Dünyaca ünlü Aperta Motors isimli otomobil markası, elektrikli araçların hakim olacağı gelecek dünya için çalışmalarını hızlı şekilde sürdürüyor. 2008 senesinden beri elektrikli araçlar üzerinde çalışan marka, ileri görüşlülüğü sayesinde daha bu araçlar ortaya çıkmadan bile fikir açısından üretimlerini gerçekleştirmişti. Daha temiz ve yaşanabilir bir gezegen için kolları sıvayan Aperta Motors şimdi de dünyanın en mükemmel aracını yapmak için çalışmalara başlamış durumda.

Henüz 10 yıl öncesinde dünya, elektrikli araçlara bir tür uzaylı yapımıymış gibi bakıyordu. Şarj etmesi, park etmesi, motor ömrü gibi pek çok konu hakkında herkesin aklına yatmayan özellikleri bulunan bu araçlar artık tüm ülkelerin sıradan bir durummuş gibi karşıladığı cihazlar. Dünya genelinde şu anda kullanımda olan yüz binlerce elektrikli araç bulunuyor. Otomobillerin elektrikli olmasının daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için iyi bir adım olduğunu düşünen markalar, artık farklı özelliklere yoğunlaşmış durumda. Bu yoğunlaşmanın en büyük örneği ise şu anda Aperta Motors gibi duruyor.

Kod Adı: Aperta sEV

Elektrikli araçların elektrik olmadan şarj olmasını sağlayan Aperta, en büyük destekçisinin Güneş olduğunu belirtiyor. Güneş enerjisi sayesinde herhangi bir şarj istasyonuna gerek kalmadan şarj olabilen Aperta sEV isimli araç, şu anda ön siparişe açılmış durumda. 2021 senesinin ilk çeyreğinde üretime başlanacak olan aracın fotoğrafları ise basına sızmış durumda. Bir otomobilden çok üç tekerlekli, tamamen kapalı bir araca benzeyen Aperta sEV, triportör olarak kayıtlara geçmiş durumda. Aracın üst kısmını kaplayan güneş panelleri sayesinde şarj olabilecek bu aracın şu anda yüz binlerce siparişi bulunuyor.

Araç hakkında küçük boyutu sebebiyle birtakım eleştiriler gelse de üreticiler, aracın ortalama boyuttaki 2 yetişkin için gayet ideal olduğunu belirtiyor. Çok çocuklu ailelerin bu konuda ne yapacağı ise bizim için şu anda oldukça merak konusu. Bildirilen diğer açıklamalar ise aracın oldukça güvenli ve hızlı olduğu yönünde. Tek güneş enerjisi paneli sayesinde 74 kilometre yol alabilecek şekilde üretilecek olan aracın, tüm panelleri sayesinde ise 1609 kilometre yol alabilmesi bekleniyor.

Henüz teslimat tarihi hakkında açıklama yapılmayan aracın ön sipariş ücreti ise yalnızca 100 dolar. Otomobil uzmanlarına göre ise aracın satın alma fiyatı 200 bin ile 365 bin Türk lirası arasında değişecek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin