İnternette pek çok yüz ile karşılaşıyoruz. Sosyal medyalarda, haber sitelerinde ve hatta Google görsellerde bile bu yüzleri bulmak mümkün. Özellikle son yıllarda Google görseller üzerindeki yüzlerin toplamı artmış durumda. Pek çok insan artık sosyal medya hesabı açarsak fake yani gerçekte olmayan yüzlerden faydalanıyor. Bu kadar çok yüzü nereden buluyorlar? Bu yüzleri kimler internete sürüyor? Cevap oldukça basit: DeepFake 

DeepFake, yapay zeka ile birlikte çalışan ve düzenli olarak insan yüzünün fotoğrafını üreten bir sistemdir. Sistem bünyesinde üretilen yüzler hiçbir şekilde birbirine benzemeyen ve fake olduğu da zor şekilde ayırt edilebilen yüzlerdir. Teknolojinin ilerlemesi ile aslında hiç var olmayan bu insanların artması da doğru orantılıdır.  

Zaman içerisinde pek çok kişinin DeepFake yüzlere karşı talepleri artmıştır. İnternetten indirilen, sosyal mecralarda sık sık kullanılan bu yüzler şimdiye kadar ücretsiz olarak sunuluyordu fakat artık belirli ücretler karşılığında insanlar bu fotoğrafları satın alabilecekler. 

Çevrenizdekilerin Gerçek Olduğuna Emin Misiniz? 

Instagram’da gizli bir profile denk geldiniz ve profil fotoğrafında oldukça yakışıklı bir erkek var. Tinder uygulamasında bir kadınla eşleştiniz ve gözlerinizi ondan alamıyorsunuz. Amazon üzerinde yorum yapan birini gördüğünüz, hiç bilmediğiniz bir ülkeden Donald Trump hakkında tweet atan biriyle karşılaştınız. Bu örnekler saymakla bitmez. Peki bunların gerçek kişiler olduğundan ne kadar eminsiniz? NVIDIA markasının oluşturduğu yapay zeka yazılımı son zamanlarda kendini çok fazla geliştirdi. Özellikle internet ortamında daha fazla karşımıza çıkan bu yazılımın DeepFake yüzleri ile sosyal mecralarda takıldığını biliyoruz. 

2,99 Dolar Karşılığında İnsan Yüzü 

Var olmayan insanların fotoğraflarını satışa çıkaran generated.photos isimli sitede sıradan bir insanın fotoğrafını almak için yalnızca 2,99 dolar ödemeniz yeterli oluyor. Fakat bu satışta da zaman zaman kampanyalar yapılıyor. Eğer indirim dönemine denk gelirseniz 1000 dolar karşılığında 1000 adet insan yüzü satın alabilirsiniz. 

Satın alma kısmında insanları dilediğiniz gibi filtreleyebiliyorsunuz. Örneğin uluslararası boyutta çalışan şirketlerin her ırktan ve her yaştan insan bulabilmesi bu site içerisinde kolaylaşıyor. 

Sistem kullanıcılara ilk açıldığında yani 2014 senesinde üretilen yüzler adeta The Sims karakterlerini andırıyordu. Fakat zaman geçtikçe yapay zeka bu insanları daha da geliştirdi ve normal insanlara benzeyen kişiler üretmeye başladı. Peki bu yüzler gerçeklerinden nasıl ayırt edilecek? 

Arka planı saçma bir şekilde blurlanmış olan, pasaport fotoğrafı olmamasına rağmen arka planında derin bir beyazlık olan, gözleri gereğinden fazla şaşı ya da kayık olan, kulakları aynı hizada olmayıp dengesiz duran, gözlüğü yamuk veya yanlış duran yüzünde hastalıktan kaynaklı olmayan fazlaca asimetrik olan fotoğraflar yapay zeka ürünleridir.  

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin