Kripto paralar, özellikle son 10 yılda tüm dünyayı kasıp kavuran para birimleridir. Teknoloji çağını yaşadığımız bu yıllarda dijital para olarak görülen kripto paraların önemi de oldukça fazladır. İnternet ortamında yaptığımız eylemler artık dijital paralar ile sağlanma evresine gelmiştir. Bu aşamada mağdur duruma düşmek istemeyenler ile kripto para borsasına çok geç olmadan giriş yapmak isteyenlerin aklında olan tek soru bu paranın nasıl satın alınacağıdır. Kripto para nasıl satın alınır sorusunu soran herkese bu yazıda ayrıntılı cevabı vereceğiz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden önce kripto paraları ayrıntılı olarak incelemek gerekir. Nede olsa insan ne alacağını, neye yatırım yapacağını tüm ayrıntılarıyla bilmelidir öyle değil mi?

İnsanlık tarihinin neredeyse en başında beri paralar bulunuyor. Günümüzde Türk lirası, dolar, euro, sterlin gibi çeşitlenen bu paralar özellikle 2010 yılından sonra tahtlarını sallayan kripto paralar ile karşılaştılar. Paranın dijital hali olan kripto paralar ilk çıkış yaptıklarında yatırım amaçlı ve oyun sektöründe kullanılıyor olsa da artık 2020 yılını yaşadığımız bu günlerde internet üzerinden alım satımda da çok fazla kullanılmaya başlandı.

2000 senesinden önce en çok dolar, euro ve sterlin yatırımları yapılırken günümüzde kripto para yatırımları revaçta. Bunun sebebi de teknoloji çağının hızla ilerlemesi ve artık her türlü işin internet üzerinden yapılabilmesi. Teknolojiye, dijitalliğe ve modernliğe kavuşmak isteyen herkesin tercih ettiği kripto paralar dünya genelinde milyarlarca insanın yatırım yaptığı bir alandır.

Kripto Para ile Yatırım

Yatırım yapmak demek gelecek günleri göz önünde bulundurarak bir köşeye nakit bırakmak demektir. Gerçek dünyada ya da dijital dünyada olması fark etmeyen bu nakitlerin üstüne daima yenisi katılarak yatırımlar büyütülür. Günümüzde bu yatırımların baş kahramanı ise kripto paralardır.

Kripto paralar, teknoloji çağında yatırım yapmak isteyen kişilerin imdadına yetişir. Özellikle günümüzde yatırımcısı milyar kişiyi bulan Bitcoin ile yatırım yapmak oldukça popülerdir. Piyasaya çıktığından beri hiç durmadan değer kazanan Bitcoin, insanları dijital para yatırımına yönlendirmiştir. Buna ek olarak pek çok ünlü yatırımcının ve iş adamının Bitcoin alması, internette ve televizyonda sürekli Bitcoin’in daha ne kadar yükseleceğinin konuşulması da insanları bu alanda yatırım yapmaya iten diğer etkenlerdir.

Yatırım konusuna çokça yabancı olanların bile aklını çelen Bitcoin, insanlara birikim yapmayı öğretmiştir. Yatırım yapmaya nereden başlayacağını bilemeyenler için oluşturulan siteler, videolar, canlı borsa anlatımları bu öğretimde etkili olmuştur. Yatırımcılar genelde işe kripto para nasıl alınır sorusu ile başlarlar. Bu sorunun ayrıntılı cevaplarını bulduktan sonra da yatırımlar çığ gibi büyüyecektir zaten.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para nasıl alınır sorusu ile başlayan yatırım hayatı birkaç şekilde kendini ve yatırımcısını ilerletebilir:

 1. Yatırıma nereden başlamalıyım
 2. Yatırımı hangi paraya yapmalıyım
 3. Benim için en iyi kripto para hangisidir
 4. Yatırımda nasıl bir yol izlemeliyim
 5. Hangi borsadan işleyişi takip etmeliyim

Ve daha pek çok sorunun doğru cevabını bulmak, kaliteli bir yatırımı başlatacaktır. Yatırım konusunda uzman olan kişilerden alacağınız cevaplar sizi ulaşmak istediğiniz yere taşıyacaktır.

Bu soruları sorup cevabı aldıktan sonra işin kolay tarafı başlıyor: Kripto para nasıl alınır?

Kripto para satın almak için önünüzde izleyebileceğiniz iki yol vardır. Bunlar:

 1. Gerçek para ile kripto para platformları üzerinden para satın almak
 2. Sınırlarınızı zorlayarak kripto para üretimi (madencilik) yapmak

Bu iki yöntemden biri sizin hayalinizdeki yatırımı karşılayacak. Ama hangisi?

Kripto para satın almak seçeneği herkesin kullandığı seçenektir. İnsanlar, madencilik yapmak yerine satın almayı tercih ederler çünkü bu daha az tehlikeli olan yoldur. Kripto para satın almak için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır:

 1. SSL sertifikası bulunan bir kripto para platformu bulun ve buna giriş yapın.
 2. Kimlik veya kişisel bilgilerinizi vererek bu platforma üye olun.
 3. Hesabınızı yeni açtığınız için para bulunmayacaktır. Bu sebeple para yatırma butonuna tıklayın.
 4. Yatırmak istediğiniz miktarı ve para birimini (TL, dolar, euro…) yazın.
 5. Yatırım yap/yatır/işlemi tamamla gibi butonları göreceksiniz. Bu butona basın.
 6. Hesabınıza gerçek para yüklediniz. Şimdi sıra dijital parada.
 7. Ardından yatırım yap seçeneğine tıklayın.
 8. Burada yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimini seçin (seçim yaparken kullanıcıların en çok Bitcoin’e yatırım yaptığını unutmayın).
 9. Arından yatırdığınız gerçek paraya karşılık olarak almak istediğiniz kripto para miktarını seçin.
 10. Satın aldığınız dijital para hesabınızda gözükecektir.

Yatırımınız hesap kısmına düştükten sonra yapmanız gereken şey düzenli aralıklarla (örneğin yarım saatte bir) kripto para borsasını takip etmek. Yatırım yaptığınız paranın değeri arttığında satmalı, değeri düştüğünde de daha fazla kripto para satın almalısınız. Al-sat yöntemi denilen bu yöntem ile kripto para yatırımını gerçekleştirmiş olacaksınız. Eğer sıkı bir borsa takipçisi olur ve alım satımları dengeleyebilirseniz kısa sürede kar elde edersiniz. Hemen hemen pek çok kripto para platformunda geçerli olan bu sistem ile kolay bir şekilde yatırım sağlayabilirsiniz. Bu aşamada önemli olan güvenilir kripto para borsasını bulmaktır.

Kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtlarından en çok tercih edileni alım-satım yöntemiydi. Diğer yöntem ise madencilik yöntemidir. Kripto para madenciliği, al-sat yöntemine nazaran daha az tercih edilir. Bunun sebebi ise madenciliğin getirdiği yüklerdir. Madencilik yapmak isteyen kişinin öncelikle üst düzey bir bilgisayarı olmalı ve bunu soğutucuyla desteklemelidir. Kesintisiz kablolu internet ile birlikte kullanılan bu bilgisayarlarda madenciliğin esas kuralı bir bulut oluşturmaktır. Sıkı şekilde korunan bu bulutta kişi, kendi kripto parasını üretebilir. Bilgisayara indirilecek birkaç program ile halledilebilen bu üretim işinde bilgisayar her daim açık kalmak zorunda olduğu için hem çok fazla elektrik faturası gelecek hem de bilgisayar kısa sürede çok fazla yıpranacaktır. Ayrıca madencilik esnasında herhangi yasa dışı bir durumla karşılaşmak da cabasıdır. Bu sebeple kripto para yatırımcılarının da önerileri ve tercihleri madencilik değil kripto para yatırımıdır.

Güvenilir Kripto Para Borsası

Kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtını vermek için öncelikle SSL sertifikası olan güvenilir borsayı bulun, ibaresini kullandık. Peki güvenilir borsa ne demektir?

Güvenilir kripto para borsası, yatırımcılarının kazançlarından pay istemeyen, yatırımın kolay bir şekilde yapıldığı, sık sık aktif olan canlı destek ekibinin olduğu, kolay ve anlaşılır tasarıma sahip olan, sitesinde herhangi bir virüs ya da site hakkında herhangi bir kötü yorum bulunmayan borsadır. Bu özellikler, kripto para borsasında ilk olarak dikkat etmeniz gereken özelliklerdir.

Ülkemizde kullanıma açılmış olan pek çok kripto para borsası bulunur. Bu borsaların güvenilirliği da çoğu kişi tarafından onaylanmıştır. Bu borsalardan en çok yatırımcı alanları şu şekildedir:

 1. Binance
 2. Coinbase
 3. Bithumb
 4. Kraken
 5. Bitfinex
 6. Bitstamp
 7. Bitflyer
 8. KuCoin
 9. Poloniex
 10. Bitbank

Uluslararası kripto para borsası puanlandırma sistemi tarafından 10 üzerinden 10 puan alan bu borsalarda alım-satım işlemleri yapmanız hem güvenilir hem de kolay olacaktır. Bu borsalar her ne kadar yabancı ülkelerde faaliyet gösterseler de ülkemizde de çok sık kullanılırlar. Bu sebeple de Türkçe dil desteği konusunda problem yaşamayacaksınız.

Ülkemizde en çok kullanılan kripto para borsaları yüksek puandan düşük puana doğru şu şekilde sıralanır:

 1. Paribu
 2. Bitexlive
 3. Coinzo

Çok fazla Türk yatırımcının olduğu bu borsalar ne yazık ki dünya sıralamasında pek görünmeyen borsalardır. Paribu ve Bitexlive 7 puan alarak dünya genelinde adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Kripto para nasıl alınır ve kripto para yatırımı nasıl, hangi platformlardan yapılır sorusuna cevap verdikten sonra asıl merak edilen iki soruya yönümüzü çevirmek gerekiyor. Bu sorulardan ilki hiç şüphesiz ki kripto paranın nasıl nakite çevrileceği.

Kripto Para Nakite Nasıl Çevrilir?

Kripto parayı nakit paraya çevirmek, en az kripto parayı almak kadar kolaydır. Borsa üzerinden yapılacak kripto para satım işlemi ile dijital paranızı gerçek paraya çevirebilirsiniz. Ardından borsaya kaydolurken bilgilerini verdiğiniz banka/kredi kartına paranın aktarılmasını talep edebilirsiniz. Bu parayı çekme işlemi de bankadan herhangi bir parayı çekme işlemi gibidir yani oldukça basittir.

Diğer merak edilen soru da kripto paraların nasıl kullanılacağıdır. Kripto paranın kullanılması için öncelikle borsaya adım attığınız platform üzerinde sanal cüzdan oluşturmanız gerekir. Her dijital cüzdanın kendisine ait numarası ve adresi bulunur. İnternetten alışveriş yapmak istediğinizde ya da online oyunlarla ilgili bir alım-satım durumu olduğunda dijital cüzdanınızın adresini vererek yatırımını yapmış olduğunuz kripto para ile ödeme sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin