En Çok Hangi Kuşak Telefonla Uğraşıyor? İşte Çarpıcı Detaylara Sahip Araştırma Sonucu

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan telefonlar en yakın dostumuz olma yolunda hızla ilerliyor. Bilgisayar, televizyon, mp3 player ve tüm internet dünyasını bünyesine sığdıran avuç içi kadar telefonlar artık her yaş grubundan kişilerin elinde bulunuyor. Anasınıfı seviyesinde çocukların bile artık ustaca kullanabildiği telefonlar hakkında da düzenli olarak araştırmalar yapılıyor.

WhistleOut araştırma takımı tarafından yapılan “en çok hangi jenerasyon telefon kullanıyor”, “günde kaç saat telefonla uğraşılıyor” gibi konuları barındıran araştırmanın sonuçları bugün yayınlandı. Bin gönüllü üzerinde yapılan araştırma ortalama gelirdeki insanların telefonla uğraşma sürelerini ortaya koydu.

Sonuçları açıklanmış olan yeni araştırma akıllı telefonlar sayesinde girdiğimiz soyut dünyada ne kadar zaman geçirdiğimizi somut şekilde gözler önüne serilmiş durumda. Ortalama gelirdeki sıradan bir insanların hayatında ortalama 8,74 yılını telefon ekranına bakarak geçirdiği ortaya çıktı.

Y Kuşağı Z Kuşağını Geride Bıraktı

1949-1964 arası doğanlar, X kuşağı (1965-1980 arasında doğanlar), Y kuşağı (1981-1996) ve 1996 sonrası doğan Z kuşağı içerisinde bulunan bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında görüldü ki en çok telefonla uğraşanlar Z kuşağı olarak isimlendirilen ve 1997 senesinden sonrasında doğanlar.

Araştırma esnasında kullanıcılara teker teker gün içerisinde telefonla geçirdikleri süreler soruldu. Araştırma sonucuna göre Z kuşağı günde ortalama 3,7 saatini akıllı telefon kullanarak geçirirken Y kuşağı ise günde ortalama 3 saat telefonla ilgileniyor. 1949-1964 seneleri arasında doğan ve yaşlı kuşak olarak belirtilenler ise günde ortalama 2,5 saat kadar telefonla ilgileniyor.

Video İzlemek Yerine Podcast Dinleyin

WhistleOut şirketi araştırma sonucunda ortaya çıkan saatleri çok fazla bularak akıllı telefon kullanma süresini azaltmak amacıyla çeşitli öneriler de yayınladı. Bu öneriler ise şu şekilde:

– Telefon kullanımını denetleme uygulaması kullanın

– İnternet engelleyici kullanın

– Telefonu kendinizden uzakta tutun

– Mavi ışık filtresi kullanın

– Telefonu gece modunda kullanın

– Video izlemek yerine podcast dinleyin

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin