Google, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Google, dünyanın gözü kulağı olacak bir yenilikle geliyor! Yepyeni bir işletim sistemi ile kullanıcıların karşısına çıkacağını duyuran Google CEO’su sistem ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Google’ın Yeni İşletim Sistemi

Google’ın Yeni İşletim Sistemi

Google, bir süredir Fuchsia ismini verdikleri bir sistem üzerinde çalışıyor. Çok uzun yıllardır Android, Chrome OS, Chromecasts gibi sistemleri kullanan Google, daima Linux çekirdek sisteminden yana oldu. Fakat artık kendi işletim sistemleri için özgün uygulamalar üzerinde çalışan Google, köklü bir değişikliğe gidiyor.

Teknoloji devi firmalar arasında ilk 5 içerisinde gösterilen Google, Fuchsia (Fuşya) isimli bir sistem geliştirmekle meşgul bu aralar. Sistemin çekirdek modelinde ise Magenta isimli bir çekirdek sistemiyle çalışan Google hem gömülü donanımlar hem de akıllı telefon ve tabletler gibi pek çok elektronik alanda etkili olmaya hazırlanıyor.

Google işletim sistemi Fuşya ve Magenta için yolun oldukça başında olsa da fikir ve tasarım aşamalarında güzel sonuçların elde edildiği gelen bilgiler arasında. Bu olumlu sonuçlar da Google’ın çok yakında Chrome OS ve Android ile yollarını ayıracağını ve kendi tasarımı olan Fuşya ile yola devam edeceğini gösteriyor. Buna karşın bazı teknoloji uzmanları Google’ın Android’den tamamen kopmayacağını ve Fuchsia ile ikisini birlikte kullanacağını; bu sayede de Android’in yükünü azaltacağını belirtiyor. Bu konu hakkında ise Google çalışanları tarafından yapılmış kesin bir açıklama bulunmuyor.

Ülkemizdeki teknoloji sitelerinin verdiği habere göre ise Google, önceden kullandığı işletim sistemlerini tamamen bırakarak Fuchsia’ya yönelecek.

Fuchsia Hakkında Bilgiler

Fuchsia Hakkında Bilgiler

Google işletim sistemi Fuchsia hakkında elde edilen bilgiler oldukça kısıtlı olsa da belirtmeden geçmemek gerek. Fuchsia hakkında GitHub’ta yayınlanan bilgilere baktığımızda karşımıza çıkan ilk ayrıntı sistemin Magenta Kertel çekirdeklerinden oluşacak olması. IoT odaklı olacak olan bu sistem, ThreadX benzeri yapıda. Fuchsia, yalnızca akıllı telefon ve tabletlerde değil bilgisayarlar ve diğer gömülü parçacıklı sistemlerde de kullanılacak. Program dili olarak Dart kullanılacak ve işletim sistemine desteği Flutter verecek.

Google, bu işletim sistemi ile birlikte kullanıcıların çok farklı özellikleri deneyimleme imkanı bulacaklarından da bahsediyor. Farklı altyapısı ile kullanıcılar Android’e benzer ama ondan tamamen farklı bir sistem ile karşı karşıya gelecekler. Magenta Kernel isimli bu sistem, özel çekirdekleri sayesinde daha önce denenmemiş olanı müşterilere sunacak. Bu sistem ile birlikte Google yalnız el altında bulunan teknolojik aletlerin değil aynı zamanda otomobillerde kullanılan sistemlerdin de değişeceğinden adı gibi emin.

Kimseye duyurmadan bu projeye başlayan Google, çalışmalarına hızlı ama gözlerden uzak bir şekilde devam ediyor. 2021 senesinde hayatımıza yepyeni bir güzellik getirmesi beklenen teknoloji devinden kesin çıkış tarihine yönelik bilgi alınabilmiş değil. Ama bu gidişle Fuchsia sistemlerini birkaç ay içerisinde en yeni telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda bu sistemi görmek mümkün olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin