Google fotoğraflar uygulaması, Android ve iOS tabanlı akıllı cihaz kullanan herkesin yakından bildiği ve severek kullandığı bir sistem. Galerideki tüm fotoğraf ve videoların sınırsız ve ücretsiz depolanmasını sağlayan bu sistem uzun yıllar bu şekilde ilerledi. Fakat öte yandan sistemin düzeni 2021 senesi ile değişiyor. Yeni düzeni duyanların hem üzüldüğünü hem de şaşırdığını söylemek mümkün.

Sınırsız ve Ücretsiz Depolamaya Son

Google, sistemlerini kullanan her kullanıcıya Google Fotoğraflar (Google Photos) üzerinden sınırsız ve ücretsiz şekilde 15 GB kadar depolama imkanı veriyordu. Bu hakkı kazanmak için Google hesabınızın olması ve bu hesapla Android veya iOS sistemli cihazda Google oturumu açmış olmanız yetiyordu. 2021’in Haziran ayına kadar bu şekilde ilerleyecek olan sistem, 2021’den itibaren değişme yoluna girecek.


Ücretli ve Sınırlı Depolama Her Fotoğraf ve Video İçin Geçerli Mi?


Google’ın son yaptığı açıklamalarda her hafta Google Fotoğraflar bünyesine ortalama 28 milyar görsel eklendiğini belirtti. 2015 senesinden beri ücretsiz olarak sunulan sistemde kesin bir sayı vermek güç olsa da şu anda toplamda 4 trilyondan fazla görsel bulunduğu varsayılıyor. Kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmayı amaçlayarak yeni bir plan geliştiren Google’ın açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla ücretli ve sınırlı depolama işlemi yalnızca “yüksek kalitede” ve “yüksek boyutta” olan video ve fotoğraflar için geçerli olacak.

Değişen Sistemde Neler Var?

Google Fotoğraflar üzerinde yapılacak olan değişimlerin tamamı ise şu şekilde:
• Değişim 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulanacak.
• Değişim yalnızca Google Fotoğraflar üzerinde değil Gmail ve Google Drive üzerinde de etkili olacak.
• Ücretli sistemden yalnızca “ekspress” ve “yüksek kalite” olarak nitelendirilen fotoğraf ve videolar nasibini alacak.
• Sıradan fotoğraf ve videolar için 15 GB’lık ücretsiz depolamadan faydalanılabilecek fakat yukarıda bahsedilen görseller için alan satın alımı uygulanacak.
• Ücretlendirme 1 Haziran 2021 tarihinden sonra yüklenen fotoğraf ve videolar için geçerli olacak.
Google, kullanıcıları için bir de rehber yayınladı. Yayınlanan rehberde haberi duyan kullanıcıların akıllarına gelebilecek her türlü sorular cevaplandı. Google’ın verdiği bilgilendirmeler şu şekilde:
• Şu an bir işlem yapılması gerekmiyor. 1 Haziran tarihine yaklaşırken biz kullanıcılarla tek tek bildirim ya da mail yolu ile iletişime geçeceğiz.
• Uygulamadan faydalanacak olan kullanıcılar, ücretsiz depolama alanına yaklaşmış olan kullanıcılardır ve biz bu durumu mail ya da bildirim ile duyuracağız.
• 1 Haziran 2021 tarihinde kullanıcılar için kolayca silme yöntemi geliştireceğiz. Bu şekilde net olmayan veya karanlık görselleri kolayca bulup silebileceksiniz.

Ücretlendirme Nasıl Olacak?


Google fotoğraf depolama ücretlendirmesi şu şekilde olacak:
100 GB 5,79 TL; 200 GB 11,59 TL; 2 TB 28,99 TL; 10 TB 289,99 TL; 20 TB 579,99 TL; 3 TB 869,99 TL.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin