Almanya’da uçak üreten Volocopter, uzun süredir büyük bir proje için çalışıyor. Bu projenin son testi gerçekleştirildi. Bu testi Singapur’da yapan Volocopter, testi başarıyla geçti. Peki bu proje nedir? Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Bugün sabahın erken saatlerinde Singapur’un Marina körfezinde bir hareketlilik vardı. Volocopter projenin son aşamasını tamamlamak için Marina körfezinde erken saatlerde hazırlandı. Hazırlığının ardından “uçan taksi” projesini son testten geçirmek için starta basıldı.

Heyecanlı kalabalık içerisinde uçan taksiye pilot ve yardımcı bindi. 18 pervanesi bulunan uçağı çalıştırıp havalanmaya başladı. Hiçbir sıkıntı çıkmadan kalkış noktasından önceden planlanan varış noktasına ulaşıldı. Bu gidilen mesafe bir araba veya toplu taşıma için çok uzun sürecekken hava uçağı sayesinde iki buçuk dakikada varıldı.

Dünyanın İlk Hava Taksisi

Öncesinde Almanya, Dubai ve Las Vegas gibi çeşitli yerlerde denemesi yapılan uçan taksinin son testini Singapur’da gerçekleştirdi. Singapur’da Akıllı Ulaşım Sistemleri (ITS) fuarında projeyi tanıtan Volovopter, kısa süre içerisinde dünya pazarına pazarlayacağını açıkladı.

Fuarda açıklananlara göre bu uçağın saatte 110 kilometre hıza ulaşabileceği bildirildi. Bunun yanı sıra pilot haricinde 2 müşteri taşınabileceği söylenen bu uçakta geniş bir bagajı olduğu gözlerden kaçmadı. Oldukça dikkat çeken bu ürün fuara katılan kişilerden yorumlar alındı ve yorumların çoğunluğu başarılı olduğuna yönelikti.

Asyalı mühendislerin önümüzdeki yıllarda pilotsuz uçan taksi yapılacağını belirtti. Fuarın en gözde ürünü olan uçan taksinin ne zaman satışa çıkarılacağı ve fiyatının ne olacağı büyük merak konusu oldu.  

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin