Kripto paralar yaklaşık 15 yıldır dünyayı kasıp kavuran dijital paralardır. Bu dijital paraların da kendilerine özgü borsaları vardır ve bunlara kripto para borsaları denir. Kripto para borsalarını takip etmek ve elbette ki bu paraları internet üzerinden satın alabilmek için de kripto para siteleri bulunur. Bu siteler, genelde saniyelik olarak güncellenmekte olup size en kaliteli ve ayrıntılı borsa bilgilerini verirler.

Kripto paraya yatırım yapmak isteyenler ile borsayı/yatırımlarını ayrıntılı olarak takip etmek isteyenleri buluşturan en iyi kripto para siteleri bu listede sizlerle.

En İyi Kripto Para Siteleri

Anlık olarak kripto para takibi yapabileceğiniz en iyi kripto para siteleri için yatırımcılar açısından oluşturulmuş listeler şu şekilde:

Binance

Binance

Mobil ve bilgisayar uyumlu olan Binance, dünyanın en büyük kripto para sitesi olarak gösteriliyor. Bu borsanın tercih edilmesinin sebebi ise maksimum kripto para çeşitliliğinin olması. Ayrıca sitede birçok ilgi çekici özellikler de bulunur.

Bybit

Bybit

Marj alım satım açısından kolaylıklar sağlayan bu site, hacminin geniş olması sebebiyle Binance’in ardından en çok tercih edilen kripto para sitesi.

Kraken

Kraken

5 yıllık kripto para borsası olarak karşımıza çıkan Kraken, Amerika merkezli bir borsa sitesi. Güvenliği de Amerika tarafından sağlanan bu site, yatırımcıların tercih ettiği siteler arasında ilk 5’te yer alıyor.

CoinBase

CoinBase

Temeli Amerika tarafından sağlanan bir diğer kripto para sitesi de Coinbase. Kaliforniya merkezli bu site, yatırımcıların Amerika temelli kripto para sitesi olduğu için güvendikleri ve tercih ettikleri sitlerdir.

ChangeNow

ChangeNow

Yatırım yaptığınız ya da yapmayı düşündüğünüz kripto para birimini başka para birimlerine dönüştürmenize imkan sağlayan bu site hem bu sebeple hem de saniyelik olarak borsa verilerini aktarması sebebiyle oldukça fazla tercih ediliyor.

OKEx

OKEx

Dünyanın en iyi paralarını esas alarak oluşturulmuş olan bu kripto para borsası güvenilir borsalar listesinde yer alıyor. Ayrıca site içerisinde yatırımcıları işlem yapmaya teşvik eden bir sistem de yer alıyor.

KuCoin

KuCoin

Mobil uygulama da sunan ve en iyi kripto para siteleri içerisinde yer alan KuCoin, hem sunduğu verileri hem de uygulama olarak kendini sürekli güncellemektedir.

Bittrex

Bittrex

Altcoin ve Bitcoin dünyalarından pek çok kripto parayı bünyesinde bulunduran bu site, istikrarlı şekilde büyüyen sitelerden. Burada yerinizi alırsanız ilerde asla pişman olmayacaksınız.

Bithumb

Bithumb

Güney Kore merkezli altcoin ve bitcoin sitelerinden olan Bithumb, Asya Kıtası’ndaki kripto paraların büyük çoğunluğunu burada işleme sokuyor. İnternette çıkan haberlere göre ise işlem hacmi 600 milyon doların üzerinde.

Bitfinex

Bitfinex

Hong Kong merkezli bu kripto para sitesi, pek çok coini bünyesinde bulundurması ve teknoloji devi Asya Kıtası’nda kurulması sebebiyle özellikle kalabalık nüfuslu Asya ve Avrupa ülkeleri tarafından çokça tercih ediliyor.

Bitstamp

Bitstamp

New York, Lüksemburg ve Londra’da ofisleri bulunan Bitstamp, Amerika merkezli en iyi kripto para siteleri arasında yer alıyor.

BitFlyer

BitFlyer

Tokyo merkezli olarak kurulan bu sitenin günümüzde 2 buçuk milyonluk kullanıcısı bulunuyor. Her kıtadan pek çok üyeyi içeren bu site, aldığı güvenlik önlemleriyle biliniyor.

Poloniex

Poloniex

Amerika merkezli Poloniex, acemi yatırımcılar için herhangi bir borsa olmasının yanında deneyimli yatırımcılar için marj ticareti ve Poloniex kredi ismini verdikleri bir tür kredi de sunmaktadırlar.

Bitbank

Bitbank

Japonya merkezli en iyi kripto para siteleri arasında yer alan Bitbank, mikro yatırımlara olanak sağlaması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilen bu sitenin komisyon oranları da bir hayli düşük.

En İyi Kripto Para Siteleri Neye Göre Sıralanıyor?

Dünya genelinde hemen hemen her ülkede açılmış olan pek çok kripto para sitesi bulunuyor. Sayıları bir hayli fazla olan bu sitelerin ne yazık ki hepsi güvenilir değil. Güvenilir olan siteleri bulmak için ise yatırım uzmanları bazı kategorilendirmeler geliştirmiş durumda. En iyi ve güvenilir kripto para siteleri neye göre sıralanıyor sorusunun cevabını da bu kısımda biz size veriyoruz.

Güvenilirlik Puanı

CoinGecko (Kripto para fiyat ve veri platformu), kripto para platformlarının çok artmasına karşılık olarak güvenilirlik puanlaması sistemini getirmiştir.

Likidite

En iyi kripto para siteleri sıralanırken kullanılan bir diğer özellik de sitelerin likiditeleridir. Yani sitenin raporlanan hacmi ve normalleştirilmiş hacmi arasındaki farktır.

Ortalama Alış ve Satış Fiyatları Farkı

Borsaya giriş yapılmasından itibaren son 1 saat içerisinde kripto paraların her birinin alış ve satış fiyatları arasındaki fark hesaplanır.

Borsanın İşlem Ölçeği

Bu ölçekte borsadaki en düşük ve en yüksek normalleştirilmiş hacim sıralanır. Ardından da bir borsanın diğer tüm borsaların karşısındaki normalleştirilmiş hacmi hesaplanır ve bu veriler yüzdelik hesapla verilir.

API Kapsamı

API’nin iyi çalışması, sitenin/borsanın teknik yeterliliklerine bağlıdır. Teknik yeterliliği fazla olan siteler yüksek puan alarak güvenilir siteler arasına yerleşirler.

Tahmini Kripto Para Rezervi

Bir site/borsa üzerinde yer alan kripto para rezervlerinin kullanıcılar tarafından bilinmesi güvenilirlik açısından oldukça önemlidir.

Borsanın Kanunlara Uygunluğu

Borsanın ya da borsanın takip edildiği sitenin kanunlara uygun olması, verilerin işlenebilir olması ve kripto para mevzuata göre işlemesi gerekir. Borsanın mevzuata uygunluğu olarak bilinen bu sistem, en iyi kripto para siteleri arasında sıralama yüksekliği için oldukça önemlidir.

Bir borsanın ve borsanın takip edildiği, kripto paraların alım satımının yapıldığı sitenin güvenilir ve iyi olarak kabul edilmesi için bu aşamalardan geçmesi önemlidir. Siz de kripto para yatırımı yapmak istiyorsanız kullanacağınız borsanın ve sitenin güvenilirliğini tespit ettikten sonra yatırım yapmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin