Milyarlarca kişinin üyesi olduğu dünyaca ünlü uygulama Instagram, bir süredir influencerlar için yeni bir sistem üzerinde çalışıyordu. Rozet adı verilen bu sistem Instagram’ın içerik üreticileri için açtığı farklı bir para kazanma yolu olarak görülüyor. Son güncellemeyle birlikte 50 bin ile 100 bin arasında kişinin kullanmaya başladığı Rozet sistemi isimli yeniliği kullanmak isteyen kişilerin artacağı düşünülüyor.

Rozet Sistemi Nedir ve Nasıl İşler?

Rozet sistemi, Instagram üzerinden içerik üreticiliği yapan kişilerin yani diğer adlarıyla influencer ve instablogger olarak nitelendirilen kişilerin canlı yayın açtıkça para kazanmalarının yolunu açan bir sistemdir. Bu sistem ile bir ünlü, iş adamı ya da sıradan bir influencer canlı yayın açtığında takipçilerine rozet satmanın önünü de açmış oluyor.

Peki bu satılan rozetler ne işe yarıyor?

Influencer sıfatlı kişiler tarafından satışa çıkarılan bu rozetler canlı yayın sırasında diğer kullanıcılar tarafından satın alınabiliyor. Satılmak istenen rozetleri herkes görebilirken rozeti kimin satın aldığını ise yalnızca canlı yayını açan kişi görebiliyor. Rozet satın alan biri ise canlı yayın sahibinin izni doğrultusunda yayına görüntülü olarak katılabiliyor. Bu sayede ek gelir elde etmelerinin yolu açılan influencerlar ise durumdan gayet memnun görünüyorlar. Bu uygulamayla birlikte çok takipçili kişilerin daha fazla canlı yayın açtığı ve bu sayede takipçileri ile daha fazla ilgilendiği belirtiliyor.

Canlı yayın dışında IGTV üzerinden yayınlanan uzun videolarda da rozet sistemini geliştirmeyi düşünen Instagram, bu konu hakkında test denemelerine başladı. Bu testler olumlu sonuçlanırsa IGTV’de yayınlanan videolarda kullanılan reklam gelirleri gözle görülür seviyede artacak. Bu özellikleri ile Instagram, çok bilinen uygulamalardan Twitch ve YouTube ile yarışmayı planlıyor. Canlı yayın açtıkça ve kullanıcılarla görüşme yaptıkça para kazanabildiğiniz uygulamalardan biri olan Twitch, bu konuda Instagram’a karşı nasıl bir adım atmayı düşünüyor, merak konusu.

Instablogger olan kişilerin Instagram reklamları ve mağazalar üzerinden para kazandığı düşünüldüğünde Rozet sistemi farklı kapıları açacak gibi duruyor. Rozet sisteminin bir diğer artısı da kullanıcıların rozet satışından elde edilen tüm gelirleri almalarına izin verilmesi. Fakat sosyal medya uzmanlarına göre bu yalnızca başlangıç süreci için geçerli. İlerleyen dönemlerden Instagram’ın Rozet kazançları üzerinden vergi alması bekleniyor.

Rozet Sistemi Ücretleri

Ülkemizde Rozet sistemi ücretleri ise cüzi miktarlarda seyrediyor. Dünya genelinde kullanımı şu anda “satın alma karşılığında özel kalp gönderme” şeklinde işleyen Rozetlerin tek kalp için fiyatı 8,99 TL, iki kalp için 18,99 TL ve üç özel kalp için de 46,99 TL. Tek kalbin rengi beyaz ve dış çerçevesi turuncu olmakla birlikte kalpler ne kadar artarsa dış çerçeve rengi de o kadar pembeye dönüyor.

Ülkemizde bu sistemi ilk kullanan ünlünün ise Reynmen olduğu göze çarpıyor. Kısa sürede ise pek çok Türk sanatçı, Influenver ve iş adamı tarafından bu sistemin kullanılmaya başlanması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin