Facebook’un veri gizliliği ilkesine uymadığını ve bu sebeple hakkında pek çok dava açıldığını artık hepimiz biliyoruz. Özellikle 2019 ve 2020 senelerinde Facebook CEO’sunun başı davalardan kurtulamamıştı. Düne kadar şeffaf olduğunu iddia eden fakat bunu çoğunlukla kanıtlayamayan şirket, dün bir rapor yayınladı. Raporda Facebook’un ve devletlerin ne kadar şeffaf (!) oldukları gözler önüne serildi. 

2020 senesinin Ocak ayından Haziran ayına kadar olan verilerinin Şeffaflık Raporu kapsamında sayfalarca analiz ve veri yayınlandı. Raporda tüm ülkelerin bulunması ise dikkat çekti. Rapor içerisinde “kullanıcı verilerine yönelik devlet talepleri” ve “topluluk standartları uygulama raporu” kısımları yer alıyor. 

İşte O Rapor

Raporda neredeyse tüm devletlerin Facebook şirketinden veriler talep ettiği gözler önüne seriliyor. Toplam talep sayısının ise 173 bin 592 olması oldukça şaşırtıcı. Günümüzde Birleşmiş Milletler tarafından tanınmayan ülkelerle birlikte toplamda 220 adet ülke olduğu düşünüldüğünde ülke başına 789 talep düşüyor. Geçen yılın aynı dönemindeki talep sayısına bakıldığında ise %23 oranında artış olduğu ortaya çıkıyor. Bunun sebebinin de pandemi dönemi olmasından dolayı herkesin evde olması ve Facebook’ta daha fazla vakit geçirmesi olduğunu düşünüyoruz. 

Talep sayısının ülkelere göre ayrıldığı ayrıntılı rapordan Amerika’nın en çok veri talep eden ülke olduğunu öğreniyoruz. Geçen yılın aynı dönemine göre %20’lik artış ile on binlerce veri talep eden Amerika’yı ise Hindistan ve Almanya izliyor. 

Şeffaflık Raporu’nda Türkiye

Facebook Kullanıcı Verilerine Yönelik Devlet Talepleri Raporu içerisinde Türkiye de üst sıralarda yer alıyor. 2020 yılının ilk yarısında 6 bin 171 adet talep gönderilmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre ise %43 oranında bir artış yaşanmış. Süreç nasıl ilerledi, Türkiye tam olarak kimin verilerini istedi gibi soruların cevapları bilinmese de pandemi döneminde çoğu kişinin can sıkıntısından millete sardığını anlayabiliyoruz. 

Raporda ayrıca kısıtlama yapan ülkeler ve kısıtlamaların ne kadar sürdüğü de ayrıntılı olarak yer alıyor. 2020 senesi içerisinde en fazla kısıtlamayı yapan ülke Hindistan. Hindistan’da 2019 senesinden beri gelen kısıtlamalar 2020’de de devam etti ve ülkede toplam 38 hafta 3 gün 19 saat boyunca Facebook’a giriş yasaklandı. Bu da Hintli kullanıcıların son zamanlarda Instagram’da artmasını açıklıyor. Listede elbette Türkiye de bulunuyor. Türkiye, yalnızca 11 saatlik kısıtlamaya gitmesiyle bizleri çok fazla şaşırtıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin