Kripto para borsası günümüzde milyonlarca kişinin içerisinde bulunduğu bir sistem. Genelde yatırım amacıyla bulunulan bu sistemde yatırımcıların sürekli aktif olmaları için daima yeni kripto paralar üretiliyor. Üretimin ve rekabetin bu denli fazla olduğu bir sektörde de yeniliklere ulaşmak her daim mümkün olmayabiliyor. Bu amaçla ekonomistler ve borsa geliştiricileri Airdrop isimli bir sistem ürettiler.

Airdrop ile kripto para camiasına yeni katılan her para akıllıca pazarlama yöntemi ile yatırımcılara ulaştırılıyor ve dijital tanıtımları bu şekilde yapılmış oluyor. Peki Airdrop gerçekte nedir, ne işe yarar? Bu sistemin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu soruların hepsinin cevabı yazımızda sizlerle.

Airdrop Nedir?

Airdrop Nedir?

Kripto para dünyası oldukça geniş bir dünya. Bu dünyaya neredeyse her ay farklı para birimleri katılıyor. Her ne kadar teknoloji dünyasında olsak ve her yeniliğe ulaşmanın kolay olduğunu savunsak da her yeni kripto paradan haberimiz olmayabiliyor. Bu duruma çözüm olarak kripto para uzmanlarının ürettiği bir sistem var. Bu sistemi adı Airdrop.

Airdrop nedir diye soranlar için kısaca kripto para yatırımcılarının yeni paralar hakkında bilgilendirilmesi diyebiliriz. Kripto para borsasına yeni giriş yapan paralar uluslararası sistemler tarafından onaylandıktan sonra Airdrop kasasına gelir. Bu kasadaki paranın büyük bir kısmı borsa yatırımcılarına ücretsiz olarak dağıtılır. Çoğu kişinin gökten para yağması deyimiyle bağdaştırdığı bu uygulamada amaç elbette ki paranın tanınmasını ve işleme sokulmasını sağlamaktır.

Airdrop sistemi kripto parayı karşılıksız dağıtır fakat dağıtılan miktar fazla olmadığından aşırı bir yatırım yapılamaz. Parayı alırsınız. Reklamını yaparsınız. Yatırım yapabilecek durumdaysanız yaparsınız; yatırım yapamazsanız da bu para sizin kasanızda kalır.

Airdrop sistemini yeni ürün çıkaran bir markanın ürünlerini ünlülere gönderip tanıtım yaptırması olarak görebilirsiniz. Ünlü birinin tanıttığı ürün için her zaman olumlu seçenekler bulunmaz. Her ne kadar tanıtıma girmiş olsa da ürün marka tarafından piyasaya sürülmeyebilir ya da ürün piyasaya sürülse bile satışı olmayabilir. Yeni çıkan kripto paralar da bu şekildedir. Tanıtımı yapılsa ve hatta Airdrop sistemiyle insanlara dağıtılsa bile para borsada kayda değer bir şekilde işlem görmeyebilir. Fakat mağazaların yeni ürünlerinin satışının olmaması diğer mağazaları olumsuz etkilemediği gibi yeni çıkan bir kripto paranın borsada işlem görmemesi de yeni kripto para üretecek kişileri olumsuz etkilemez. İki sektörde de üreticiler en iyi ve en yeniyi yapmak için canla başla çalışmalarını sürdürürler.

Airdrop’tan Kripto Para Nasıl Alınır?

Airdrop Pazarlama

Airdrop’tan kripto para almak için yapmanız gereken işlemler oldukça kısıtlıdır. Örneğin Twitter üzerinden duyurulan yeni bir kripto para haberini RT (retweet) yapmanız halinde kripto para üreticisi cüzi bir miktar parayı sizin dijital cüzdanınıza aktarabilir. Ya da kripto para borsasında gerçekten ünlü ve tanınan biriyseniz para üreticileri RT yapmadan bile hesabınıza parayı aktarabilirler.

Yeni üretime geçmiş olan kripto para şirketleriyle irtibatta olmak, şirketlerin sitelerini takip etmek de kripto para kazanmanız için vesile olabilir. Buna ek olarak Blockchain topluluklarında aktif olarak rol almak da cüzdanınıza yeni para akışı yapılmasına katkı sağlayabilir.

Airdrop Pazarlama

Airdrop Pazarlama

Dünya genelinde teknoloji ve dijitalleşme çağını yaşıyoruz. Her bir yeni ürün, yiyecek ya da eşya direkt olarak kullanıma sunulmadan önce içinde yaşadığımız çağa uygun olarak dijital pazarlama sektörüne giriş yapıyor. Bu sektör, oldukça gelişmiş reklam araçları ve aracılar ile insanlara ulaşıyor. Son 10 yıldır oldukça popüler olan kripto paralar da dijital pazarlama yöntemleri sayesinde bu derece ünlendi. Özellikle Bitcoin’in günümüzde geldiği noktaya baktığımızda dijital ve teknolojik pazarlama yöntemlerinin ne derece etkili olduğunu görmek mümkün.

Airdrop sistemi de yeni dünya düzeninde kurulmuş olan bir dijital pazarlama yöntemidir. Airdrop pazarlama olarak bahsedilen bu sistemin amacı kripto para dünyasına daha fazla yatırımcı çekmek ve paraların daha fazla işlenmesini sağlamaktır.

Airdrop Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

Her sistemin olduğu gibi Airdrop sisteminin de avantajları ve dezavantajları bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Airdrop Avantajları

 • Yeni kripto paraların üretilmesine teşvik eder.
 • Yeni kripto paraların kullanılmasına teşvik eder.
 • Blockchain sisteminde aktif olmaya teşvik eder.
 • Kişilerin borsada düzenli olarak yatırım yapmasına teşvik eder.
 • Kişilerin kripto para piyasasını ve para üreticilerini yakından takip etmesini teşvik eder.
 • Airdrop, yatırımcıların ödüllendirilmesi için iyi bir yoldur.
 • Kripto para yatırımcılarının artmasını sağlar.
 • Hediye edilen para kısa sürede büyük bir yükselişe geçebilir ve paradan kar alabilirsiniz.
 • Kripto para üreticilerinin çok fazla kişiye ulaşmasını ve kendilerini tanıtmalarını sağlar.

Airdrop Dezavantajları

 • Ekonomistlere göre Airdrop, borsanın seyrini kötü yönde değiştirebilir. Kripto para üreticilerin paranın kısa sürede borsada yüksek oranlarla işlenebilmesi için değerini şişirebilir.
 • Airdrop ile size gelen para hiç değer kazanmayabilir. Yani sizin yaptığınız reklam boşa gidebilir ya da 0 sermaye ile kar elde etme hayalleriniz suya düşebilir.
 • Bu sistem kötü amaçlı kişileri eline geçerse dolandırılma ihtimaliniz yüksek olur. Bu sebeple de kripto paranın size resmi bir üreticiden gelip gelmediği konusunda dikkatli olmalısınız.

Airdrop Güvenli Mi?

Airdrop Güvenli Mi?

Airdrop güvenli mi sorusu bu alanda kripto para kazanmak isteyen herkesin aklına gelen sorulardan biridir. Kısaca belirtmek gerekirse güvenli mi değil mi sorusu size para gönderen kripto para üreticisinin güvenli olup olmaması ile eşdeğerdir bu konu. Eğer ki sektöre yeni katılan bir kripto para üreticisi varsa ve Airdrop sistem üzerinden size para yollamak istiyorsa bu konuda elbette ki dikkatli olmalısınız. Üreticiyi internetten araştırmalı ve hakkında her detayı öğrenmelisiniz. Dijital hesaplarınızın ve tabi ki cüzdanlarınızın bilgilerini kimseyle paylaşmamalısınız. Bu detaylara dikkat ettikten sonra Airdrop sizin için güvenli hale gelecektir.

Airdrop Türkiye

Airdrop Türkiye

Airdrop sisteminin Türkiye ayağında yatırımcılarla en iyi iletişim kuran kripto para platformunun Bitexen olduğunu görüyoruz. Sisteme Türkiye’den kaydolan on binlerce kişi bunu doğrular nitelikte. Fakat sistemin git gide daha fazla ülkeye yayılması Türkiye’de Bitexen dışında diğer şirketlerin de bu sistemi kullanmasının önünü açacaktır.

Airdrop sistemi ilk zamanlarında çok ünlüydü fakat özellikle 2019 senesinde bu ünü sekteye uğradı. Airdrop dolandırıcılarının bu sistemin kullanılmamasında büyük payı oldu. Sonrasında birkaç ünlü kripto para üreticisi yeni paralarını Airdrop üzerinden dağıtıma sununca 2020 senesinin başında sistem tekrar aktif olmaya ve adından sıkça söz ettirmeye başladı. 18 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya platformları üzerinden MEME isimli kripto para birimi duyuruldu. Bu para, Airdrop ile bazı kişilere dağıtıldı. Yetkililer bunun bir şaka olduğunu belirtmelerine rağmen dağıtılan MEME’nin toplam değeri 700 bin Amerikan dolarını bularak herkesi şoke etti. Bunun üzerine dünyada en çok bilinen iki kripto para markası da yakın zamanda üretilecek olan paraların Airdrop üzerinden dağıtılacağı haberini yatırımcılarla paylaştı.

Bitcoin Cash ve Bitcoin ABC geliştiricilerindne olan Amaury Sechet’in 15 Kasım 2020 tarihinde yeni bir Bitcoin türü piyasaya süreceğini ve bu parayı ilk olarak Airdrop üzerinden yatırımcılara dağıtacağını duyurdu. Bu paraya ücretsiz olarak sahip olmak için yatırımcıların yapması gereken bazı şeylerin olduğunu belirten Bitcoin destekçisi Roger Ver, şartların 15 Kasım’dan önce açıklanacağını duyurdu.

Diğer bir ünlü para birimi olan XRP’nin geliştiricileri de 12 Aralık 2020 tarihinde yeni üretecekleri parayı Airdrop üzerinden dağıtıma sunacaklarını duyurdular. Bu dağıtımdan faydalanmak için hangi şartların sağlanması gerektiği ise hala gizemini koruyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin