Teknolojinin gelişmesiyle birlikte drone teknolojisi de hayatımıza yeni bir anlam kattı. Kameralı helikopterlerin işini yapan ve metrelerce yükseklikte çekim yapma imkanı sunan bu teknoloji harikası araçlar, taşımacılık sektörünün de yeni yıldızı haline gelmiştir. Daha az enerji harcayan, hafif olan ve yerden kontrol edilebilen bu dronlar, uçan araç kategorisinde gelecek için umut veriyor.

Lojistik taşımacılık hizmetlerinde maliyetin artması, zamanın daha değerli hale gelmesi ve güvenli yöntemlerin ön plana çıkması profesyonel yöntemlere olan ihtiyacı artırmıştır. Özellikle güvenli ve hızlı yöntemlere olan ihtiyacın artması ile birlikte drone taşımacılığının önemi artmış durumdadır. Toplu bir şekilde yük araçları ile yapılan taşıma işlemlerinde yeterince hızlı olmak bir yere kadardır. Ancak drone ile taşıma işlemlerinde taşıma hızı maksimum seviyeye çıkmaktadır. Zaman kaybı yaşamadan satın alınan ürünün zamanında yerine ulaştırılması için drone taşımacılığı tercih edilmektedir.

Drone Nedir?

Drone Nedir

Taşıma hizmetinin yeni kahramanı olan bu makineler, yazılım ve teknoloji harikası yeni nesil cihazlardı. İHA olarak tanımlanan, uzaktan kumanda ile idare edilen ve özel yazılım seçeneğine sahip bu tasarımın kullanıldığı alanlar oldukça farklıdır. Reklam dünyasının yeni tercihi olan bu cihaz, spor dünyasının da ihtiyacını karşılamaktadır. Düğün organizasyonlarında havadan çekim işlemlerinde de bu yeni tasarım tercih edilmektedir. Tarım, arama kurtarma, yangın, deprem ve benzeri birçok alanda kullanılan droneler, askeri amaçla üretilmiştir.

Dronelerin yerden kontrol edilmesi, manevra kabiliyetinin yüksek olması ve maliyet açısından çok daha ekonomik olması, kullanım alanını genişletmektedir. Bu araçlar sosyal hayatın içerisinden en çok kullanılan uçan araçlardır. Drone kargo taşımacılığı bu kategoride kolaylık sağlamaktadır.

Dünyada ve Ülkemizde Drone Taşımacılığı

Dünyada ve Ülkemizde Drone Taşımacılığı

Her yıl ekonomideki payı her geçen gün büyümeye devam eden dronlar, taşımacılık sektöründe de yerini almış durumdadır. Dünya genelinde taşımacılıkta üçüncü sırada yer almaktadır. Taşımacılıkta en önemli konu süredir. Normalde bir veya iki gün süren teslimat süresi drone ile yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Bu avantaja sahip olması nedeniyle son yıllarda en popüler seçenek haline gelmiştir. Hava yolu her zaman kara ve deniz yolundan daha hızlıdır. Droneler, hava yolu kategorisinin en pratik ve en hızlı seçeneğidir.

Dünya genelinde özellikle büyük alışveriş sitelerinde son yıllarda drone ile teslimat seçenekleri tercih ediliyor. Ülkemizde de her geçen gün drone ile kargo taşımacılığı konusunda adım atılmaya başlandı ve bu seçenek profesyonel bir şekilde değerlendiriliyor. İş dünyasında, eğlence dünyasında ve sosyal hayatta büyük kolaylık sağlamıştır. Dünyada ilk drone taşımacılığı Çin’de faaliyete geçti.

Bu hizmette drone taşımacılığına özel istasyonlar taşıma işleminin başlangıç noktasıdır. Bu istasyonlara gelen yükler dronelerin yük bölümüne nakledilmektedir. Yükün teslim edileceği noktalarda da özel drone istasyonları bulunmaktadır.

Drone Taşımacılığının Avantajları

Drone Taşımacılığının Avantajları

Bu kategoride zaman büyük önem kazanmıştır. Drone diğer bütün taşıma seçeneklerinden kat be kat daha hızlı bir şekilde teslimat seçeneği sunuyor. Bu avantajı sayesinde müşteri memnuniyeti meydana getiren drone taşımacılığı, her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

Bu sektörde ilk aşamada küçük çaplı yükler taşınmaktaydı. Ancak dron üreticilerinin kapasiteyi artırması ile birlikte 80 tona kadar taşıma kapasiteli özel dron üretimi gerçekleşecektir. Şu anda kargo taşımacılığında söz sahibi olan dronlar, yakında insan taşımacılığında da kullanılmaya başlanacak.

Taşıma işlemlerinde sadece hızlı teslimat gerçekleşmiyor. Paketleme ve yükleme gibi kategorilerde gerekli bütün güvenlik önlemleri alınmaktadır. Nem ve ısı izolasyonunun yanı sıra ürünün teslim alınması ve teslimatı da güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin