Henüz geliştirme aşaması tamamlanmamış olan Cyberpunk 2077 oyunu, online olarak oyun severlere sunulmaya hazırlanırken üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmaya başlandı bile. Geçtiğimiz günlerde Polonya’da kurulmuş Dimboss isimli analiz şirketinin yaptığı araştırmaya göre oyun üretim, pazarlama, reklam gibi konularda tüm online oyunlardan daha pahalı durumda. Buna rağmen oyun, online oyunlar kategorisinde ortalama bir fiyatla oyun severlere sunulacak.

Tüm zamanların en pahalı oyunu başlığı ile haberi yayınlayan Dimboss Analiz Şirketi, oyunun üretim ve reklam aşamasında yapılan masraflar hakkında ufak bir analiz yaptı. Analiz sonucuna göre 314 milyon Amerikan doları tutarında (yaklaşık 2 buçuk milyar Türk lirası) harcama yapılacak. Reklam şirketinden alınan bilgilere göre yapılan bu habere göre oyunun maliyetinin daha da artması söz konusu olabilir.

Dimboss şirketinin ortaya koyduğu sonuca göre Cyberpnuk 2077, The Witcher 3 oyunundan 4 kat daha pahalı. Cyberpunk 2077’nin yaratıcı şirketi tarafından henüz onaylanmayan bu bilgide oyun severler bu derece harcamanın yapılmasının mümkün olmadığını düşünseler de bazı yazılımcılar fiyatın daha da artma ihtimali olduğundan bahsediyor. Yazılımcıların böyle düşünmesinin sebebi ise oyunun tam 7 senedir geliştirilme aşamasında olması. 2013 senesinde duyurulan ve hala piyasaya sürülemeyen oyunun, kurucu şirketi için yalnızca “masraf” olduğunu ifade edenler de mevcut.

Öte yandan piyasaya sürüldüğü andan itibaren milyonlarca kişinin satın alıp oynayacağı Cyberpunk 2077 isimli oyunun, harcanılan parayı karşılayacağı ve hatta çok yüksek miktarlarda kar getireceği de öngörülüyor. Yazılımcılara göre oyunun 30 ila 40 ilyon kopya arasında satılması ve yaklaşık 2,5 milyon dolar değerinde gelir elde edilmesi bekleniyor.

Cyebrpunk Nasıl Bir Oyun?

Cyberpunk 2077 isimli oyunun üretim aşamasını CD Projekt Red isimli şirket oluşturdu. Bir tür online video oyunu olan Cyberpunk 2077, XBox One, Microsoft Windows, Stadia ve PlayStation 4-5 için satışa sürülecek. Oyun rol yapma üzerine kurulu. Oyunda 6 farklı bölge bulunuyor. Bölgeler açık dünya şeklindeki Night City’de bulunuyor. Oyundaki bakış açısı ise birinci şahıs.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin