Linux, elektronik cihazlarda kullanılan bir sistemdir. Windows işletim sisteminden sonra en çok kullanılan işletim sistemidir. Açık kaynak koduyla çalışan bu popüler işletim sistemi hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazıda bulabileceksiniz.

Linux Nedir?

Linux, bir elektronik cihazın işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdeklerini kurmak için kullanılan işletim sistemidir. Çok görevli, çok kullanıcılı ve serbest olarak kullanılabilen bu sistem UNIX işletiminin bir türevidir. Her ne kadar bilgisayarlarda kullanılıyor olarak bilinse de esasen herhangi bir elektronik cihazda kullanılabiliyor. Genelde yazılımcılar ve bilişim uzmanları tarafından tercih edilen bu sistem, serbest dağıtımın vesile olduğu açık kaynak kodlamaları sayesinde tekrar ve tekrar programlanabilmeyi ve böylelikle de sürekli geliştirilmeyi mümkün kılıyor. Hatta öyle ki Linux işletim sisteminin gelişimi dünyaya açık olarak ilerliyor. Bu özelliği sayesinde “evrimsel” olarak nitelendirilen Linux’ta herhangi bir problem olduğunda bu insanlar tarafından fark edilip düzeltilebiliyor.

Linux, hızla gelişen 21. Yüzyıl teknolojisinin yazılım imkanları açısından teknoloji severlerin merkezinde yer alıyor.

Linux’un Tarihi

Linux’un Tarihi

Günümüzde insanlık tarihiyle yakın ilişki içerisinde olan, hayatımızı çok fazla kolaylaştıran ve insanlık tarihinde çığır açan her projenin altından gençler çıkıyor. Linux’un tarihi hakkında araştırma yaptığımızda da bunu kesin olarak görebiliyoruz.

1991 senesinde Finlandiya’da üniversite eğitimi alan Linus Torvalds isimli bir öğrenci tarafından geliştirilmiş olan bu sistem, MINIX isimli yazılımdan yola çıkarak üretilmiştir. MINIX’ten daha iyi bir sistem oluşturmayı amaçlayan Torvalds, bu sistem üzerinde çeşitli analizler yaparak kendi işletim sistemini üretme yoluna gitmiştir. Fakat Torvalds bu yeni sistemi örnek aldığı MINIX sisteminden alınmış herhangi bir kodla oluşturmamış; kodları tamamen yeniden yazmıştır.

Torvalds, 5 Ekim 1991 senesinde 0.02 Linux adını verdiği ilk sürümü tüm dünyaya duyurmuştur. comp.os.minix haber sayfasında paylaştığı bir yazıda yeni bir sistem kurduğundan bahsetmiş ve yazılım konusuna ilgi duyan herkesi bu sistemi geliştirmeye davet etmiştir. Kısa sürede dünya genelinde duyulan bu işletim sistemine çok fazla rağbet olmuştur. Kurulduğu günden bugüne geçen 28 yıl boyunca halka açık şekilde bulunan bu sistem üzerinde yazılımcılar gerekli değişimleri halka açık olarak yapıp halkı en yeni güncellemeleri test etmeye teşvik etmişlerdir.

Kendine özgü sistemin kodlarını yazan Linus Torvalds, 1992 senesinde Linux için GNU Kamu Lisansı almıştır. Linus Torvaldssayesinde GNU ve Linux birbirlerini tamamlayarak işletim sistemi halini aldılar. GNU lisansı da gönüllü bilişimcilerin ve yazılımcıların onayını alarak herkesin Linux’a katkıda bulunmasını sağladı. Bu durum kısa süre içinde işletim sisteminin gelişmesine ve dünya genelinde pek çok teknoloji çalışanına ulaşmasını vesile oldu.

Linux Özellikleri

Linux Özellikleri

Linux işletim sistemi özellikleri arasından en çok takdir edileni şüphesiz ki halka açık olması, açık kaynak kodlu olarak geliştirilmesidir. Yani bu da demek oluyor ki yazılım ve bilişim alanında uzman olan kişiler Linux üzerinde çeşitli düzenlemelerde ve iyileştirmelerde bulunabilirler. Güncellemeler yapıldıktan sonra ise Linux, direkt olarak halk tarafından denenebilir. Pek çok uzmanın üzerinde düzenlemeler yaptığı bu işletim sistemi hatalara karşı oldukça dayanıklıdır. Linux’u Windows’tan ayıran en güçlü özellik belki de budur. Kolayca çökmemesi ya da kolayca virüs almaması Linux’un büyük şirketler tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. Hatta öyle ki birkaç programla aynı anda çalıştırılan Linux, hiçbir problem çıkarmadan işler.

Linux’un milyonlarca kişiyi cezbeden bir diğer özelliği de ya tamamen ücretsiz olması ya da çok düşük miktarda bir ücrete satılmasıdır. Bu da sistem içindeki uygulamaların ücretsiz olmasını sağlamıştır.

Linux Avantajları ve Dezavantajları

Linux Avantajları ve Dezavantajları

Her işletim sisteminde olduğu gibi Linux’ta da avantajlar ve dezavantajlar vardır fakat avantajlarının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Linux avantajları arasında güvenlik ilk sırada yer alıyor. Sistemin güvenliği oldukça sıkı. Bu durumun onu Windows işletim sisteminden ayıran en önemli özelliği olduğunu belirtmiştik. Linux işletim sistemi kolay kolay virüs alan bir sistem değildir. Avantajlarından bir diğeri de sistemin sürekli olarak güncelleştirilmesidir. Dünyanın herhangi bir yerindeki uzman tarafından güncelleştirmeye açık olan bu sistemin özelleştirme özelliği de bulunur. Yani sisteminiz Amerika’daki bir yazılımcı tarafından görüntülenip düzenlenebilir fakat buna karşılık siz istediğiniz özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Linux dezavantajları arasında 3 büyük problem bulunur. Bunlardan ilki teknik destek problemidir. Sistemin kurucusu ve merkezi olmasına rağmen sistem halka açık olarak kullanıldığı için kesin bir teknik desteği ve standart bir versiyonu yoktur. Bu durum bazen karışıklıklara sebep olabilir. Diğer bir dezavantaj da öğrenme süresidir. Sistem devamlı olarak değişip geliştiği için ve ayrıca bu işletim sistemi diğer sistemlerden farklı ve daha geniş alanlı olduğu için sistemi öğrenmek adına kesin bir süre yoktur.

Linux’un Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı Nedir?

Linux, MacOS ve Windows işletim sistemleriyle oldukça benzer özelliklidir. Aynı grafik ara yüzüne, aynı video ve fotoğraf düzenleme stratejilerine ve aynı kelime işlemcilerine sahiptirler. MacOS ve Windows işletim sistemlerinde kullanılan pek çok günlük uygulamanın Linux için de üretimi mevcuttur. Linux’u bu sistemlerden ayıran en temel özellikler ise Linux’un açık kaynaklı olması ve pek çok farklı dağıtımı bulunmasıdır.

UNIX ve Linux Arasındaki Farklar Nelerdir?

UNIX ve Linux Arasındaki Farklar Nelerdir?

Linux, MINIX isimli işletim sistemine rakip olarak çıkartılmış bir sistemdir. MINIX de UNIX isimli sistemin bir alt klonu olarak görülmektedir. Bu sebeple bu kısımda UNIX ve Linux karşılaştırılması yapılacaktır.

UNIX, 1970’li yıllarda birkaç arkadaş tarafından Bell Labs’ta geliştirilmiş olan bir işletim sistemidir. Zamanlar geliştirilmiş ve dönemin hemen hemen tüm bilgisayarlarında kullanılmaya başlanmıştır. Linus Torvalds, 1991 senesine gelindiğinde pek çok okulda kullanılan bu sisteme karşı gelmiş ve rakip bir işletim sistemi kurma hayaliyle yola çıkmıştır. Sonunda UNIX’e benzeyen ama hiçbir şekilde aynı yazılıma sahip olmayan Linux sistemini üretmiştir.

UNIX ve Linux arasındaki en büyük fark, UNIX’in ücretsiz ve açık kaynaklı olmamasıdır. Ayrıca UNIX işletim sistemine sahip olan pek çok yazılım geliştirildiyse de Linux kadar başarı sağlanamamıştır. Bu sebeple UNIX ve Linux karşılaştırmasında galip çıkan daima Linux işletim sistemi olmuştur.

Linux’un Kullanımı

Linux, ücretsiz ya da çok düşük miktar ücret karşılığında dağıtılan bir işletim sistemidir. Kurulduğu yıldan bu yana geliştirilmeye ve iyileştirilmeye devam edilmektedir. Bu sebeple pek çok yazılımcı Linux’un profesyonel olarak kullanılamayacağını düşünseler de tam aksine Linux, diğer işletim sistemlerinden daha kaliteli durumda olduğu için her sektörde kullanılabilme imkanına sahiptir.

Linux profesyonel kullanımların yanı sıra kişisel kullanım için de gayet uygundur. Evinde, iş yerinde ya da eğitimi sırasında kaliteli yazılıma sahip bilgisayar ve diğer elektronik araçlarla çalışmak isteyenler ilk olarak Windows’u ardından da Linux’u tercih etmektedirler. Bu vesileyle söyleyebiliriz ki Linux, dünya genelinde en çok tercih edilen ikinci işletim sistemidir. Fakat Linux’un daha kaliteli olması ve Windows için geliştirilen tüm uygulamaların artık Linux için de var olması insanların Linux’a kaymasına vesile olmaktadır.

Linux, bilişim uzmanları ve yazılımcılar tarafından yüksek performans sağlaması beklenen uygulamaların ve yazılımların oluşturulmasında kullanılan işletim sistemidir. Birden fazla işlemciye sahip olan bilgisayarlarda çalışmayı mümkün kılar. Ayrıca fraktal yaratma programı ya da grafiksel veri analizi yazılımı gibi projelerde de sık sık Linux yazılımcı bilgisayarlar kullanılır.

Linux’un Kurulumu

Linux kurulumu için gerekli olan materyal bir DVD ya da USB bellek içerisinde bulunan Ubuntu Linux ISO dosyasıdır. DVD ya da bellek sürümünü bir bilgisayarcıdan ya da bu yazılımı kullanan birinden satın alabilirsiniz. Cihazı bilgisayara takıp içerisindeki dosyayı çalıştırarak gerekli yüklemeyi yapmalısınız. Herhangi bir dosyayı kurmak gibi olan Linux kurulumu oldukça kolaydır. Bilgisayarınızda hali hazırda kullandığınız işletim sistemi Windows ise kurulum daha kolay olabilmektedir. Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarda Linux’u tek olarak kullanabilir ya da Linux’u yükleseniz bile Windows’u kullanmaya devam edebilirsiniz.

Türkçe dil desteği seçimini dilerseniz Linux kurulumu sırasında dilerseniz de kurulumu tamamladıktan sonra yapabilirsiniz. Bu sistemi kuran kişilere yazılımcıların tavsiyesi, güncelleştirmeleri zamanında yapmalarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin