2020 yılının 3.çeyreğindeki “en çok kullanılan dizi-film izleme portalları” hakkındaki araştırma sonuçları yayınlandı. JustWatch analiz şirketi tarafından yayınlanan bilgiye göre Türkiye’de en çok tercih edilen platform BluTV. Türkiye pazarında uzun zamandır liderliği elinde barındıran Netflix, açıklanan veriler sonucunda ilk darbesini yemiş oldu. Türkiye’de henüz 15 Eylül’de kullanıma açılan Amazon Prime ise uzmanların belirttiğine göre “hiç de fena gitmiyor”.

İnternet mecrasında bulunan her sitenin, uygulamanın analizin yapıldığını biliyoruz artık. Bu analizlerin sonuçları da düzenli olarak vatandaşlarla paylaşılıyor. Genellikle yıl çeyreği yani 3 aylık olarak yayınlanan sonuçlar kuvvetli analizler ve tamamen gerçek verilerden oluşuyor. En son açıklanan analiz ise TV’den değil de internet ortamından dizi ve film izlemeyi sevenleri ilgilendirir nitelikteydi.

Ülkemizde kullanılan tüm video akış site ve uygulamalarının verilerini bir araya getiren JustWatch, platformlardaki istatistikleri yayınladı. Yayınlanan istatistiklerin sayfasına tıklayan kişiler en çok izlenen platformun Netflix olduğunu düşünseler de haberi okuyunca çok fazla yanıldıklarını fark ettiler. Türk yapımı internet kanalı olan BluTV, Netflix’in pazar payını ikiye katlayarak hiç umulmayan bir şok yaşatmış durumda.

BluTV, İçerik Pazarının %43’üne Sahip

Bir Doğan Holding kuruluşu olan BluTV, çoğunlukla “bizden” olan dizi ve filmleri yayınlamasıyla biliniyor. Yapılan araştırmada pazar payının %43’lük bölümünü elinde tuttuğu görülen BluTV, yalnızca %24’lük bir kısma sahip olan Netflix’i sollamış durumda. 3.sırada ise henüz 2 ay önce ülkemize giriş yapan Amazon Prime %16’lık pazar payı ile bulunuyor. Puhu TV başta olmak üzere ülkemizde kullanılan diğer platformlar ise %17’lik kısmı elinde bulunduruyor.

2020 senesini tamamlamaya hazırlanırken bir kullanıcı BluTV’de hesap açmak isterse 22,90 TL; Netlix’te hesap açmak isterse 17,99 TL; Amazon Prime’da hesap açmak isterse de 7,90 TL ödemek zorunda kalıyor. Tabi ki bu ücretler ortalama 1 aylık deneme sürecinden sonra geçerli olan ücretlendirmeler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin