Dünya genelinde 3 binden fazla kripto para mevcut. Borsaya baktığımızda ise bunların yaklaşık 2 bin 500 tanesi sürekli olarak işleyiş halinde. Bu kadar çok seçeneğin bulunması, büyük yatırımcıların kripto para zenginliği, kısa zamanda zengin olma isteği gibi durumlar insanları kripto para alım satımına yönlendirmiştir. Özellikle acemilerin çok fazla olduğu bu borsada insanların bilgisizliğini kullanmak isteyen kişiler de oldukça fazladır. Cryptorobo acemileri tuzağına düşürmek için oluşturulmuş bir sistemdir. Peki Cryptorobo nedir? Ayrıntılı cevabı yazımızda sizlerle.

Cryptorobo Nedir? İnsanlar Neden Tercih Ediyor?

Cryptorobo, “insan müdahalesi olmadan sürekli kripto para alım satımı yapılan bir sistem”. Borsanın iniş çıkışını takip etmek, sürekli sistem başında oturmak istemeyen kişiler için oldukça cezbedici olan bu cümle kendisine binlerce kişiyi çekti ve hala da çekmeye devam ediyor. Birçok ünlü kripto paranın kendisinde işlendiği yalanıyla büyük müşteriler çeken bu dolandırıcılık projesi, Bitcoin trade botu şeklinde tasarlanmış olmasıyla karşımıza çıkıyor.

Vakit kaybetmeden zengin olmak isteyenlerin özellikle tercih ettiği bu sistem reklamını öyle güzel yaptı ki en zeki yatırımcıları bile ağlarına düşürmeyi başardı. Ülkemiz özellikle Rahmi Koç, Bill Gates ve Elon Musk gibi isimleri kullanarak yaptıkları reklamlar uzun süre konuşuldu. Rahmi Koç’un Habertürk’e bir röportaj verdiğini ve röportajda Cryptorobo’dan bahsettiğini gösterdikleri sahte gazete sayfaları bile hazırladılar.

Uzun zaman boyunca kimsenin dolandırıcı olduğunu anlamadığı Cryptorobo projesi Rahmi Koç’un adının kullanılarak röportaj sayfası ve şoplu video hazırlanmasının ardından ortaya çıktı. Koç Holding tarafından resmi olarak yapılan açıklamada şirketin böyle bir kripto para mecrası ile hiçbir ilişkisinin olmadığı ve bu kişiler hakkında dava açıldığı beyan edilmiştir. Bu zamana kadar da şirket binlerce insanı türlü kandırmacalarla bünyesine kaydetmiş ve çoktan paralarına el koymuştu bile.

Cryptorobo Sistemi Nasıl Çalışıyor?

İnsanlar Cryptorobo’dan bot aldıktan sonra bot hesap çalışıp müşterisine kar ettiriyor. Müşteri bunu görüp iyi bir yatırım yaptığını düşünse de çok büyük bir yanlış yapıyordu ve bunu farkında bile değildi. Sistem aynı Çiftlik Bank sistemi gibi işliyor. Cryptorobo sistemi müşterilerden yeteri miktarda parayı aldıktan sonra sistemi kapatıyor ve kullanıcılara hiçbir ödeme yapmadan ortadan kayboluyor.

Cryptorobo Ne Vadediyor?

Cryptorobo nedir sorusuna cevap verdikten sonra Cryptorobo ne vadediyor kısmına da değinmek gerekir. Bu sistem sizden öncelikle bilgisayarınıza ya da akıllı cihazınıza kendi sistemlerini indirmenizi istiyor. Sonrasında kullandığınız borsa hesabıyla bu sistemi etkinleştirmeniz gerekiyor. Siz sisteme bakiye yükledikçe sizin adınıza paranıza değer katacaklarını söyleyen bu sistemde sizin hangi paraya yatırım yapacağınızı söylemeniz ve para yatırmanız yeterli. Sistem sahipleri sizin yatırdığınız parayla yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı alıp satıyorlar ve size %10 bin kazanç sözü veriyorlar. Peki böyle bir şeye kim inanır? Elbette ki borsaya yeni giriş yapmış ve kısa zamanda bu kadar fazla servet kazanabileceğini düşünen acemiler.

Bitcoin’in ani yükselişi sebebiyle ortaya çıkmış olabileceğinin düşünüldüğü bu sistemin kurucuları hakkında açılmış olan davalar hala sürüyor. Sistemin kurucuları ise Çiftlik Bank kurucusu gibi hala yakalanabilmiş değil.

Cryptorobo Hesabım Vardı Peki Şimdi Ne Olacak?

Hali hazırda Cryptorobo yatırım hesabına sahip biriyseniz yapmanız gereken ilk işlem sisteme para yatırmayı durdurmaktır. Ardından hesaplarınızda yer alan tüm kişisel bilgileri silmeli, internet ve banka hesabı şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Sonrasında ise yatırımlarınızın ne durumda olduğunu kontrol etmeli ve Cryptorobo sisteminin sahipleriyle iletişime geçip paranızı istemelisiniz ki büyük ihtimalle ya paranızı alamayacaksınız ya da sistem sahipleriyle iletişim kuramayacaksınız. Bu aşamada ise yapmanız gereken size en yakın emniyet müdürlüğüne dolandırıcılık hakkında müracaatta bulunmak olacaktır.

Kripto para yatırımı yapacak kişiler için ünlü yatırımcılar tarafından verilen bu ipuçlarını dikkatlice okumalı ve bunlara uygun olarak yatırım yapmalısınız. Aksi takdirde hem sizin hem de ailenizin canı çok fazla yanabilir.

Kripto Para Yatırımcılarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kripto para borsalarındaki ani yükselişler pek çok kişiye kısa zamanda zenginlik katmış, pek çok şirketin de mevkilerinin yükselmesine sebep olmuştur. Bu göz önünde bulundurulduğunda insanların kripto para borsasına yönelmeleri ve milyonlarca lira yatırım yapmaları elbette kaçınılmazdır. Fakat borsa uzmanlarının, en iyi yatırımcıların bile bu sistemde zaman zaman dibi gördükleri de unutulmamalıdır.

Siz de kripto paraya yatırım yapmak isteyen kişilerdenseniz dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde:

  • Güvenlik: Kullanacağınız sistemin güvenli olduğundan emin olduktan sonra yatırım yapmalısınız. Sizden önce yatırım yapan kişilerin görüşlerini okuyun ama bunların gerçek yatırımcılar olmasına dikkat edin. Çevreniz yatırım yapmış kişilerden yardım alın.
  • Altyapı: Sistem altyapısı, son zamanlarda kullanıcılara problem yaşatmamış bir altyapı olmalıdır. İnternetteki yorumlara bakarak sorunların görülüp görülmediğini inceleyin.
  • Komisyon: Yatırım yapacağınız sistemin sizin yatırımınızdan ya da kazancınızdan komisyon almamasına özen gösterin. Bu sistemler komisyonu artırmak için çeşitli yollar deneyebilirler. Bunlardan uzak durun.
  • Hız: Yatırım yapacağınız sistem muhakkak hızlı olmalıdır çünkü borsada 1 saniye bile önem taşır. Unutmayın ki bir yatırımcı 1 saniyede batabileceği gibi 1 saniyede yükselebilir de. Sitenin hızlı olması, saniyelik güncellemelerle çalışması gerekir.
  • Aracı: Yatırım yapacağınız alanda Cryptorobo gibi bir aracının olmamasına dikkat edin. Aracı ile yapılan işler hiçbir zaman iyi sonuç vermezler. Ne kadar kazanç vadedilirse edilsin unutmayın ki birebir ilişkiler daha iyidir.
  • Gözlem: Yatırımlarınızı daima gözlemleyin ve kimseye emanet etmeyin. Bir gözünüz daima canlı borsada olsun. Bu şekilde yatırımlarınızı şekillendirmeniz de daha kolay olacaktır.
  • Destek: Yatırım yapacağınız borsada bir destek servisinin olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız ya da aklınızda yatırımla ilgili bir soru olduğunda bunu birilerine danışmanız gerekir. Alanında uzman kişilerden alacağınız destek hizmeti oldukça faydalı olacaktır.
  • Tasarım: Yatırım yapacağınız borsa karışık terimler içermemelidir ve tasarımı sade olmalıdır. Ne kadar karışık terim olursa siz de o kadar zorda kalırsınız. Bu sebeple mümkün olduğunca anlaşılır ve sade alanları tercih edin.

En iyi Kripto Para Siteleri ile ilgili yazımıza göz atmak isteye bilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin