Kripto para madenciliği, parayı satın almak isteyenlerin değil üretip ticaretini yapmak isteyenlerin ortaya çıkardığı bir stratejidir. Nasıl ki maden yatakları kazınıp madenler bulunuyor yani bir nevi maden üretimi yapılıyorsa kripto para madenciliğinde de kişiler internetin tüm nimetlerinden faydalanarak kripto para üretimi yaparlar. Bu yazıda kripto para madenciliği hakkında bilmeniz gereken tüm özellikleri derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Kripto para madenciliği hakkında bilgi vermeden önce kripto paranın ne olduğunu ve hayatımıza nasıl girdiğini inceleyelim.

Kripto Para Nedir?

Kripto para kısaca dijital para birimidir. İnternet üzerinden yapılan her türlü alım satımda kullanılabilen bu para aynı zamanda sanal para olarak da geçer. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto paralar için internet ortamında oluşturulmuş büyük borsalar bulunur. Günümüzde yaklaşık 3500 adet kripto para vardır yani diyebiliriz ki her ülkenin en az 3 tane kripto para cinsi borsada bulunur. Tüm ülkelerin yatırım yaptığı dijital paralardan ise yalnızca 2500 adedi şu an borsada aktif olarak işlem görür.

Kripto paralar 2009 senesinde Bitcoin ile hayatımıza girmiş ve kısa sürede adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Bu derece ünlü olmasında ise iki sebep vardır: İnsanların tamamen teknolojiye yönelmesi ve kripto paraların kısa sürede borsada katlanmasıdır. Borsada kazanmak isteyen insanlar kısa zamanda bu sektöre yönelmiş ve oldukça yüksek meblağlar elde etmişlerdir. Kısa zamanda milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlanan bu para birimleri teknolojiyle iç içe yaşayan devletlerin ve elbette ki büyük şirketlerin ödeme yöntemlerine dönüşmüştür.

Kripto paralar bir nevi banka/kredi kartındaki paralar gibidir. İkisinin arasındaki fark ise kripto paraların bir hükümete, bankaya ya da bir merkeze ait olmamasıdır.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto para madenciliği kısmında üretim ve ticaret işleminden bahsedeceğimiz tüm kripto paralar yasaldır. Her ne kadar bu paralar birileri tarafından idare edilmese, paraların merkezleri ve hükümetleri olmasa da kripto paraların tümü dünya üzerindeki tüm ülkeler tarafından tanınır. Bu sebeple kripto para madenciliği ya da alım satım, ödeme gibi işlemlerde aklınızda bir soru işareti olmamalıdır.

Kripto Para Nasıl Kazanılır? Kripto Para ile İşlemler

Kripto para hakkında bilgiye sahip olan herkes soluğu kripto para nasıl kazanılır sorusunda alır. Kripto parayı kazanmak için çeşitli yollar bulunur. Örneğin yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin büyük bir şirketle iş yaptığınız ücreti kripto para ödemesi şeklinde alabilirsiniz. Böyle bir ödeme sizin için şu an bir şey ifade etmese ya da alacağınız kripto para miktarı az olsa bile ilerleyen dönemlerde o paranın değeri 100 bin Türk lirasını geçebilir ki 1 Bitcoin’in değerinin şu an 80 bin Türk lirası olduğunu hatırlatmak yerinde olacaktır.

Kripto para kazanmanın bir diğer yolu da parayı ucuzken almaktır. Yani borsada paranın TL ya da dolar gibi para birimleriyle olan karşılığı düştüğünde/para değer kaybettiğinde kripto parayı satın alabilirsiniz. Sonrasında kripto para değer kazandığında parayı satarsınız ve böylece elinize nakit para geçer. Ardından kripto paranın değeri düştüğünde daha fazla satın alma imkanı doğar ve bu şekilde de kripto parayı biriktirmiş olursunuz. Bu şekilde yapacağınız ticaret oldukça kazanımlıdır. Tek sorun ise daima borsayı takip etmek zorunda kalmanızdır.

Kripto para kazanımını sağlayan bir diğer işlem de parayı üretmektir. Kripto para madenciliği denilen bu sistemde gerekli alt yapıları sağlayarak üretim yapabilirsiniz. En az borsayı takip edip al sat yapmak kadar zahmetli olabilen bu işte sabırlı olursanız siz de çok fazla kazanabilirsiniz.

Kripto para ile yapılan işlemler bir ülkeye mal edilemezler. Tüm dünya genelinde oldukça çeşitli işler yapılmaktadır. Paranın kullanıldığı yerler öncelikle internet üzerinden yapılan alım satım işlemleridir. Herhangi bir ülkenin pazarından ürün almak isterseniz kripto parayı kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz ürünün teknolojik alet, ev eşyası, mobilya ya da herhangi bir küçük cihaz olması fark yaratmaz. Aynı şekilde yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin bir şirkete ya da bir kişiye ürün satmak istediğinizde de ürünün fiyatını kripto para olarak alabilirsiniz. Genelde büyük şirketler kripto para ile ödeme yapmayı tercih ederler.

Kripto Para Madenciliği

Kripto para nasıl kazanılır kısmında kripto para madenciliği işleminden bahsetmiştik. Madencilik demek, gömülü bulunan değerli bir eşyayı çıkarmak demektir. Fakat madencilik kelimesinin kripto parada kullanılması esasında üretim anlamlıdır. Kripto para madenciliği işleminde kişi, gerekli alt yapıları ve kriterleri sağladıktan sonra istediği yerde ve istediği zaman kripto para üretimi yapma şansına sahiptir. Peki bu nasıl olacak?

Kripto para madenciliği “mining” olarak internette geçmektedir. Kripto para mining işleminde öncelikle bu işte kullanacağınız madencilik yöntemini seçmeniz gerekir. Dünya genelinde deneme yanılma yoluyla bulunmuş ve sonuçları bakımından değerlendirilerek kullanılabilirliği onaylanmış olan birkaç madencilik çeşidi vardır.

  1. ASIC Madencilik

Uygulamaya Özel Entegre Devreler şeklinde Türkçeye tercüme edilen ASIC madencilik sistemi tamamen özel donanımlarla bezenmiştir. Bu sistem çok fazla sayıda işlemci ile çalışır. Üretim, hesaplama ve diğer alanlar için sistemin çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Eper ki bu sistemle üretim yapmayı düşünüyorsanız çalışacağınız yerin elektrik devresinin fazla kullanıma dayanabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

  1. GPU Madenciliği

Grafik İşlemci Birimi olarak Türkçeye çevrilen GPU madenciliği sisteminde ana malzeme ekran kartlarıdır. Kartlar, hesaplama yapmada kullanılırlar. Bu sistemde kullanılan bilgisayarların ve haliyle de ekran kartlarının oldukça güçlü olması gerekir. Sistemde tek ekran kartı hiçbir işe yaramaz. Bu sebeple pek çok ekran kartı RIG adı verilen sistemle biraraya getirilir ve hepsi aynı anda kullanılır.

ASIC madencilik sistemindense GPU madencilik sistemi daha fazla tercih edilir çünkü maliyeti düşüktür.

  1. CPU Madenciliği

Merkezi İşlemci Birimi olarak Türkçeye çevrilen bu sistemde evlerde, herkesin kullandığı bilgisayarlar ile kripto para madenciliği yapılabiliyor. CPU madenciliği olarak isimlendirilen bu sistemde güncel ve yeni nesil bilgisayarların işlemcileriyle madencilik yapılabiliyor. Fakat günümüzde özellikle popüler kripto paraların çok fazla güvenlikli olması sebebiyle bu sistemin pabucu dama atılmış durumda. Her ne kadar diğerlerinden daha düşük maliyetli olsa da bu sisteme karşı rağbet oldukça azalmıştır.

  1. Bulut Madenciliği

Kripto para madenciliği yapmak isteyen, kendi kripto parasını üretmek isteyen ama bunun için yeterli bilgisi ya da yeterli düzeyde sistemi olmayan kişiler için bulut madenciliği sistemi geliştirilmiştir.

Bulut madenciliğin çalışma prensibi kiralamaya bağlıdır. İnsanlar madencilik sistemine sahip olan kurumlardan işlemci gücü kiralayıp bu gücü diledikleri madencilik havuzunda kullanıma açarak kripto para madenciliğini sağlayabilirler. Bulut madencilik sisteminde kiralamalar dönemliktir ve kontrat ile garanti altına alınırlar. Bu sistem hem zaman hem de elektrik faturası gibi durumlarda az maliyetli olmasından dolayı çokça tercih edilir. Fakat kripto para madenciliği sektöründeki gelişmeler artık bulut madencilik kullanan kişilerin kar elde etme oranlarını bir hayli düşürmüştür.

Kripto Para Madenciliği İçin Gerekenler

Kripto para madenciliği yapmaya karar verdiniz ve yukarıda sayılan madencilik türlerinden birini seçtiniz. Şimdi sırada ne var?

Kripto para madenciliği işlemini gerçekleştirmeniz için gerekenler:

  • Gelişmiş sistemli bilgisayar
  • Güncel bilgisayar donanımları
  • Kaliteli elektrik tesisatı
  • Bilgisayar soğutma sistemleri
  • Madencilik yazılımları

Bunları karşılayacak durumunuz yoksa ve zaman kaybetmeye hazır değilseniz kripto para madenciliğinden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin