27 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Trabzonspor Kulübü’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklama spor camiasına bomba gibi düştü. Trabzonspor’un kendi kripto parasını üretip piyasaya süreceği belirtilen açıklamada paranın kimlere yönelik olduğu ve kaç yıllık olduğuna dair ayrıntılar yer aldı.

Detaylar şu şekilde…

Kripto Para Sahibi Trabzonspor

Trabzonspor Kulübü, milyonlarca taraftarına Galatasaray’ın hali hazırda uyguladığı kripto para sistemini kendi kulüplerinde uygulayacağına dair bir haber verdi. Web sitesinden ve resmi sosyal medya uygulamalarından duyurulan açıklamada takipçilerine, takımın imzasını taşıyan kripto paraya sahip olabileceklerini duyurdu. İşte Trabzonspor coin hakkında tüm detaylar..

TRA kısaltması ile borsalarda bulunacak olan bu kripto paranın başlangıç fiyatı 8 Türk lirası olacak. Borsanın seyrine göre çoğunlukla artacağı düşünülen bu miktarda amaç kısa zamanda takımın ismini borsaya altın harflerle yazdırmak. 5 yıl boyunca piyasada kalmasına dair Socios Services Limited şirketiyle antlaşmaların yapıldığı bu para, kripto para yatırımcılarına ve Trabzonspor Kulübü taraftarlarına yönelik olacak.

Hem kulüp yönetimi hem de taraftarlarda heyecan yaratan bu antlaşma ile takım, Türk spor tarihinde Galatasaray’dan sonra adını altın harfle borsaya yazdırma işlemini başarmış olacak. Yatırım yapılması amacıyla toplamda 10 milyon adet Trabzonspor Coin üretilecek.

Türk Kripto Para

Kripto paralar yaklaşık 10 yıl içerisinde iyi derecede yatırım yapan ve borsada oynamasını bilen herkesi zengin etti. Bu durumdan nasiplenmek isteyen herkes de kripto para borsalarına giriş yapmaya başladı. Kısa sürede zengin olma hayaliyle girilen piyasada şu anda 3500’den fazla kripto para bulunuyor. Fakat bunların çoğu yatırım yapılacak cinsten değil. 2500 kadarı aktif olarak çalışan bu paraların en fazla 200 tanesi yatırım yapılmaya uygun. Kazandırma ihtimali yüksek olan bu 200 kadar kripto para içerisinde gelişmiş olan ülkelerin para birimleri bulunuyor. Türk para birimlerinin de bulunduğu bu paralar arasında gelecek dönemlerde dikkatleri üzerine çekmesi beklenen para birimi şüphesiz ki Trabzonspor Coin (TRA) olarak piyasaya girecek olan para.

Ülkemiz tarihinde böyle bir teknolojik gelişmeye imza atan ilk spor kulübü Galatasaray. Galatasaray’dan ilham alan ve ona rakip olarak çıkan Trabzonspor’un da kısa zamanda Beşiktaş, Fenerbahçe gibi büyük takımlara ilham olması bekleniyor.

Dünya genelindeki en büyük spor kulüpleri kripto paralar ile ticaret ve yatırım dönemini başlatmış durumda. Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya’dan pek çok kulübün yatırım yaptığı piyasaya artık Türkiye de eklendi. Bu durum da spor kulüpleri için yeni bir kripto para borsasının açılmasına sebep oldu. Chiliz.net ismiyle kullanıcılara sunulan kripto para borsası yalnızca spor kulüplerine özel. Takımların kendi kripto paralarının bulunacağı bu sistem kısa zamanda milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Android ve iOS temelli cihazlarda kullanımı başlanmış olan bu sistemde 2020 yılında dünya genelinde 50’den fazla spor ve e-spor kulübü ile antlaşma sağlanmış durumda.

Chiliz.net’in çalışma prensibi şu şekilde: Takımlar ile yıllık antlaşmalar yapılıyor ve takımlara özel kripto paralar üretiliyor. Sonrasında da kripto para borsasında bu paralar işleme sokuluyor. Zamanla dünyada belirli bir miktar üzerinde taraftara sahip olan tüm spor kulüpleriyle antlaşmalar yapılması ve spor camiasının borsada da aktif olarak yer alması bekleniyor. Chiliz.net şu anda Türkiye’den Galatasaray ve Trabzonspor takımlarını bünyesinde bulunduruyor. Galatasaray’ın hali hazırda işleme konmuş paralarına karşılık ise Trabzonspor’un kripto parası üretim aşamasında.

Fenerbahçe ve Beşiktaş Spor Kulüplerinin de ilgi gösterdiği ve kulislerde bazı buluşmaların gerçekleştiği kripto para camiasının ülkemiz açısından kısa zamanda bir hayli genişlemesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin