cevabı bu yazımızda sizlerle.

Bitcoin’in Bulunduğu Türk Bankalar

Bitcoin, dünyaca ünlü kripto paralar arasında yer alır ve en çok yatırım yapılan paradır. Borsalarda işlem çoğunluğu ve maliyet açısından ilk sırada yer alan bu para, hemen hemen tüm ülkelerdeki ünlü bankalarda alınıp satılabilir. Bitcoin alım satımı yapmak isteyen kişilerin borsa dışında başvurdukları yol bankalardır. Bankalar aracılığıyla pek çok kişi kripto para sahibi olmuştur ve eldeki paraları bozdurmuştur. Borsanın banka ile birleştirilmesiyle oluşan bu sistem kripto para yatırımcılarına rahat nefes aldırmıştır.

Türkiye’de kripto para yatırımcısı olarak yer alan, bu alana merak duyan kişilerin ve bu sektöre atılmak isteyen kişilerin akıllarındaki en büyük soru belki de kripto paraların bankada bozdurulup bozdurulmayacağı ve bu işlemde hangi bankaların kullanılacağıdır. Bu sorunun cevabını kısa yoldan vermek gerekirse üzgünüz ama Bitcoin şu anda herhangi bir Türk bankasında işlem görmemektedir. Gerek devlet bankalarında gerekse özel bankalarda BTC ile alım satım işlemleri ya da para bozdurma işlemleri yapılmamaktadır.

Bankaların bağlı olduğu BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) kanunları şu anda herhangi bir kripto para işlemine izin vermemektedir. Bu sebeple de bankalarda bu konuda herhangi bir çalışma yapılamamaktadır. BDDK’nın ilerleyen zamanlarda kripto paralar ile ya da en azından Bitcoin ile işlem yapılmasına izin vermesi bekleniyor. Ülkemizde her gün fazla miktarda artan kripto para yatırımcılarından gelen çağrılar da bu yönde.

Fakat buna karşın bankalar yardımıyla kripto para transferleri yapılabiliyor. Örneğin Bitcoin hesabı olan biri PARİBU Akbank hesabı üzerinden sahip olduğu Bitcoinleri başka bir hesaba transfer edebiliyor. Bu transferler herhangi bir problem olmadan yapılmakla birlikte işlem için herhangi Bitcoin EFT/Havale ücreti de alınmıyor.

Bankalar Aracılığıyla BTC Alınabilir Mi?

BTC (Bitcoin) işlemleri Türkiye’de faaliyet gösteren devlet ya da özel tabanlı bankalarda yapılmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yalnızca transfer yapılabilmektedir.

BTC borsasına katılmak isteyen kişilerin aklında olan soru ise bankalar aracılığıyla Bitcoin alım satımı yapılabilir mi sorusudur. Bu soruyu da üzülerek hayır olarak cevaplıyoruz. Ülkemizdeki banka standartları gereği Bitcoin alımı için herhangi bir banka hesabından faydalanılamaz. Bitcoin ve diğer kripto paraları satın almak için kripto para borsaları içerisinde bir hesap açılması gerekir. Bir banka hesabı açmak gibi düşünülecek bu işlemde kendinize özel hesap numarası alabilir ve bu hesap üzerinden kripto para alımı yapabilirsiniz.

Herhangi bir kripto para borsasına kişisel bilgilerinizle kaydolarak özel bir hesap açabilirsiniz. Ardından hesaba dilediğiniz para birimiyle (Türk lirası, dolar, sterlin vb) para yüklemesi yapıp dilediğiniz kadar kripto para satın alabilirsiniz.

Yurt Dışındaki Bankalarda Bitcoin İşlemleri Yapılabiliyor Mu?

Bitcoin isimli kripto para birimi 2009 senesinde dünya genelinde işlem görmeye başlamıştır. Yıllar içinde paranın çok fazla değer kazanması ve hatta 1 BTC’nin on binlerce dolara karşılık gelmesine rağmen bankalarda kripto para işlemlerinin yapılması yıllar sonrasını bulmuştur. 10 yıl sonra yani 2019 senesi başıyla birlikte yurt dışındaki bazı bankalar kripto para ile işlem yapmaya müsaade etmiştir. Sayıları çok fazla olmayan bu bankaların ülkemizde herhangi bir şubesi bulunmamaktadır. Fakat buna karşın ülkemizdeki yatırımcıların kolayca işlem yapabilmesi için Türk bankalarının bu konuyla ilgili çalışmaları devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin