Geçtiğimiz günlerde düzenlenen ZAV 100 Uluslararası İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası sonuçları belli oldu. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaşayan ve 7.sınıf öğrencisi olan Nisan Maya Tunçoğlu, Birleşmiş Milletler bünyesinde düzenlenen İnternet Bilgisayar Klavye yarışmasında şampiyon oldu. 0-12 yaş kategorisinde dünya şampiyonluğunu alan Nisan’ın yanında yarışmada bulunan Türk takımı toplamda 4 madalya kazanarak hepimizi gururlandırdı.

21-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyona, BM bünyesinde bulunan Uluslararası Bilgi İletişim ve İşlem Federasyonu tarafından düzenlenmişti. Çekya’da yapılan yarışmada bulunan Türk gençlerimiz toplam 4 madalya kazandı fakat bizi en büyük sevince Nisan Maya Tunçoğlu boğdu. Dakikada 699 tuş vuruşu yapan Nisan, dünya şampiyonluğunu eline aldı.

Nisan’ın başarılı geçmişine ufak bir göz gezdirdiğimizde ise 14 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Dünya Klavye Şampiyonası’nda da dünya rekoru kırdığını görüyoruz. Aynı yıl içinde iki kez dünya şampiyonu olan Nisan, takipçilerine şöyle seslendi:

“Pandemi süreci boyunca derslerimi uzaktan izledim. Kalan zamanlarımda da günde minimum 1 saat klavye kullanma alıştırmaları yaptım. Klavye çalışmalarımı başta Türk olmak üzere 16 farklı dilde yaptım. Akranlarıma vereceğim tavsiye pandemi sürecini iyi değerlendirmeleri ve kalan zamanlarını iyi değerlendirmeleridir. Kimin hangi yeteneği varsa onun üzerine yoğunlaşsın.” 10 parmak klavye kullanımında artık usta olan Nisan bu başarısını kimseye kaptırmaya niyeti olmadığını da açıkça belli etti.

Umuyoruz ki nice Türk gencine umut ve ilham olursun Nisan. Başarılarının, başarılarımızın devamını dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin