Counterpoint Research tarafından Android destekli telefonlar baz alınarak yapılan araştırmalarda en sonki araştırma konusu yazılım ve güvenlik güncelleştirmeleriydi. Araştırmaların sonucuna göre son dönemlerin gözde telefonlarından Xiaomi ve Samsung’un listede başı çekmesini bekleyen kullanıcıların yanıldığı gözlemlendi. 

En Hızlı Telefon Nokia 

Emektar telefonu 3310 ile herkesin hafızasına kazınan Nokia’nın, yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda en hızlı yazılım ve güvenlik güncellemesi sağlayan marka olduğu belirlendi. Şu anda piyasada bulunan tüm telefonlarını çok hızlı bir şekilde güncelleyen Nokia, listenin ilk sırasında yer almayı başardı. 

Tuşlu telefon dönemlerinde aranan telefon olan, herkesin kullanmak için can attığı Nokia, akıllı telefonların piyasaya aniden giriş yapmasıyla değerini kaybetti. Müşterilerinin teknolojiye dönen yüzleri ile kısa sürede milyonlarca müşterisinden olan marka, akıllı telefon furyasına ise ne yazık ki hemen katılamadı. Yalnızca birkaç dönemlik afallamadan sonra akıllı telefon üretimine başlayan telefon markasının ilk zamanlarda aradığı ilgiyi bulamadığını da söylemek mümkün. Fakat buna karşın yılmadan çalışmalara devam eden Nokia, bugün ise en hızlı güncelleştirme sağlayan telefon konumuna geldi. 

Tasarım ve özellikler konusunda hala Huawei, Samsung, Xiaomi gibi markaların bir tık gerisinde olan Nokia, hızı konusunda ise en önde gelen markaları sallamış durumda. Piyasadaki 20 akıllı telefon üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Nokia, Android 10 güncellemesini piyasada bulunan telefonlarının hepsine aynı anda göndermesi ile bu konuda en hızlı telefon olarak belirlendi. OnePlus da güncellemeleri kısa sürede tüm telefonlara gönderen bir marka fakat model sayısı yalnızca 7 olduğu için ilk sırada yer alamıyor. 

Sürekli güncelleştirmeler açısından eleştirilen Samsung ise telefonlarının yalnızca %89’luk kısmına Android 10 güncelleştirmelerini hemen sunmuş durumda. Bu sebeple de listenin 3. sırasında bulunuyor. Listenin 4. sırasında Realme, 5. sırasında Xiaomi ve 6. sırasında ise Huawei bulunuyor. 

Counterpoint Research tarafından yapılan bir diğer telefon sıralaması da güncelleme yayınlama sıklığı. Bu araştırmaya göre de Nokia yine 1. sırada yer alıyor. Piyasadaki tüm telefonlarına aylık olarak güncelleştirme sağlayan Nokia, sonradan girdiği akıllı telefon sektöründe resmen ilk sıralarda dans ediyor. 2. sırada yer alan OnePlus ise telefonlarının %90’lık kısmına aylık güvenlik güncelleştirmesi gönderiyor. OnePlus’ın %10’luk kısmı ise güvenlik güncelleştirmelerini yılda yalnızca 4 kez alıyor. Nokia ve OnePlus’ın şaşırtan verilerine karşılık en büyük şoku Samsung yaşatıyor. 

Samsung, piyasadaki tüm telefonlarının yalnızca %22’lik kısmına her ay düzenli güvenlik güncellemesi gönderiyor. Kalan %78’lik kısım ise yılda yalnızca 4 kez güvenlik güncelleştirmesi alabiliyor. Yayınlanan bu veriler ise Samsung telefonların güvenlik açısından sorgulanacağı anlamına geliyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin