Kablolu şekilde veri aktarmaya yarayan USB bağlantısının pek çok farklı sürümü bulunuyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile hızlıca yenilenen USB bağlantılarının en son versiyonu ise 4.0. 3.0 – 3.1 ve 3.2 ile birlikte dört farklı versiyonu piyasada aynı anda bulunan USBlerin farkları nelerdir?

USB Versiyonları

Kablosuz veri aktarımı konusunda cihazlar sürekli gelişse de dünya hala kablolu veri aktarma yöntemi olan USB’yi kullanmaya devam ediyor. Etkili aktarım yöntemlerinden olan ve herkesin güvenerek kullandığı USB, 4.0 versiyonunu henüz yeni piyasaya sundu. Versiyonlarına sürekli yenilerinin eklenmesi yetmezmiş bir de sürekli isim güncellemesi yapılan USBler hakkında kısa ve öz bilgiler bu yazıda sizlerle.

USB 3.0

USB 2.0’ın ardından 2007 senesinde piyasaya sürülen bu bağlantı 5Gbps veri aktarım hızı sunuyor. Az enerji tüketmesi sebebiyle çok sevilen bu USB, SuperSpeed USB ve USB 3.2 Generation 1 olarak isimlendiriliyor

USB 3.1

USB 3.0’ın ardından 2013 senesinde piyasaya sürülen bu veri dağıtım aracı 10 Gbps aktarım hızı sunuyor ve SuperSpeed USB 10 Gbps ve USB 3.2 Generation 2 olarak isimlendiriliyor.

USB 3.2

20 Gbps aktarım hızı ile 2017 senesinde piyasaya sürülen USB 3.2, 10 Gbps hızlı iki kanala sahip. Bu bağlantı USB 3.2 Generation 2*2 olarak isimlendiriliyor.

USB 4

2019 senesinde piyasaya sürülen USB 4, 40 Gbps aktarım hızı sunuyor. 4K ekran ve 100Wat güçten oluşan iki adet diş kısmı bulunuyor.

USB Çeşitleri Arasındaki Farklar

  • Bağlantı noktası

USB versiyonlarının değişmesi ve gelişmesi, hepsinin aynı bağlantı portunu kullanmasının önüne geçmiyordu. Ta ki USB 4 piyasaya sürülene kadar. USB 4 haricindekilerin bağlantı portları aynı olurken USB 4’ün portu USB Type-C .

  • Veri aktarım hızı

Veri aktarım hızı, USBlerin bu kadar çeşitli olmasını sağlayan özelliklerin en başında gelmektedir. 2 Gbps’den başlayan veri aktarım hızları son sürümde 40 Gbps’ye kadar çıktı.

  • Thunderbols 3 uyumluluğu

USB benzeri bir veri aktarma teknolojisi olan Thunderbolt, 2019 senesine kadar USB ile uyum içinde değildi. Fakat son çıkan USB çeşidi ile ikisi arasındaki uyum sağlanmış oldu.

  • Akıllı aktarım

Veri aktarımında akıllı aktarım özelliği sunan USB 4, kendi içerisinde planlama yaparak kaliteli aktarım sağlıyor.

  • Versiyon uyumluluğu

USB çeşitlerinin hepsi birbiri içinde uyumlu olsa da hepsinden aynı verim alınamıyor. USB 3.0 bağlantısında USB 4.0’ın düzgün çalışmamasının sebebi budur.

  • Aktarımın hızı

Son çıkan versiyon olan USB 4.0, şimdiye kadarki en hızlı aktarım yapan bağlantı. Bunun anlamı da USB 4.0’ın hem veri aktarımı konusunda hem de şarj konusunda diğer USB’lerden daha hızlı ve güçlü olduğu.

  • Yaygın kullanım

Eski USB versiyonlarının kullanım alanları ve kullanıcı sayıları oldukça geniş olmasına karşın son çıkan USB 4.0’ın kullanım alanı ve kullanıcı sayısı henüz diğerlerinin verilerine erişememiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin