Bitcoin’in ortaya çıkması ve kısa sürede yüksek miktarlara çıkmasıyla isimlerini en çok duyuran kripto paralar kısaca özetlemek gerekirse dijital paralardır. Dijital paralar, bugüne kadar karşımıza çıkan klasik paralardan hem farklıdır hem de onlarla aynıdır. İnternet üzerinden alınır, satışı yapılır ve yine internet üzerinde açılmış olan cüzdanlarda saklanır.

Kripto para yatırımı yapmak isteyen kişiler için oluşturulan bu rehberde bu dijital paralar hakkında A’dan Z’ye tüm bilgileri sizin için derledik. Kripto para ne demek yazımız için keyifli okumalar dileriz.

Kripto Para Ne Demek?

Teknolojinin gelişmesiyle her işimiz dijital ortamda halledilmeye başlandı. Harcamalar ve yatırımlar dijital temelli eylemlerimizden en çok tercih edilenleri. Çoğunlukla herkesin bildiği dolar, euro, sterlin gibi para birimleri üzerinden yapılan yatırımlar ve harcamalar borsaları doğurmuştur. Özellikle yatırım amacıyla insanların takip ettiği bu borsalar, son 10 yılda adeta evrim geçirmiştir. Gerçek paralar yerini dijital paralara bırakmış, borsanın ismi de kripto para borsası olarak değişmiştir.

Kripto para borsasında dünyanın her ülkesinin dijital para birimi bulunur. Şu anda toplamda 3500’den fazla kripto paranın borsada yer aldığı biliniyor. Dijital para borsası sürekli olarak işleyen, saniyelik olarak yenilenen bir sistemdir. Paraların değeri arttığında listenin üst kısmına çıkarken azaldığında da listenin altına düşer. Kripto para için yatırım yapmak isteyen ve hali hazırda yapmış olan kişilerin borsayı devamlı takip etmeleri gerekir. Her an değişen bu sistemde sürekli alım satım yapılarak yatırımlar oluşturulabilir.

Kripto para birimleri bazı haber kaynaklarında kripto ya da kriptoloji olarak da yer alabilir. Şifre/şifreleme bilimi anlamına gelen bu sözlük ile para birimlerinin şifrelenmesi anlatılır. Borsaya giren para birimlerinin uzun isimlerini değil de kısaltılmış isimleri kullanmaları bu sektörün “kripto” ismini almasını sağlamıştır. Kripto para birimlerinin şifrelenmesinde matematik işlemleri etkili olmuştur. Kriptoloji tekniğini kimin ve ne amaçla ortaya çıkardığı bilinmese de Bitcoin’i ilk kez dünyaya tanıtan Satoshi Nakamoto isimli kişinin işin içinde baya etkili olduğu düşünülüyor. Fakat bu teoriye ve Bitcoin’in 10 yıldır piyasada olmasına karşılık Nakamoto’nun ne amaçla böyle bir yola başvurduğu ya da hangi görüş için çalıştığı hala bilinmiyor.

Kripto Para Borsasına Nasıl Üye Olunur? Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırımcıları dinleyen herkes borsanın ne kadar sistematik şekilde işlediğinden, sürekli alım satım döngüsünün olduğundan ve bu döngüyü tutturduğunuzda yüksek kar elde edileceğinden haberdardır. Özellikle dünyanın önde gelen borsa duayenlerini dinleyen kişiler kripto para borsasında yatırım yapmak için kollarını sıvarlar. Yatırım yapmak uğruna bu yola giriş yapan kişilerin aklındaki soru ise şu olacaktır: Kripto para yatırımı nasıl yapılır?

Kripto para yatırımı yapmak için ilk olarak kripto para borsası üyelik hesabı açtırmak gerekir. Kripto para yatırımı normal bir paraya borsa üzerinde yatırım yapmak gibidir. Öncelikle güvenilir kripto para platformlarından seçeceğiniz bir platformda kendinize cüzdan edinmelisiniz. Cüzdana gerçek bir para yüklemelisiniz. Örneğin Bitcoin’in şu anki TL karşılığı yaklaşık 80 bin liradır. 80 bin lira yatırımı olan bir Türk, 1 Bitcoin satın alabilir. Bu Bitcoin’i satın aldıktan sonra otomatik olarak dijital cüzdana eklenir.

Siz de yarım saatte bir Bitcoin’in değerini kontrol ederek değeri yükseldiğinde elinizdeki Bitcoin’i satabilir, değeri düştüğünde de 2 ya da 3 (artık paranız ne kadarına yetiyorsa) Bitcoin satın alabilirsiniz. Mümkün olduğunca az verip çok almakla ilgili olan kripto para yatırımı esasında fazlaca sabır gerektiren bir iştir. Sabırlı olmalı, borsanın başında oturmalı, en fazla yarım saatte bir değerleri kontrol etmeli ve atacağınız adımlarda cesur olmalısınız. Bu şekilde siz de dünyaca ünlü bir yatırımcı olabilirsiniz.

Kripto para yatırımı yapmak için güvenilir bir platforma ihtiyacınız vardır. Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılarına fırsat vermemek adına internet üzerinde güvenli platformlar hakkında araştırma yapmalı ve en iyisine üye olmalısınız. Dünya genelinde uygulanan güvenilirlik puanlaması mevcuttur. Kripto para platformları ve borsalar üzerinde uygulanan bu güvenilirlik puanlandırılması dünyanın her ülkesinde geçerlidir. Borsanın ve içerisinde bulunan kripto paraların değerlerine göre puanlama yapılan bu sistemde pek çok etken de söz konusudur. 10 puanın en iyi ve güvenilir platformu gösterdiği bu liste ise Eylül 2020 tarihinde şu şekildedir:

 1. Binance
 2. Coinbase
 3. BitHumb
 4. Kraken
 5. BitFinex
 6. BitStamp
 7. BitFlyer
 8. KuCoin
 9. Poloniex
 10. BitBank

Dünyanın en güvenilir kripto para platformları listesinin ilk 10’u bu şekildedir. Bu listede yer alan tüm borsalar 10 üzerinden 10 puan alarak yatırımcıların gönüllerini fethetmişlerdir. Eğer ki siz de kripto para yatırımı için bu yazıyı okuyorsanız bu 10 borsadan birinde yatırım yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu aşamada en iyi Türk kripto para borsaları hakkında bir listeleme yapmadan geçmek de olmaz.

 1. BtcTurk
 2. Paribu
 3. Bitexen

Sürekli işlemde olan ve genellikle + değer gösteren bu Türk kripto para borsaları, yatırım yapmak isteyen Türkler için oldukça iyi puan almışlardır.

Kripto Para Üretimi Yapılabilir Mi? Kripto Para Üretimi (Madencilik) Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımı yapmak isteyen kişilerin al-sat yöntemi dışında izledikleri bir diğer yöntem de direkt olarak kripto paranın üretimini yapmaktır. Kripto para üretimi yapılabilir mi sorusunun cevabını da bu şekilde evet olarak vermiş olalım. Kripto para üretimi yapılabilir fakat bunu herkes yapamaz. Peki neden?

Kripto para üretimi her ne kadar internetten okunduğunda internet üzerinden herhangi bir şey üretmek gibi kolay görünse de esasında öyle değildir. Kripto para üretimine kripto para madenciliği ya da direk olan madencilik denir. Kripto paralar piyasaya çıktığından beri 3 çeşit madencilik yöntemi denendiyse de bunlardan yalnızca birinde insanlar başarılı olabilmiştir. Bu sistem için öncelikle kişinin çeşitli ekipmanlara sahip olması gerekir. Sağlam bir bilgisayar, kesintisiz internet bağlantısı, güçlü bir bilgisayar soğutucu ve elbette ki bilgisayara indirilecek olan bir sistem. Bunların hepsi sağlandıktan sonra madencilik işine başlanabilir. Bu esnada bilmeniz gereken şey, madenciliğin sizin cebinizi bir hayli zorlayacağıdır. Kripto para üretimi için bilgisayarınızın devamlı olarak açık durması gerekir. Bu da hem internet hem de elektrik faturalarında ciddi bir artışa sebep olacaktır. Madencilik sisteminde başlar başlamaz çok fazla miktarlar elde edemezsiniz. Sürekli bilgisayarın başında oturmak ve sürekli alım satım işleriyle uğraşmak da işin cabasıdır. Tüm bunlar için evet diyorsanız kripto para madenciliği size göre olabilir. Fakat biz yine de bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Kripto Paranın Saklanışı ve Dijital Cüzdan

Kripto para için yatırım yapacak olanların zihinlerinde bazı önemli sorular yer alır. Bu sorulardan biri de kripto para nasıl saklanır sorusudur. Kripto paranın saklanması da aynı normal bir paranın saklanması gibidir. İkisinin arasındaki tek fark kripto paraların dijital ortamda muhafaza edilmesidir.

Kripto paradaki tüm işlemler dijital ortamlarda yapılır. Buna bağlı olarak da muhafaza işlemi de dijital yani internet ortamında yapılmaktadır. Kripto para platformuna üye olduktan sonra dijital cüzdan oluşturursunuz ve biriktirdiğiniz dijital paraları bu cüzdan içerisinde muhafaza edersiniz. Cüzdana ise yalnızca sizin bileceğiniz bir şifre koyarak güvenli artırabilirsiniz.

Kripto Para Gerçek Paraya Çevrilir Mi?

Kripto parayı günlerce belki de aylarca dijital cüzdanda sakladıktan sonra artık harcamanız gereken o vakit geldi çattı. Bu durumda aklınıza gelen ilk soru kripto para nasıl bozdurulur sorusu olacaktır.

Kripto paranın dijital dünyanın yeni altın madeni olduğunu düşünürsek bozdurulması ve nakit paraya çevrilmesi de aynı altının bozdurulup nakite çevrilmesi şeklinde olacaktır. Dijital paranızı bozdurmak demek değeri arttığında borsada satmak demektir. Sattıktan sonra da cüzdanınıza giren gerçek parayı bilgilerini verdiğiniz banka ya da kredi kartına kolayca aktarabilirsiniz. Borsaların açık olduğu her an uygulayabileceğiniz bu eylemde dikkat etmeniz gereken tek şey bozdurma anında paranın mümkün olduğunca az değer kaybetmesini sağlamaktır.

Banka veya kredi kartına aktarılan gerçek parayı da istediğiniz yerde ve zamanda harcayabilir; banka kartınızdaki parayı nakit olarak çekebilirsiniz.

Kripto Para ile Alışveriş

Kripto paralar ile internet üzerinden yatırım işlemleri dışında harcama işlemleri de yapılabilir. Özellikle kripto paraların son yıllarda kullanım alanları çok fazla artmıştır. İnternet üzerinde yapılan alışverişler, özellikle yurt dışından yapılan alışverişler, için kripto para ile alışveriş kullanımları yaygınlaşmıştır. Online oyun mecrasında ise genel olarak kripto para kullanımı söz konusudur.

Yazının bu kısmına kadar hakkında çok fazla yazdığımız kripto para güvenli midir?

Kripto Para Güvenli Midir?

Kripto para ile gerçek paranın arasında kripto paranın dijital ortamda sergilenmesi dışında hiçbir fark yoktur. Bu sebeple de kripto paralar en az gerçek paralar kadar güvenlidir. Dijital ortamda sergilenmesi ve alım satımının yapılması bu konuda sizi yanıltmamalıdır. Eğer ki güvenilir bir kripto para platformunda güvenilir bir borsaya yatırım yapıyorsanız kripto para güvenli midir sorusunu aklınıza getirmeniz bile gereksiz olacaktır. Çünkü platformun size verdiği güvence ve sizin dijital cüzdanınıza koyduğunuz şifreli güvenlik sistemi ile hali hazırda sıkı güvenlik önlemleri zaten alınmıştır.

Kripto paranın bozdurulması ve nakit paraya çevrilmesi aşamasında da eğer ki güvenlikli bir platformda yatırım yaptıysanız herhangi bir soru işaretiyle karşı karşıya kalmanız olası değildir.

Fakat bu durumlara karşın eğer ki güvenilir bir platformda yatırım yapmadıysanız, üye olacağınız platformu ve yatırım yapacağınız borsayı öncesinde araştırmadıysanız pek çok güvenlik problemi, tehdidi ve hatta hacklenme durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlara mahal vermemek için kripto para yatırımında atacağınız adımlarda muhakkak dikkatli olmalısınız.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto paraların geleceği hakkında pek çok makale yayınlanmakta ve teori üretilmektedir. Dünyanın önde gelen ekonomistleri ve büyük borsa yatırımcıları tarafından pek çok öngörü ortaya atılmıştır ve hala da atılmaya devam etmektedir. Binlerce öngörü hakkında araştırma yaptığımızda ise karşılaştığımız sonuç kripto paraların geleceğinin geçmişinden daha parlak olduğudur.

Bitcoin’in değerinin kısa zamanda çok fazla yükselmesi ve düşüş yaşanmaması, Bitcoin’e rakip olarak binlerce kripto paranın borsaya sürülmesi ve kripto para ile alışveriş git gide artması gibi durumlar gösteriyor ki gelecekte hem kripto paraların sayıları hem de değerleri oldukça fazla artacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin