Pfizer’ın dünya genelinde bomba etkisi yaratan COVID-19 aşısı ile ilgili güncel bilgiler hızla gelmeye devam ediyor. Daha önceden yüzde 90 etki sağladığı söylenen COVID-19 aşısının son araştırmaların ardından etkisinin yüzde 95’e dayandığı bildirildi.

Pfizer ve BioNTech İş Birliği

Amerika menşeili Pfizer isimli şirket ile iki Türk doktorun yönetim kurulunda olduğu Almanya menşeili BioNTech şirketi birlikte yaptıkları çalışmalar neticesinde COVID-19 aşısını geliştirmişlerdi ve bu da tüm dünyaya umut ışığı olmuştu. Aşı üzerinde yapılan yüzlerce testin sonucu uzun süre “aşının %90 oranında etkili olduğu” yönünde sabit kalmıştı. Fakat bugün itibariyle dünyaya yayılan habere göre aşı artık %95 oranında olumlu etkiye ulaştı.

Aşının kullanıma sunulması için en az birkaç aylık başvuru ve güvenlik belgelerinin hazırlanması ve Amerikan Hükümeti’ne sunulması gerekiyor. Şirketin bu belgeleri hazırladığı ve şu anki testlerin sona ermesiyle birlikte Aralık 2020 içerisinde Beyaz Saray’a doğru yol alacakları biliniyor. Açıklanan verilere göre aşının yaş, cinsiyet, boy, kilo ya da herhangi farklılıklara karşı ciddi şekilde COVİD-19 aşısının yan etkileri bulunmuyor. Buna karşın bebeklik zamanlarından beri yapılan her aşıda olduğu gibi bu aşıda da hafif ateş, halsizlik gibi yan etkilerin olması bekleniyor. Aşının 65 yaş ve üzeri olan grup için açıkladığı olumlu etki oranı ise %94 civarında.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin