Açık dünya oyunları, insanların sanal dünyayı gönüllerince dolaşabildikleri oyunlardır. Yapay zeka ve sanal gerçeklik ile tasarlanmış olan bu oyunlarda oyuncular görünmez kapılarla oluşturulmuş sınırları geçebilir, online arkadaşlar edinebilir ve haritalardaki hedefleri kolayca bulabilirler. Dünya genelinde piyasaya sürülmüş ve kısa zamanda milyonlar tarafından oynanmış pek çok açık dünya oyunu bulunur. Oyun kategorisi hakkında aklında soru işareti olan kişiler varsa en bariz örnek olarak GTA oyununu söyleyebiliriz.

Açık dünya oyunları listesi her yıl güncellenmekte ve her yıl bu listeyi onlarca oyun eklenmektedir. Çağımızın teknoloji çağı olması ve bu oyunların da yapay zeka ve gerçeklik kavramlarını içinde bulundurması çok fazla oyunun piyasaya sürülmesini ve bunların çok fazla tutulmasını sağlamıştır.

Bu listemizde sizler için en çok oynanan, en çok puan alan ve indirilen, gelmiş geçmiş en iyi açık dünya oyunları yer alıyor.

En Çok Oynanan Açık Dünya Oyunları

 1. The Elder Scrolls
The Elder Scrolls

Sonsuz evreni, kaliteli görselleri ve yalnızca zekasına güvenen kişilerin başarabileceği görevler ile Scrolls, açık dünya oyunları listesinde bir numarayı alma hakkına sahip.

 1. Grand Theft Auto (GTA)
Grand Theft Auto (GTA)

Herkesin ömründe en az bir kez oynadığı GTA, muazzam büyüklükte şehirleri, oyun içinde yer alan görevleri, kaliteli silahları ve arabalarıyla çevrili olan bu oyunda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 1. The Witcher
The Witcher

Dünyaca ünlü roman The Witcher, sonunda oyun dünyasına aktarıldı. Oyundaki tüm karakterler tamamen kitaba uygun olarak yaratıldı. Kaliteli görselleri sizi bambaşka dünyaya sürükleyecek olan bu oyunda her karakterin bir hikayesi bulunuyor.

 1. Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Vahşi doğa tam size göre mi? Kendinizi sanal gerçekliğin içine bırakmak mı istiyorsunuz? Yırtıcıları görmek, at binmek ve doğayı keşfetmek mi istiyorsunuz? O zaman bu oyun tam da size göre. Çıkış yaptığında pek çok ödül alan bu oyunda kaliteli görsel efektlerin ardına saklanmış tehlikeler bulunuyor. En güvende olduğunuzu sandığınız o ana dikkat etmeyi unutmayın.

 1. Minecraft
Minecraft

Minecraft oyununu bilmeyen yoktur. Açık dünya oyunları sıralamasında üst sıralarda yer alan bu oyunda istediğiniz tarzda ev yapabilir, arkadaşlarınızı oyuna davet ederek onlarla komşu olabilir, düşmanlarınızla savaşıp topraklarımıza toprak katabilirsiniz.

 1. Just cause
Just cause

Tropikal bir ada. Kaos. Kaçmalar koşmalar. İnsanları göğe fırlatmalar. Plansız hareketler, programsız oynayışlar. Bu ve bunun gibi daha pek çok şeyle burun burunasınız. Başarabilecek misiniz?

 1. No Man’s Sky
No Man’s Sky

Efsane olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen bu oyunda uzay gemisi ile evrenin derinliklerini keşfetmeye hazır olun. Birçok tonda olan gezegenleri ve uyduları ziyaret edin ve evrende yaşayan canlı türlerini keşfedin. Uzay macerasına hazırsanız haydi gelin başlayalım!

 1. Subnautica
Subnautica

Subnautica oyunu gerçek manada bir açık dünya oyunu. Su altına meraklı olan kişilerin çok seveceği bu oyunda mavi derinliklere doğru hızla yol alıyorsunuz. Başta yavaş gelişen olaylar sonrasında o kadar çabuk değişiyor ki siz bile neyin ne olduğunu şaşıracaksınız.

 1. The forest
The forest

The Forest isimli oyunda bindiğiniz uçak ıssız mı ıssız bir adaya düşüyor. Açlık ve susuzluğu kaç gün katlanabileceğinizi görmek için bu oyunu oynamanızı öneriyoruz. Tabi bunlarla mücadele ederken aynı zamanda adanın yerli yamyamlarından da kaçmanız gerekiyor. Peki açken bunu yapabilecek misiniz?

 1. Assassin’s Creed
Assassin’s Creed

En az iki yılda bir yeni oyun çıkaran Assassin’s Creed yapımcıları, serinin tüm oyunlarıyla oyun severleri büyülüyor. Oyunda antik çağlar ustalıkla işleniyor. Bin yıl önceki milletlerin dar sokaklarında gezerken gözleriniz büyülenecek ve işte tam da rüyalara daldığınız o anda en büyük tehlike sizi bulacak. Nereye baktığınıza, nerede olduğunuza bu oyunda daha çok dikkat edin

 1. Horizon Zero Dawn
Horizon Zero Dawn

Çöken bir medeniyet, kıyamet gibi bir dünya, hayatta kalmaya çalışan insanlar… Bir bir yıkılan binaların arasında siz hayatta kalabilecek misiniz peki? Cevabınız evet mi? Haydi o zaman Playstation 4’ün başına. Duraksadınız değil mi? Üzgünüz bu oyun yalnızca Playstation 4 kullanıcılarına göre.

 1. Fallout
Fallout

En beğenilen oyunlar listesinde de yer alan Fallout’ta nükleer saldırıdan kaçmanız ve o kimsenin bilmediği sığınağa saklanmanız gerekiyor. Mutasyona uğramış insanlardan ve hayvanlardan metrelerce uzakta kalmanız sizin faydanıza olacak. Fakat sığınakta rahat olurum diye düşünüyorsanız asla düşünmeyin çünkü sığınağın her an robotlar tarafından istila edilme ihtimali var. Ya da sığınağınızın tam üstüne atom bombası düşme ihtimali. Ya da… Neyse geri kalanını anlatmayalım.

 1. Spider man
Spider man

Spider Man de en iyi açık dünya oyunu olarak bilinen oyunlardan biri. Amerika’daki uçsuz bucaksız şehirlerde gökdelenlerin üzerinde gezmeyi kim istemez ki? Hele bir de siz gökdelene bağlayan tek şey ince bir örümcek ağı ise… Playstation 4 kullanıcıları için üretilen bu oyunda insanların sizi görünce verdiği tepkiler de muhteşem. Birilerini kurtarmak, insanlarla tanışmak ve en önemlisi de ülkeyi keşfetmek için harika bir oyun.

 1. Saint Row
Saint Row

Saint Row, sizi eğlendirmek için üretilmiş bir oyun. Diğer açık dünya oyunlarının aksine aksiyon değil de komedi tarzında bir oyun olarak düşünebilirsiniz bunu. Eğlenceli diyalogların dışında oyunda garip silahlar, karikatür gibi uzaylılar, Amerika başkanı olma yolunda size açılan sonsuz bir kapı da bulunuyor. Başkanlığın tam size göre olduğunu düşünüyorsanız sizi oyuna alalım.

 1. Days gone
Days gone

Yalnız başınıza bir motosikletin üzerindesiniz. Kulağınıza o en sevdiğiniz şarkı geliyor. Uzaklara doğru yol alıyorsunuz ve hatta almalısınız. Evet hızlıca gitmek zorundasınız çünkü zombiler tam ardınızda. Playstation 4 oyuncuları için özel olarak üretilen bu oyunda yalnız olmanın keyfine varacaksınız.

 1. Middle earth
Middle earth

Açık dünya oyunları listemizde Orta Dünya’da geçen oyunlar da var. Dövüş sanatları üzerine kurulu bu oyunda Orta Dünya’nın hakimiyetini ele geçirebilecek misiniz çok merak ediyoruz.

 1. Anthem
Anthem

Sıkı bir Iron Man hayranıysanız, kendinizi onun gibi uçarken kaçarken görmek istiyorsanız bu oyun tam size göre. Zırhınızla en uzak yerlere uçmayı, kötülerle savaşmayı ve günün kahramanı olmayı başarabileceğinizi düşünüyorsanız haydi ne duruyorsunuz?

 1. Mafia
Mafia

Mafia serisi hem sürükleyici hikayesi hem de geniş bir açık oyun olması sebebiyle milyonlarca kişi tarafından oynandı ve oynanmaya da devam ediyor.

 1. S. T. A. L. K. E. R.
S. T. A. L. K. E. R.

Stalker oyun serisi de hikayesi bol olan bir açık dünya oyunu. Çernobil Santrali’nin bulunduğu topraklarda geçen bu oyunda nükleer saldırıdan sonraki terk edilmişliği iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Sovyetler topraklarında gerilmeye hazır olun çünkü her an ardınızdan biri yaklaşıyor olabilir.

 1. The legend of zelda
Zelda efsanesi

Zelda’nın efsanesi hız kesmeden devam ediyor. Oyundaki pek çok efekt, oyuncu tarafından hissedilebiliyor. Esen rüzgar, hafif çiseleyen yağmur ve daha pek çok doğa olayına karşı vücudunuz kayıtsız kalamayacak. Harika manzaralar sunan bu oyun, bilgisayar kullanıcıları için özel olarak üretilmiş durumda. Üzgünüz, evet, bilgisayara sahip olan kişiler için.

 1. Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

Sanal gerçekliğin devreye fazlasıyla girdiği bu oyunda kendinizi kaybedeceğinize söz veriyoruz. Peki kendinizi arıyorken nerede bulacaksınız? Belki de olmaktan korktuğunuz o yerde…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin