İnternet, bilgisayar ve araba meraklıları oem nedir sorusunu sıklıkla sorarlar. OEM ürünler donanım ve yazılım ürünleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki oem nedir, neden daha ucuzdur gelin öğrenelim.

OEM Nedir? Neden Daha Ucuz?

  • OEM Nedir?
  • OEM Neden Ucuz?
  • OEM Donanım Ürünleri
  • OEM Yazılım Ürünleri
  • OEM Ürün Satın Alınır Mı?

OEM Nedir?

OEM’in İngilizce karşılığı Original Equipment Manufacturer. OEM’in Türkçe karşılığı ise Orijinal Ürün Üreticisi anlamına gelir. OEM ürünler farklı firmaların bir benzer veya alternatif olarak ürettikleri ürünler değildir. Aksine başka firma için birebir aynı ürünün, ekipmanın veya parçanın üretilmesidir. Oem nedir sorusuna verilebilecek kısa yanıt bu şekilde.

OEM ürün ürettiren firma ürünün tüm haklarına sahiptir. Başka firma için OEM ürün üreten firmanın ise ürün üzerinde herhangi bir hakkı yoktur. OEM firmasının görevi yalnızca ürünü istenilen standartlarda üretmektir. OEM ürünler her sektörde bulunmaktadır. Bu sektörlere otomobil ve elektronik aletler örnek olarak verilebilir.

OEM Neden Ucuz?

OEM ürünleri kalitesiz oldukları için ucuz değildir. Örneğin bilgisayar vb. elektronik ürünler kutulu olarak satılır. Ancak toplu halde alım yapan firmalar için bu kutular ek masraf anlamına gelmektedir. Kutu sevkiyatta hacim arttırdığı için sevkiyat masrafını arttırır. Bu maliyet ortadan kalktığı için daha ucuz satış mümkün hale gelir. Oem neden ucuz sorusunun en temel cevabı bu denebilir.

OEM Ürün Sektörleri

OEM ürünleri her sektörde kullanılır. Belli bir sektöre özel değildir. Ancak yaygın olarak aşağıdaki sektörlerde kullanım daha fazladır.

  1. Bilgisayar ve diğer elektronik ürünler
  2. Otomotiv
  3. Plastik
  4. İnşaat

OEM Donanım Ürünleri

OEM donanım ürünleri, mağazalarda satılan üründen özellik ve performans açısından farksızdır. Çünkü her iki üründe aynı standartlarda üretilmiştir. OEM donanım ürünleri her sektörde olabilir. OEM bilgisayar parçaları için RAM, ekran kartı ses kartı, işlemci fanı, bilgisayar kasası örnek olarak gösterilebilir. OEM bilgisayar almak fiyat olarak daha makul olur. Ancak üretici firmalar ürünün önemli bileşenlerini göndermeyebilir. Örneğin bilgisayar satın aldığınızda içeriğinde hiçbir donanımın kablosunu bulamayabilirsiniz. Çünkü bunlar satın aldığınız üründen ayrı bir ürün olarak görülür.

Garanti süreci ve satış sonrası destek için OEM ürünler hakkında iyi şeyler söylenmez. Bu nedenle her ne kadar orijinal ürün satın almış olsanız da, ürün hakları kendisine ait olan firmanın verdiği desteği göremeyebiliyorsunuz.

OEM bilgisayar alınır mı sorusunun cevabını bu kriterleri göz önünde bulundurarak kendiniz vermeniz gerekir.

OEM Yazılım Ürünleri

Yaygın olarak kullanılan OEM yazılım ürünlerine Windows örnek gösterilebilir. OEM yazılım ürünlerini her türlü yazılım kategorisinde görmek mümküdür. Örneğin satın aldığınız Windows OEM key’i etkinleştirdiğinizde, etkinleştirme yaptığınız bilgisayarın anakartına ürün anahtar yazdırılır. OEM yazılım ürünleri genellikle tek kullanımlıktır. Bu sebeple kullandığınız OEM key başka bir bilgisayarda tekrar kullanılamaz.

OEM key alınır mı sorusu soran kullanıcılara, eğer bütçeniz kısıtlıysa ve birden fazla bilgisayarda iş yapmıyorsanız “alınabilir” cevabı verilebilir.

OEM Ürün Satın Alınır Mı?

OEM ürün aldığınız kategori ve OEM ürünün şartlarına göre bu sorunun cevabı değişiklik gösterebilir. Bir otomobil parçası satın alacaksanız, OEM ürün satan firmanın ürün için ne gibi şartlar sunduğuna bakın. Eğer şartlar size uyuyor ve fiyatta uygunsa, elbette OEM ürün tercih edilebilir. Ancak sırf ucuz diye gerekli bileşenlerin ve teknik desteğin verilmediği bir ürünü almak pek doğru değil. Özellikle OEM donanım ürünleri uzun vadeli düşünülmemeli. Geçici bir çözüm olarak görülmeli. Donanımın arızalanması durumunda karşınızda bir muhattap bulamadığınızda asıl sıkıntı o zaman başlayabilir.

Ancak aynı şey yazılım ürünleri için söylenemez. OEM yazılım ürünlerinde genellikle güncellemelerden faydalanılabilir. Yalnızca teknik destek verilmez. Tek dezavantajı genellikle tek bilgisayar için kullanıma sunulmasıdır.

Bunun yanı sıra OEM yazılım ürünleri satanlara da dikkat etmek gerekir. Oem ürün alınır mı sorusunun cevabını etkileyen bir faktördür. Bazı satıcıların dolandırma ve sahte ürün anahtarı verme gibi yollara başvurduğu duyulmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca iyi yorumlar almış, yüksek puana sahip ve bilindik satıcıları tercih etmelisiniz.

OEM nedir sorusunun kısa yanıtı başka firmaların, ürün haklarına sahip firmanın ürününü aynı standartlarda üretmesidir diyebiliriz. OEM neden ucuz sorusunun yanıtı ise, üretilen ürünleri toplu olarak satın alan firmalar, bazı maliyetlerden kaçındıkları için oem ürün ucuzdur denebilir. Yarı yarıya fiyat farkı sizi hala cezbediyor olabilir. Bunda haklı da olabilirsiniz. Ancak ucuz fiyata odaklanıp hizmet kalitesini ve ürün şartlarını göz ardı etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin