Borsa, alım satım işlemlerinin seri şekilde işlediği, ticaretin sonsuz dijital dünyasıdır. Bitcoin borsası denilince de akla devasa bir Bitcoin pazarı gelir. Saat sınırlaması olmaksızın alım satımın yapıldığı, Bitcoin ticaretiyle ünlenen kişilerin sistem içerisinde kendilerine krallık oluşturdukları bu dijital alanın günümüzde oldukça fazla ziyaretçisi vardır.

2008 senesinde hayatımızın ortasına bomba gibi düşen, o tarihten beri bedeli daima artan Bitcoin, kendisine sterlinden daha fazla kazandıran borsa ayağı kurdurmuştur. Dünya genelinde tüm ülkelerde erişime açık olan Bitcoin borsaları bulunur. Öte yandan ülkelerin kendilerine özgü borsaları da bulunur.

Türkiye’deki internet ağları içerisinde Bitcoin alım satımıyla, ticaretiyle ilgilenen kişilerin önerisiyle oluşturulan en iyi türk bitcoin borsası yazımızda sizler için detaylı borsa bilgilerini derledik. Keyifli okumalar.

Türk Bitcoin Borsaları

Türk Bitcoin borsaları denilince akla Türkiye web ağları üzerinden açılmış ya da genellikle Türk yatırımcıların oluşturduğu borsalar gelir. Bu borsaların iyi olmasını belirleyen çeşitli etkenler vardır.

  • Güvenlik: Güvenlik, ticaretin ve alım satımın olduğu bir ortamda olmazsa olmazdır. Kişiler kişisel bilgilerini ve paralarını güvende tutmayan hiçbir mecraya giriş yapmazlar. Sisteme olan herhangi bir saldırıda ya da heklenme durumunda kullanıcıların mağdur olmaması da oldukça önemlidir.

Borsada paralar sıcak ve soğuk olarak ayrılır. Sıcak paralar, daima işleme sokulur. Soğuk paralar ise üyelerin hesaplarında, oluşturulan bir cüzdan içerisinde bekletilir. Borsada hissesi bulunan kişiler sıcak para kadar soğuk paralarının da korunmasını bekler.

  • Hız: Herhangi bir sitenin müşteriyi çeken olmazsa olmaz özelliklerinden biri hızdır. Hız ve teknoloji çağında olduğumuzu düşünürsek bu aslında hiç de anlamsız değildir. Her saniyenin değerli olduğu borsalar da hızdan nasibini alması gereken yerlerdir. Bir saniye gecikmeyle onlarca dolar kaybetmeyi kim ister ki?
  • Tasarım ve arayüz: Tasarım ve arayüz, siteyi gösteren ekipmanlardır. Sade bir tasarım ile kullanıcıların daha kolay işlem yapması, yeni üyelerin bile siteyi kolayca çözmesi sağlanmalıdır.
  • Destek servisi: Site içerisindeki destek servisleri müşteri hizmetleri, site içi canlı destek ve mail ile destek olarak çeşitlendirilebilir. Alım satım trafiğinin fazla olduğu borsalarda herhangi bir problem yaşanması olasıdır. Bu sebeple de destek servisinin 7-24 çalışma prensibine uygun olması gerekir.
  • Alternatif: Konumuz Bitcoin borsası olabilir. Ama pek çok Bitcoin borsasında yalnızca Bitcoin ile değil çeşitli kripto paralar ile de çalışılmaktadır. Kullanıcılar için farklı deneyim olan bu çalışma alanları, her geçen gün daha fazla kişinin bu tarz borsalara katılmasına olanak sağlar.

Bu sayılan hizmetler Bitcoin borsalarının, diğer borsalar önüne geçmesini sağlar. Borsa oluşturulurken ve elbette ki bir borsaya giriş yaparken kişilerin bu özelliklere dikkat etmesi gerekir.

En İyi Bitcoin Borsaları

En iyi Bitcoin borsaları sıralamamız şu şekilde:

1.StormGain

StormGain

StormGain, Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto paranın var olduğu borsaya hızlı bir giriş yapmıştır. Kısa zamanda büyümesi, müşterilerine sunduğu ayrıcalıklar, BeInCrypto takipçilerine özel indirimler sunması ile adından sıkça söz ettirir. Pek çok ülkede oldukça popüler olan bu borsada milyarlarca liralık yatırımlar bulunur. Güvenilirliği en üst seviyede tutması da tercih edilmesinin bir diğer sebebidir.

2.BtcTurk

BtcTurk

Kripto para borsaları arasında dünyada 4. Türkiye’de ise 1. sırada yer alan platform olan BtcTurk, ülkemizdeki en iyi borsa olarak tarihe geçmiş durumda. Kripto paraların değerlenmesinin ardından sisteme giriş yapan ve çok uzun yıllardır var olan BtcTurk, en iyi Türk Bitcoin borsası olarak ülkemizin adını dünyaya duyurmamızı sağlamasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Basit tasarımı, güvenilir altyapısı ve sürekli aktif olan canlı destek ekibi ile her geçen gün büyümeye devam eden borsamız, başlangıç seviyesinden ustalık seviyesine kadar farklı alanlarda top koşturan her müşterisine ayrı bir tasarım ile sesleniyor. Bu bakımdan kripto para borsasına yeni adım atanlar için oldukça yardımcıdır.

3.OKEx

OKEx

En iyi Bitcoin borsalarını kime sorsanız size cevabında OKEx’i söyleyecek olan binlerce yatırımcı bulunuyor. Borsa, çok uzun yıllardır sistemde kalması sebebiyle dünya çapında güvenilirliğini sağlamıştır. İçeriğinde hemen hemen tüm kripto paraları bulunduran OKEx, farklı alanlarda açtığı borsa sistemleriyle karşımıza çıkıyor. Dünya genelindeki sisteminin yanı sıra ülke ülke farklı pazarlar açmasıyla da gündemde her daim yerini koruyan OKEx, Türkiye’deki yatırımcılarına da oldukça değer veriyor.

Dünya genelindeki pazarında Türk lirası ile işlem yapmanın mümkün olduğu bu Bitcoin borsası çeşitli alternatifleri kullanmanıza da yardımcı oluyor.

4.Paribu

Paribu

Ülkemizdeki en iyi Bitcoin borsaları sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan Paribu, BtcTurk sisteminin bir miktar daha gelişmiş ara yüzüne sahiptir. İşlem yapımı BtcTurk kadar kolay olan Paribu, 2017 senesinde hizmete başladıysa da geçen 3 yıl içinde kendini bir hayli geliştirerek ilk 10’a yerleşme fırsatı bulmuştur. Bu borsada Türkiye’de en fazla yatırımcısı olan kripto paraların yanı sıra dünya genelinde milyonlarca yatırımcıya sahip olan kripto paralar da bulunuyor. Farklı kripto paralar konusunda işlem yapması için her daim kullanıcılarını destekleyen Paribu, pek çok konuda sistemini sürekli güncellemeye devam ediyor.

5.Binance

Binance

Bitcoin borsaları arasında hızı ve büyüklüğü ile tanınan Binance, 2017 yılında kurulmuş fakat 3 yıl içinde devasa bir şekilde büyümüş borsalardan yalnızca biridir. Dünyanın en bilinen yatırımcılarının tercih ettiği bir borsa olması sebebiyle de günden güne yatırımcısı artıyor. Sürekli kendisini güncellemesi ile piyasaya çıkan farklı kripto paralardan anında haberdar olmanızı sağlayan Binance, mobil uygulaması ile pek çok kişinin gönlünü fethetmiş durumda.

6.Bitexen

Bitexen

Arayüz ve tasarım olarak Türk Bitcoin borsaları arasındaki benzerlerine katılmış olan Bitexen, 2018 senesinde kurulmuştur. Kullanıcılarına zaman zaman sunduğu fırsatlarla yalnızca 2 yıl içerisinde adını duyuran bu borsa, henüz diğer borsalar kadar gelişmemiştir. Fakat borsa uzmanları tarafından kısa sürede büyük bir atılım yapması bekleniyor. Exen coin adı altında kripto para üretip bunları ilk kez üye olanlara ücretsiz dağıtmasıyla bilinen Bitexen, kısa sürede pek çok yatırımcıyı da bünyesine toplamıştır.

7.Coinzo

Coinzo

2018 senesinin sonlarında hizmete başlamış olan Coinzo, dünyadaki en ünlü borsaların en iyi özelliklerini bünyesinde toplamış bir sitedir. Sitenin tasarımı ve ara yüzünün basit olması sebebiyle borsaya ilk kez adım atanların bile kolayca işlem yapmasını sağlayan bu sistem gerek ülkemiz genelinde gerekse dünya genelinde kısa sürede tanınmıştır.

Özetlemek gerekirse;

Bitcoin borsası sık sık Bitcoin alım satımının yapıldığı ve bu işin ticaretiyle uğraşan kişilerin başvurduğu dijital bir sistemdir. Sistem her ne kadar Bitcoin borsası ismiyle açılmış olsa da bünyesinde dünyadaki hemen hemen tüm kripto paraları bulundurur. Çeşitli yatırım araçları ile alım satımı yapılabilen bu paralar, haklarında pek çok borsanın açılmasını sağlamıştır.

Bitcoin borsaları, dünya genelinde sıkça karşımıza çıkan gerçek para, altın, gümüş borsaları kadar değerlidir ve çokça kişi tarafından kullanılır. Milyarlarca Bitcoin yatırımcısının olduğunu düşündüğümüzde yüzlerce Bitcoin ve kripto para borsasının olması da bizleri şaşırtmaz elbette. Bircoin yatırımı yapmak isteyenleri buluşturan bu sistemlere üye olunmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yazımızın başında değindiğimiz bu noktaları ve yazımızın devamında listelediğimiz en iyi Türk yatırımcılara sahip olan borsaları göz önüne alarak üyelik oluşturmanızı ve yatırım yapmanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin