Günümüzde bir çok kripto para bulunur ve piyasaya yeni yeni çıkarılmaya başlanmıştır. Çoğu insan yatırım amacı ile kripto paraları satın alırken; bazı kişilerde ödemelerini bu paralar ile yapar. Kripto para satın alma işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Satın alma işlemi için; madencilik ile satın alma yapılabilir. Fakat bu bir hayli uğraştırıcı olduğu için pek çok insan tarafından tercih edilmez. Bu sebeple de kripto para satın almak isteyen kişiler; kripto para borsası ile satın alma işlemini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Kripto para borsası; kripto paraların; reel paraların ve alım satım işlemlerinin bulunduğu bir uygulamadır. Bu uygulamaya üye olup giriş yapıldığında reel paralar kripto paralara dönüştürülebilir.

Kripto para borsaları sayesinde; başka bir kuruma gerek duymadan yatırım yapılabilir. Bunun için kendinize ait kripto para borsası hesabınızın bulunması ve banka hesabınızın bulunması gerekir. Kripto para borsasında alım satım işlemleri başka kullanıcılar ile yapılır. Yani; bir kişi bu platforma girip reel paralarını kripto paraya çevirmek istiyor ise başka kullanıcı ile alım satım işlemini gerçekleştirir. Kripto para sanal para olarak bilindiği için bu sebepten dolayı da sadece internet siteleri üzerinden satın alma yapılır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? Bu konu birçok kişinin son zamanlarda ilgi odağı olmuştur. Kripto paralar 5-6 sene öncesinden piyasaya sürüldüğü için günümüzde çok fazla merak uyandırır. Kripto para sanal ortamlarda kullanılan bir para birimidir. Dijital ortamlarda alım satım işlemleri kripto para ile yapılabilir. Bir çok kişi ise gelecekte sadece kripto paraların kullanılacağını söylemektedir. Çok sayıda kripto para birimi bulunur ve bunların satın alma işleminin güvenilir bir yerden yapılması önerilir.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber her geçen gün yenilikler ortaya çıkmaktadır. Kripto paralar ise çıkalı çok bir zaman olmamakla beraber kripto paralara bitcoin de denilir. Genel olarak yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Doğru bir şekilde kullanılır ise birçok avantajı olduğu için kar elde edilebilir. Fakat avantajları olduğu gibi dezavantajları ile de karşılaşmak mümkündür. Dezavantajları ile karşılaşmamak için öncesinde kripto para satın alınacak platform hakkında ufak bir araştırma yapmalı ve güvenilir yerlerden temin etmelisiniz.

Bitcoin Nereden Satın Alınır?

Son zamanlarda bitcoin hakkında sık araştırmalar yapıldığı görülmektedir. En çok araştırılan konu ise bitcoin nereden satın alınır konusu olmuştur. Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirmek için iki seçenek bulunur. İlk seçenek madencilik ile satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Fakat bu zor olduğu için birçok kişi tarafından tavsiye edilir. En çok kripto para borsalarından bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirilir. Öncesinde bitcoin adresinin oluşturulması gerekir. Bunun için güvenilir kripto para borsası bulunduğunda; hesap butonuna tıklayıp TC kimlik numarası kullanıcı adı ve ardından şifre belirleyip şifrenizi girmeniz gerekir. Ardından siteye giriş yaptığınızda alış-satış bölümünden seçeneklerinden satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto paralar artık çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Bir çok kripto para vardır ve bireyler genelde bu paralara yatırım yaparak kazanç elde etmeye çalışır. Şimdi sizlere kripto para birimlerinden bahsedeceğiz. İşte kripto para birimleri aşağıdaki gibidir

Bitcoin, Ethereum, Tether,XRP,Litecoin, Polkadot, Bitcoin cash, Cardano, Binance coin, Chainlink,, USD Coin, Wrapped bitcoin, Bitcoin SV, Monero, Stellar, EOS, Tron, Tezos, Unus Sed Leo, Celsius, Dai,Revain, Neo, Dash, Zilliqa, Zcash, Compound, Waves, Maker, Kusama, Decred, OKB, UMA, Algorand, Elrond, Terra, Nexo, Ox, Ampleforth,Qtum, Celo, Augur, Kyber Network, Bitcoin gold, Lisk, Nano, HUSD, Quant, Verge, Bancor, NXM, Gnosis

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Kripto paralar yatırım aracı olarak görülür. Son zamanlarda ise kripto paralar oldukça popüler olmaya başlamıştır. Yatırım yapmak isteyen kişiler; hangi kripto paraya yatırım yapmalı konusu hakkında araştırma yaparak en iyi yatırım aracını bulmayı isterler. 2021 senesi için Ripple (XRP), Etherum, Litecoin (LTC) kripto paralarına yatırım yapılması öneriliyor. Bu kripto paraların daha fazla kazandırdığı ve kazançları neredeyse ikiye katladığı bir çok kişi tarafından söyleniyor.

Kripto Para Avantajları

Krpto paraların hayatımıza gireli çok olmadığını görüyoruz. En eski piyasaya sürülen kripto paraların geçmişi 5-6 seneye dayanır. Yeni yeni bilinen ve duyulan kripto paralar bir çok kişi tarafından kullanılır. Kripto paraların avantaları bulunur. Kripto paraları dijital ortamlarda istediğiniz gibi kullanmanız mümkündür. En büyük avantajı budur. İşlem limiti olmamaktadır ve bu sebeple de istenilen miktar ısa zaman içerisinde gönderilebilir. Para transferlerinde herhangi bir ücrete tabi tutulmaz ve bu işlem ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilir. Bazı sitelerde ücret alınabilir fakat bu miktar çok düşüktür. Kripto para borsasına üye olduktan sonra cüzdan aktifleştirilir. Giriş sağladıktan sonra cüzdanı kullanarak; dünyanın bir ucundaki kişiye kısa zaman içerisinde istenilen miktarda para transferi gerçekleştirilebilir.

Kripto Para Dezavantaları

Kripto paranın avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunur. Peki nedir bu kripto para dezavantajları? Kripto para dezavantajlarından ilki; bilgi eksikliğine bağlı olarak yapılan hatadır. Dijital para birimi teknolojisini anlamak zordur ve herkes yapamayabilir. Bunun öncesinde mutlaka bir araştırma yapılmalı ve mağdur olma gibi bir durumu önlemek gerekir. Kripto paralar zaman zaman yükselişe gereken bazı dönemlerde düşüşe neden olur ve yatırım yapan kişileri zarara uğratabilir. Bu nedenden dolayı piyasa günlük olarak düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir. Kripto paraların satışını yapan sitenin yasla olması gerekir. Yasal olmayan sitelerden kripto para temin edilir ise satın alan kişi risk altında olabilir. Kripto para birimi kullanıyorsunuz ve ödeme yaptıysanız bu ödemeyi artık geri alamazsınız. Bu nedenle de ödeme yapılacağı zaman dikkatli davranılmalıdır. Siteye şifre ile giriş sağlandığı için, şifrenin kaybedilmesi ve unutulması gibi durumlarda kripto paraları geri alamazsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin