Dünyaca ünlü futbol oyunu PES’i bilmeyen yoktur. Pro Evolution Soccer ismiyle piyasaya sürülen bu oyun kısa zamanda milyonlarca kişi tarafından indirildi ve oynandı. Xbox’larda, Playstation’larda ve bilgisayarlarda oynanan bu oyun, Knomi firması tarafından üretilip oyun piyasasına sürülmüştür. Kendini daima geliştirmeye adayan Knomi, PES’te her yıl güncellemeye giderek oyun severlere kaliteli görsellik sunmak için çalışır. Genellikle olumlu gelişmelere imza atan Knomi’nin zaman zaman oyunu daha kötü hallere getirdiği olduysa da yüksek çözünürlüklü oyunları ile bunları kısa sürede telafi etmiştir.

PES 2021 incelemesi konusunu ayrıntılı olarak ele alacağımız bu yazıda size yapacağımız ilk bilgilendirme 2020’ye göre yenileme olup olmadığı olacaktır. Knomi şirketinin yaptığı bilgilendirme açıklamasına göre PES 2021’de herhangi bir yenilik yok. 2020 senesiyle aynı özelliklere sahip olan bu oyun için yapılan bir diğer açıklama da “yeni nesle odaklandık”. Peki bu ne demek?

PES 2021 Özellikleri ve İncelemesi

PES 2021 Özellikleri ve İncelemesi

PES serisi oyunlarının müptelası olan oyun severlerin merak ettiği ilk şey eminiz ki lisans konusudur. Üzülerek belirtiyoruz ki oyun, lisans konusunda iyileştirmeye ve problem çözmeye gitmedi yani lisans sorunu hala devam ediyor. Bu da demek oluyor ki büyük maçlar, turnuvalar, Avrupa ligi, Şampiyonlar Ligi gibi herkesin deli divane olduğu oyunların isim lisansı 2021 yılında da bulunmuyor. Bu durum her ne kadar oyunun atmosferini düşürse de oyunda herhangi bir kötülüğe ya da geri kalmışlığa sebep oluyor mu? Elbette ki hayır.

Oyunu açtığımızda karşımıza çıkan başlangıç ekranı önceki yıla göre değişikliklere sahne olmuş durumda. Bu kısımda kullanılan oyuncu fotoğrafları ve müziklerde değişikliğe gidilmiş. Oyundaki görsel açılar, kamera açıları, oyunun mekanikleri, pas atma, şut çekme, top sürme gibi etkinlikler ise PES 2020 ile aynı. Buna ek olarak PES’in en sevilenleri olan oyuncuların kıran kırana mücadeleleri, fiziksel temas, faul, el-kol kullanımı gibi etkinlikler oyun severleri 2021 senesinde de yalnız bırakmamış.

PES 2021

FIFA severlerin yıllardır oynadığı fakat ne yazık ki yıllardır PES’te göremediğimiz ikili mücadeleler artık PES’te de bulunuyor. Her ne kadar gerçek gibi ve hatta FIFA’daki gibi olmasa da başlangıç olarak gördüğümüz bu yeniliğin ilerleyen yıllardaki PES’te daha iyi olacağını ümit ediyoruz. Oyun içerisinde değişiklik yapılan pek çok alandan bir diğeri de transfer işleri. Öncesinde yapılan transferin yalnızca teknik açıdan performansını izleyebiliyordur. Fakat değişen transfer sistemi ile birlikte oyuncuların teknik özelliklerinin yanı sıra motivasyon çizelgesi, takıma uyum sağlayıp sağlayamaması, oyuncularla aralarında geçen diyaloglar gibi pek çok ayrıntı da gözlemlenebiliyor. Buna ek olarak PES e-football 2021 içeriğine baktığımızda transfer verilerinin devamlı olarak güncellendiğini görüyoruz.

PES 2021 Ana Lig’in diğer artıları da küçüklükten yetiştirdiğiniz futbolcuları büyük takımlara transfer etmek, takımınızı büyütmek ve dünya çapındaki en iyi takımlarla karşı karşıya getirmek olabilir. Bir ağacı büyütmek ve ormana katmak olarak görebileceğimiz bu sistem elbette ki herkesi mest ediyor. Dilediğiniz zaman yaptığınız oyuncu transferlerinin yanı sıra teknik direktör değişimleri de göz dolduruyor. Türkiye’deki PES severlerin serzenişte bulunduğu konulardan biri olan Türk teknik direktör bulunmaması konusu, önceki yıllarda olduğu gibi 2021 PES’te de devam ediyor. Türkiye üzerinde milyonlarca kişinin oynadığı bu oyunda 2022 yılında Türk teknik direktör görmeyi ümit ediyoruz.

PES e-football 2021

PES e-football 2021 üzerinde hiç değişiklik yapılmamış değil. Oynanış bakımından 2020’ye göre farklı özelliklerin bulunduğunu söylemek mümkün. Öncelikle gözümüze çarpan değişiklik futbolcuların daha gerçekçi durması; hareketlerinin, top sürüşlerinin daha akıcı ve doğal olması. Knomi ekibi bu konularda 2021 oyuncularına biraz bonkör davranmış olsa da ekibin en iyi açılımı oyunun yapay zekasında yaptığı gözlerden kaçmıyor. Özellikle orta ve üst zorluk seviyelerinde oynanan oyunlarda oyunun verdiği karalar, vuruşlar ve diğer etkinlikler, geliştirilmiş olan bir yapay zekanın ürünü, bu çok belli. Oyunda bu yıl da çalım atmanın bir hayli zor olduğunu görüyoruz.

Faulle değil de top sürüyerek ilerleme sisteminin hakim olduğu bu oyunda daima hareketli olmanız, pas atmanız ve rakibin hata yapmasını beklemeniz gerekiyor. Bu yıl iyileştirilmeye gidilen diğer alanlar da kanatlar. Kanat organizasyonlarının daha verimli olduğu bu alanlarda oluşan sıkıştırmalardan da daha kolay kurtulmanız mümkün. Geliştirici ekip bunun için bir yarı sahadan diğerine atılabilen uzun toplar geliştirmiş. Bu top atışlarının bir diğer etkisi de elbette ki oyunun seyrini çok çabuk değiştirmesi. Bu şekilde oyun hem daha kızışmalı hem de daha eğlenceli bir hal alıyor.

PES 2021 incelemesi

PES 2021 inceleme yazısını oluştururken karşımıza çıkan bir diğer nokta da oyundaki pas sistemi. Her ne kadar her yıl oyunda bu sistemde gelişmeler yaşansa da maalesef ki oyun severlerin istediği gibi bir pas sistemi söz konusu olamıyor. Geliştiricilerin bu konu üzerinde daha fazla çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Oyunda pas sistemi oldukça gelişmiş fakat bizim takıldığımız nokta ince farklar. Örneğin dibinizdeki birine attığınız pas ile 10 metre ilerideki birine attığınız pas aynı. Arada metrelerce fark olan bu adamlara atılan pasların da farklı olmasını bekliyoruz. Fakat buna karşılık oyundaki şutlar üzerinde geliştirme ekibi gayet güzel çalışmış.

Özellikle farklı noktalardan şut çektiğinizde topun ağırlığını hissetmeniz de mümkün olabiliyor. Topun ağlarla buluştuğu o ağır çekim videolarda bunu, gerçekten topun ağları delip geçtiğini hissetmek mümkün olabiliyor. Top fiziği konusunda oyunda bir hayli gelişme sağlansa oyuncuların fiziki temaslarında bu gelişme pek de mümkün olmamış. Örneğin bazı zamanlarda futbolcu hemen yanındaki topa dokunamıyor ya da koşan birine temasta bulunmak mümkün olmuyor. Bu sebeple Knomi’nin fiziksel temas üzerinde bir nebze daha durması gerektiğini söyleyebiliriz.

PES 2021 hakemleri de insanı çileden çıkartabilecek cinsten. Dünyadaki 2. ve 3. sınıf hakemleri andıran PES hakemlerini Türk hakemlerine benzeten çok fazla oyun sever olduğuna eminim. Olur olmadık yerlerde verilen fauller, sarı yerine kırmızı ve kırmızı yerine sarı kart çıkarılması ve daha niceleri konusunda hakemlerin yaptığı çok fazla yanlış uygulama var. Knomi bir an önce bu konuya çözüm bulmalı. Türkiye Süper Lig’inin PES 2021’de yer alması ise tüm bu eksikliklere karşın oyunun, Türk oyun severlerin gönlünü fethetmesi için küçük bir adım, diyebilmeyi çok isterken karşımıza bu konuda büyük eksiklikler çıkıyor. Örneğin formaların geçen sezona ait olması ve Fenerbahçe’nin istatistiklerinde 4 yıldızı görmemiz bizi bir hayli üzdü diyebiliriz. Geliştirici ekibin yenilikleri yakından takip etmesini ve kimseye hak ettiğinden fazla yıldız vermeden yoluna devam etmesini diliyoruz.

Oyunun iyi ve kötü tüm yönlerini ele almaya çalıştığımız bu yazıda son değerlendirmemiz oyun grafikleri üzerine. Grafiklerde ne yazık ki ufak tefek değişiklikler dışında bir farklılaşma söz konusu değil. Oyunun Fox Engine motorunu kullanmada sonlara yaklaşması, 2022’ye farklı bir sistemle giriş yapacağını duyurması çok fazla yeniliğe gidilmemesinin sebebi olabilir.

PES e-football 2021 fiyatları ise gayet makul diyebiliriz. 65 Türk lirasından başlayan fiyatlar en fazla 80 Türk lirasına kadar uzanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin