Star Wars serisi 1999 senesinde hem film hem video oyunu ile başladı. 21 yıldır milyarlarca kişiyi kendine hayran bırakan seri, onlarca oyun ve onlarca film ile adından söz ettirmeye devam ederken serinin son oyunu olan Star Wars: Squadrons 2 Ekim 2020’de çıkış yaptı.

Star Wars: Squadrons Hikayesi ve Oynanışı

Star Wars Squadrons Hikayesi ve Oynanışı

Squadrons, uzayın derinliklerinden gelen ve adeta kült olan Star Wars gemileriyle dogfight aksiyonları sunuyor. 1999 senesinden beri uzay gemisi temalarıyla sevenlerinin karşısına çıkan Star Wars, bu oyunda uzay savaşı temasını farklı bir rekabetle çatlandırdı.

Squadorns oyun senaryosu Return of the Jedi sonrası dönemde geçiyor. İki savaş filosunun mücadelesinin konu alındığı oyunda bir tarafta Yeni Cumhuriyet döneminin Vanguard filosu diğer yanda ise İmparatorluk döneminin Titan filosu yer alıyor. Oyuna başlarken öncelikle her filo için birer adet pilot oluşturmanız gerekiyor. Önceliğin pilota verilmesinin sebebi ise oyunu iki pilotun gözünden farklı farklı görecek olmanız.

5’e 5 veya 10’a 10 olarak oynanabilen Squadrons’ta 4 uzay gemisi hazır olarak yer alıyor. 5.gemiyi ise oyuncular istedikleri özelliklerde oluşturabiliyorlar. Star Wars video oyunu uzmanlarının bu konudaki tavsiyesi ise diğer gemilerde düşük olan ya da hiç olmayan özelliklerin 5.gemide olmasını sağlamanız. Bu şekilde 5 gemiyi dengeleyerek daha sağlam bir kadro oluşturabilirsiniz. Star Wars: Squadrons gemilerinde hız, güç, ağırlık gibi özelliklerin yanı sıra ateş gücü, hareket kabiliyeti ve elbette ki tasarım gibi farklılıklar da bulunuyor. 5.gemi için belirlediğiniz özellikleri oyunda seviye atladıkça ilerletebiliyorsunuz.

Star Wars oyununda 5.seviyeyi geçtikten sonra klasik ve basit kapışmalardan çıkıp daha büyük çarpışmalara katılabiliyorsunuz. Bu çarpışmaların alanı oyunda Fleet Battles olarak geçiyor. 10’a 10 olarak çarpışma yapılan bu arenada amacınız elbette ki düşmanların gemilerini yok etmek. Ana gemiyi yok ettiğinizde oyunu otomatikman kazanmış oluyorsunuz. Bu cümleyi yazmak ne kadar kolaysa oyunda uygulamak da bir o kadar zor. Ana gemiye ulaşabilmeniz için öncelikle oyunda birbirinden farklı 2 seviyeyi aşmanız gerekiyor. 1.seviyede düşmanın avcı uçaklarını ve gemilerini alt etmeniz; 2.seviyede ise orta seviye özellikli savaş gemilerini imha etmeniz gerekiyor.

Star Wars son oyunu görsel açıdan oldukça kaliteli. HD görüntü, netlik, yüksek kalite, akıcı hareket gibi özellikleri ile sanal gerçeklik deneyimini bu oyunda tabiri caizse “dibine kadar” yaşamanız mümkün. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik bir arada kullanıldığı bu oyunda kurgular ve atmosfer de oyuncuların her isteğine cevap verecek kadar kaliteli duruyor.

Squadrons Sistem Gereksinimleri

Squadrons Sistem Gereksinimleri

Kaliteli bir oyuna imza atmak için Intel 7700 CPU ve GTX 1060 segmentli ekran kartı ya da GTX 660 ekran kartı ile i5 6600k CPU özellikli bilgisayarlar gerekir.

  • Windows 10 – 64 Bit işletim sistemi
  • 8/16 GB bellek
  • 40 GB disk alanı

ise oyunu oynamak için gereken diğer bilgisayar gereksinimleri.

Squadrons oyunu duyurulduğu andan itibaren uluslararası oyun camialarında puanlandırılmaya devam ediliyor. Oyunun puanlandırılması şu şekilde:

  • Metacritic PC sürümü: 81
  • Playstation 4: 78
  • PC GmaesN: 90
  • PC Gamer: 83
  • Games Radar: 70
  • IGN Italia: 88
  • Power Unlimited: 75

Oyunun bazı camialarda yüksek bazılarında ise oldukça düşük puanlar alması oyunu oynamayı düşünen kişilerin akıllarını karıştırıyor. Fakat buna karşın hem oyun keyfine hem de sanal gerçeklik keyfine varmanız için oyunu oynamanızı tavsiye ediyoruz. Oyunda ilk aşamalarda oldukça zorlanacak hatta pes edeceksiniz fakat tecrübe kazanmaya başladıkça oyun size oldukça eğlenceli gelecek.

Squadrons Hangi Platformlarda Oynanabiliyor? Fiyatı Ne Kadar?

Squadrons Hangi Platformlarda Oynanabiliyor? Fiyatı Ne Kadar?

Oyun Xbox One, PC ve PS4 gibi oyun platformlarında oynanabiliyor. Oyunun bilgisayar sürümü Epic Games Store, Origin ve Steam üzerinden satışta. Origin’de 40 Euro olan oyun fiyatı diğer mağazalarda 280 Türk lirası. PS4 ve XBox One üzerinden oynanan oyunun fiyatı da 280 Türk lirası. EA Play üzerinden üyelik oluşturup oyunu satın almak isterseniz de öncelikle 10 saatlik deneme sürümünü oynayıp ardından %10 indirimle oyuna sahip olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin