Google arama motoru sonuç sayfasında gösterilen ve haksız rekabet olduğuna kanaat getirilen sonuçlar için Türkiye Rekabet Kurumu tarafından toplamda 196 milyon Türk lirası cezaya çarptırılmıştı. Bu konu hakkında ilk kez açıklama yapan Google ise yola Rekabet Kurumu ile devam edeceklerini belirtirken etkili bir de açıklama yaptı. 

Rekabet Motoru Google 

Google yalnızca arama motoru olmaktan çıkmış ve teknoloji devi haline gelmiş bir marka. Silikon Vadisi’nin en değerli yapı taşlarından olan bu marka, sık sık algoritmasını değiştiren ve bu şekilde hem kullanıcılarını hem de müşterilerini şaşırtan bir sisteme sahip. Google’ın son algoritmasını ise herkes fark etmiştir. Arama sonuçlarında ilgili sonuç sayfalarından önce Google Ads üzerinden reklamı verilmiş sayfalar gösterilir ve sayfa adı başında da reklam olduğu belirtilir. Google ve büyük, reklam alan sayfalar tarafından hiçbir şekilde problem oluşturmayan bu durum ne yazık ki Türk sayfaları için problem yaratmıştır. 

Türkiye menşeili ve en çok bilinen sayfalar her ne kadar arama sonuçlarında çıksalar da Google Ads üzerinden reklam vermedikleri için ilk sıradaki reklamlı sonuçlarda yer almadığını görüyoruz. Bu durum da sayfa yöneticileri ve marka sahipleri tarafından Rekabet Kurumu’na taşınarak gerekli incelemeler başlatıldı. Kurum, yapılan incelemeler sonucunda Google’ın haksız rekabeti ve arama sonuçlarından ziyade reklamlar üzerinden para kazandığını belirleyerek teknoloji devi şirkete çeşitli konularda ceza yazmıştır. Toplamda 196 milyon Türk lirası olan ceza karşısında algoritması hakkında gerekli araştırmaları yapan Google, şu açıklamayı yaptı: 

“Google arama sonucu sayfalarındaki her reklam açık bir etiketle diğer sayfalarından ayrılmaktadır. Reklam ve normal sayfaların sonuçlar içerisinde bir arada gösterilmelerinin sebebi ise kullanıcılara daha iyi hizmet ve en ilgili sonuçları sunmaktır. Google algoritmasına karşı yanlış anlaşılmaları en kısa zamanda giderecek ve Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.” 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin