PlayStation, herkesin severek oynadığı oyunları bünyesinde bulunduran sistemlerden biri. 80-90’lı yılların atarilerinin teknolojiye ayak uydurduğu halleri olarak düşünebileceğimiz bu aletler, artık maddi imkanı fazla olan her evin olmazsa olmazı. Peki neden bir oyun konsoluna sahip olmak için maddi imkanın fazla olması gibi bir ibare kullandık? PlayStation ve oyunlarının fiyatlarını gördüğünüzde bize hak vereceksiniz.

İlk olarak 1994 senesinde Japonya’da dünyaya tanıtılan PlayStation, 26.yılını yaşadığı bugünlerde 5.cihazıyla karşımıza çıkıyor. Ana cihazlarının geçiş dönemlerinde ara cihazlar da çıkaran Sony PlayStation fiyatları ise maalesef ki dudak uçuklatan cinsten. Döviz kurlarına göre belirlenen cihaz fiyatının Türkiye için 8500 Türk lirasını bulması bekleniyor. Yeni cihaz modelinin vergiler ve gümrük giriş ücreti ile bu denli pahalı olması, oyun fiyatlarının da artmasını sağladı.

Ülkemizde döviz kurlarındaki ani yükseklik, gümrük vergisinin ve teknoloji için alınan vergilerin artması ve bunun gibi pek çok etken ile birlikte PlayStation oyun fiyatları da bir hayli zamlandı. PlayStation 4 ve Xbox One oyunları arasında neredeyse 2 kat fiyat farkı mevcut. Cihaza ve ekipmanlarına hali hazırda binlerce lira ödediğimiz PlayStation oyun fiyatları şu şekilde:

 • The Telltale Batman Shadows Edition: 189 TL
 • Creature in the Well: 80 TL
 • Element Space: 149 TL
 • Freedom Finger: 84 TL
 • WARTILE: 119
 • TT Isle of Man Ride on the Edge 2: 369 TL
 • God of War: 239 TL
 • Days Gone: 419 TL
 • Call of Duty: 549 TL
 • Call of Duty: 249 TL
 • Just Cause: 299 TL
 • Assassin’s Creed: 549 TL

ve daha pek çok oyunda fiyatlar bu şekilde seyrediyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji mağazaları ile PlayStation’ın resmi mağazasında değişen oyun fiyatları bazı dönemlerde indirime girebiliyor. PlayStation, oyun fiyatlarının bu denli pahalı olması hakkında herhangi bir açıklama yapmazken biz bu durumunda tamamen ülkenin döviz kuru ve vergi sisteminden kaynaklı olduğunu biliyoruz.

PlayStation Oyun Fiyatları Düşecek Mi?

PlayStation Oyun Fiyatları Düşecek Mi?

Bu fiyatları gören PlayStation kullanıcılarının akıllarındaki en büyük soru ise hem PlayStation oyun konsolu hem de oyunlarının fiyatını düşüp düşmeyeceği. Bu konu hakkında da herhangi bir açıklama yapmayan PlayStation’ın fiyatı düşürse bile döviz kurundan kaynaklı olarak ülkemizde fiyatların pek de düşmeyeceği belli. Fakat oyun konusunda inisiyatifli davranması beklenen PlayStation’dan gelecek olan her yeni haber merakla bekleniyor.

PlayStation oyun fiyatları düşecek mi sorusuna tam olarak olumlu ya da olumsuz bir cevap veremesek de en azından 2020 sonuna kadar bir düşüşün olmayacağını öngörüyoruz. Fakat buna karşılık ülkemizdeki ünlü teknoloji markalarının oyun konusunda indirime gitmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple de PlayStation oyunu satın almak isteyen kişiler teknoloji mağazalarındaki indirimleri muhakkak takip etmelidirler. Yıl başına az kalan bu günlerde pek çok mağaza yıl başı indirimi kapsamında PlayStation oyun indirimi yapabilir.

PlayStation 5 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

PlayStation 5 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

PlayStation 5, Temmuz ayında müdavimlerine beklenen müjdeyi verdi. Kısa bir tanıtım videosu ile teknoloji dünyasına giriş yapan PlayStation 5’in, Eylül ayında yaptığı açıklama ile 12 Kasım tarihinde 7 büyük ülkede, 19 Kasım tarihinde ise dünyanın kalan tüm ülkelerinde satışa sunulacağı açıklandı. PlayStation Türkiye Twitter hesabında ise bu durum #KasımdaGörüşürüzPlayStation5 ile duyuruldu.

PlayStation 5’in klasik ve dijital olarak iki modelinin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Diskli model olan klasik modeli ile disksiz modeli olan dijital modeli arasında ise 100 dolar kadar fiyat farkının olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin