Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre ülkemiz eSIM kullanımı için hazır. Ulaştırma Bakanı Yardımcısı tarafından Twitter üzerinden duyurulan gelişmelere göre 2019’un ilk aylarında temeli atılan teknoloji, içerisinde bulunduğumuz 2020 yılının Ekim ayında kullanıma hazır olarak bulunuyor. Uzun bir temellendirme süreci olan fakat en sonunda mutlak başarıya ulaşılan bu teknolojinin, ülkemizde kullanılması için gün sayılıyor.

eSIM Teknolojisi Nedir?

eSIM teknolojisi hazır (fiziksel) SIM kartların pabucunu dama atmak için geldi! SIM kartların yerini alacak bu teknoloji ile rehberinizdeki yüzlerce kişiyi ve çeşitli bilgileri sığdırdığınız SIM kartlar artık minik çipler şeklinde olacak. Kartı kestirmeye veya büyültmeye gerek olmadan her türlü kullanılabilecek olan bu çip beraberinde pek çok avantajı da getiriyor.

Türk mühendisler tarafından kapsamlı bir üretim sürecinden geçen, üzerinde bir yıldan uzun süredir çalışmalar yapılan dijital SIM kart ile Türkiye, bu teknolojiyi uygulayan birkaç ülkeden biri olmaya hazırlanıyor. Sistem geliştirilirken kullanılan tüm araçlar ve yazılımlar ise Türk mühendisler tarafından özenle üretilmesi sebebiyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında oldukça merak uyandırıyor.

Embedded SIM ve eUICC olarak da bilinen eSIM, uzaktan programlanabilir ve kullanılabilir yapıya sahip bir çiptir. Fakat bu aşamada yanlış anlaşılmaya mahal vermemek gerekir. Çipin uzaktan programlanması ve kullanılması yalnızca SIM kartın sahibi ve mobil işletmeciler (operatörler) tarafından yapılabilecek. Tamamen yerli malı olarak dünyaya bildirilen bu teknolojiden Türk vatandaşları ülke içinde programlama yaptırabilirken yabancı vatandaşların ve yabancı şirketlerin teknolojiden faydalanabilmesi için gümrükte işlem yaptırmaları gerekmektedir.

eSIM Avantajları ve Dezavantajları

eSIM avantajları oldukça fazladır. Teknoloji çağında olduğumuz yıllarda her işimizi en kısa yoldan halletmemizi sağlayan en yeni sistemlerden biri olan dijital SIM kartın avantajları şu şekilde:

 • Telefonun içine gömülüdür. Böylelikle SIM kart bölmesini açmak, açmak için iğne aramak gibi sıkıntılar yaşamazsınız.
 • Cihaz değiştirirken karta ekleme yaptırmak ya da kartı kestirmek gibi işlemlere maruz kalınmaz.
 • Çip, telefonun içine monte edilir fakat telefon değiştirilirken çipin dijital ortamda aktarılması sağlanacağından değişim aşamasında telefonun içinin açılmasına lüzum olmaz.
 • Uzaktan programlanabilmesi sayesinde telefon bayisine gitmeye gerek kalmadan düzenlemesi yapılabilir.
 • Kaybolma, hasar alma, içine su kaçması gibi durumlar söz konusu değildir.
 • Dijital ortamda korunduğu için oldukça güvenilirdir.
 • Operatörler arasında da kolaylıkla geçiş yapılabilir. Bu sebeple operatör değiştirmek istediğiniz zaman bayiye uğramanıza ya da yeni bir kart sipariş etmenize gerek kalmaz. Operatördeki yetkililer uzaktan programlama yardımıyla çipinizi taşıyabilir.
 • Telefonlardaki SIM kart bölmesi tarih olur. Bu da kullanıcıların toza ve suya karşı daha dayanıklı olması zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Telefonlarda 2 SIM kart kullanımı kolaylaşır.

eSIM dezavantajları ise şu şekilde:

 • Telefon değişikliği yaparken klasik SIM kartlar kolaylıkla çıkarılabiliyor. Fakat Dijital SIM kartların bu aşamada kolaylık sağladığı söylenilemez. Çipin telefona gömülü olması, telefon değişikliğini zorlaştırabilir.
 • Çipler istenildiği zaman takılıp çıkarılamayacağı için sürekli bir hücresel ağa bağlı kalmanız gerekecek. Bu durum ise telefonların hükümet, emniyet ve hatta istihbarat tarafından daha kolay izlenebilir olmasını sağlayacak.

eSIM Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

eSIM hamlesinin her türlü işlemi, 2021 senesine girmemize 1,5 ay kala tamamlanmış durumda. 2020 senesinin sonunda veya en geç 2021 senesinin başında kullanıma açılması planlanan teknolojinin nasıl olacağı vatandaşlar tarafından oldukça merak konusu.

eSIM Nereden Satın Alınacak?

eSIM çipleri bağlı bulunulan mobil operatör mağazalarından alınacak. Direkt olarak satın alınabilecek olan bu çipler kargo yoluyla da talep edilebilecek.

eSIM Kullanmak Zorunlu Mu?

eSIM teknolojisinin kullanımı tüm dünyaya açıldı. Bu sebeple de üretilen her yeni telefon ve tablet eSIM bölmeli olarak karşımıza çıkıyor. Fakat siz hala eSIM çipi kullanmaya hazır değilseniz bu çipi kullanma gibi bir zorunluluğunuz yok.

Dünyada eSIM Kullanan Ülkeler Hangileri?

eSIM teknolojisi ülkemiz için yeni olsa da dünya ülkelerine bakıldığında aslında birkaç yıllık bir teknoloji olduğunu görüyoruz. Dünyanın teknoloji ve dijitallik açısından önde gelen ülkelerinin hali hazırda kullandığı bu teknolojinin kıyısından çoğu ülke ise henüz geçemedi.

Arjantin, İspanya, Ermenistan, Tayvan, Avustralya, Kazakistan, Avusturya, Lübnan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Guam, Belçika, Yeni Zelanda, Brezilya, Filipinler, Kanada, Romanya, Şili, Singapur, Kolombiya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, İtalya, Ürdün, Kuveyt, Letonya, , Lüksemburg, Malezya, Meksika, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Katar, Slovakya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam, eSIM teknolojisini kullanan ülkeler arasında.

Türkiye’de eSIM Kullanılabilen Telefonlar

eSIM sistemi ülkemizde henüz yeni olsa da ithal edilen yeni nesil telefonlardan bazıları ülkemize eSIM yeri hazır olarak gelmiş bulunmakta. Türkiye’de eSIM kullanılabilen telefonlar şu şekilde:

 • Motorola Razr
 • Samsung Galaxy Fold
 • IPhone XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max
 • Meizu Zero

eSIM Hangi Operatörler Tarafından Kullanılacak?

Kullanıma hazır olan fakat henüz kullanılmaya başlanmayan eSım’in Türkiye’de önce hangi operatör tarafından kullanılmaya başlanacağı bilinmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin