Ülkemizin yükselen değerlerinden olan genç girişimciler, teknoloji alanında hem kendilerini hem de ülkelerini kalkındırmaya devam ediyorlar. 

Günümüz artık teknoloji dünyası ve gençler özellikle bu alanda yoğunlaşmış durumda. Hal böyle olunca da ardı arkası kesilmeyen gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak TED Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ve teknolojiye gönül vermiş olan AlecTED takımı, akıllardan asla çıkmayacak bir proje geliştirdi ve Shell’in yaptığı dünya genelindeki yarışmada Avrupa şampiyonu oldu. 

Avrupa şampiyonluğunun ardından dünya şampiyonluğu için yarışan AlecTED, doğadan ilham alarak otomobiller ve kullanıcıları için yeni bir uygulama geliştirdi. Hem otomobil kullanıcıları hem doğa hem de insanlık adına oldukça büyük faydalar sağlayacak olan bu uygulama, otomobillerin fosil kaynaklı yakıtların daha az kullanılmasını sağlıyor. 

Avrupa’da pek çok ülke, fosil kaynaklı otomobil yakıtlarını büyük ölçüde sınırlandırmış durumda. 2030 senesine kadar pek çok ülkede ve 2030 senesinde tüm Avrupa’da yasaklanacak olan fosil yakıtlar yerini doğa dostu yakıtlara bırakıyor. TED Üniversitesi bünyesinde oluşturulan takım da doğal kaynakları yaratmaya çalışıyor. 

Göçmen Kuşlardan Doğa Dostu Yakıta 

Dünyaca ünlü Shell markasının düzenlediği Make The Future yarışmasına katıla AlecTED, göçmen kuşların sürü halinde uçmalarını ve V harfine benzer dizilişlerini şehirlerdeki araç yoğunluğuna benzettiler. Kuşların bu şekilde daha kolay uçtuklarını ve havadaki sürtünme kuvvetini daha aza indirdiklerini düşünen takım, araçların neden böyle yapamayacağını kendisine sordu ve az enerjiyle çok yol kat etmeyi hedefleyen bir sistem geliştirdi. 

AlecTED, Echalon isimli bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama bünyesinde gelişmiş bir yapay zeka bulunuyor. Yapay zeka, araçların yoldayken geometrik şekillerini ve konumlarını hesaplıyor. Uygulamayı kullanan sürücüler, sıkışık trafiğe girdiklerinde algılanıp uyarılıyorlar ve sürücülerin sürtünmenin daha az olduğu yollara girmesini öneriyor. Yolda olan aracın çevresindeki araçlar grafik tasarım modu ile uygulama ekranında çiziliyor. Bu şekilde araç nereden gideceğini biliyor. Otomobiller kalabalık bir yolda değillerse bile uygulama, araçlara daha az enerji tüketecekleri yolları gösteriyor. 

Bu arada bu yarışmanın finali için oylama şu anda sürüyor. 24 Kasım gece 03.00’a değin sürecek olan oylamada siz de Türk takımına destek olabilirsiniz. https://www.makethefuture.shell/en-gb/shell-eco-marathon/2021-programme/virtual-programme-2021 linkine tıklayıp Vote Now butonuna basın. Ardından AlecTED takımını seçerek Vote (oy ver) verin. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin