Kripto paralar 2009 senesinden beri dünyanın gözü kulağı olan, milyonlarca kişinin yatırım yaptığı bir sistemdir. Dolar, Euro ve hatta Sterlin’den daha fazla rağbet gören bu paraların hakim olduğu büyük bir borsa ağı bulunuyor. 3500’den fazla kripto paranın bulunduğu bu borsa ağında her ülkeden çok çeşitli kripto paralar var. Peki Türkiye’nin dünyaya mal olan kripto parası hangisi? Türk kripto para borsada ne derece rağbet görüyor ve şu anki durumu ne? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda sizlerle.

Kripto Para Nedir?

Türk kripto para hakkında konuşmadan önce ilk adım olarak kripto parayı tanımlamak gerekir.

Kripto para, herkesin deyimiyle dijital para birimidir. Yalnızca internet üzerinden yani dijital ortamdan alınıp satılabilen bu para, gerçek para birimleriyle (TL, Dolar vs.) alınabilen ve satılabilen cinsten paralardır. Kripto para aynı zamanda gerçek para cinsinden nakit paraya da çevrilebilir. Bu dijital para ile internet üzerinden her türlü alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız ürün ya da hizmet ister büyük olsun isterse küçük; ister bulunduğunuz ülkede olsun isterse dünyanın öbür ucunda olsun her türlü alışveriş sürecinde kripto paradan faydalanabilirsiniz. Bu bakımdan kripto parayı bir banka kartı içerisindeki paraya benzetmek doğrudan olmasa da dolaylı olarak doğru olabilir.

Sanal para olarak işlemlerden geçen kripto paralar, dünya genelinde ülkelerin en çok ürettiği paralardır. Hemen her ülkenin en az 3 tane kripto parası borsada bulunur. 3500’den fazla kripto paraya ev sahipliği yapan borsalarda şu anda 2500 kadar para aktif olarak işlem görmektedir. En çok kazandıran kripto paralar yabancı ülkelerin üretimleri olsa da Türk kripto paralar da zaman zaman listenin üst sıralarını zorlamaktadır.

Kripto para borsası içerisinde en fazla rağbet gören para şüphesiz ki Bitcoin’dir. Aniden hayatımıza giren ve pek çok kişinin üzerinde yatırım yaparak milyonlarca lira kazandığı Bitcoin’in şu anki 1 adet alış fiyatı 80 bin Türk lirasıdır. Nakiti bile bulunmayan paranın bu derece yüksek meblağlı olduğunu görmek dünya genelindeki ve özellikle de Türkiye içerisindeki yatırımcılara ışık kaynağı olmuştur.

Türk Kripto Para

Türkiye menşeili kripto paralar, sanal para borsasında henüz yeni sayılabilecek durumdadır. Sanal para borsasının ve kripto paraların nasıl işlediği analiz edildikten sonra Türk sanal paraları üretilmiş ve işleme konmuştur. Günümüzde kullanılan Türk kripto paralar şu şekildedir:

BiLira, Türkiye’nin şu anda en popüler kripto parasıdır. Türk Lirası tarafından desteklenen bu para birimi, ülkemizin ilk stabil kripto parası konumundadır. Dijital ortamda her türlü alışveriş ve hizmet alım satımı için kullanılabilen bu para birimi, Etherum ağı üzerinde desteklenir. Bunun anlamı da 1 Türk Lirasının 1 BiLira, 1 BiLiranın da 1 Türk Lirası olmasıdır. BiLira, Ethereum üzerinde kurulmuş olan tüm ERC-20 etiketi taşıyan dijital cüzdanlarla uyumludur.

BiLira’ya ek olarak Türkiye Merkez Bankası’nın 2019-2023 yılları arasını kapsayan kripto para üretimi projesi bulunmaktadır. Yatırımcılara Merkez Bankası’nda hesap açma imkanı sunacak olan bu uygulama henüz tam anlamıyla hayata geçirilebilmiş değil. Üzerinde toplantılar süren bu paranın yakın zamanda üretilip işleme konulacağı belirtiliyor.

Dünyada şu anda en çok yatırım yapılan para birimlerinden olan kripto paralara en kısa zamanda Türkiye’den birkaç paranın daha eklenmesi bekleniyor. Hali hazırda Galatasaray ve Trabzonspor’un kulüp üyelerine has ürettiği kripto paralar borsalarda aktif olarak bulunuyor fakat Türkiye Merkez Bankası ile ülkenin önde gelen şirketlerinin birleşerek daha kaliteli kripto paralar üretmeleri bekleniyor.

Türk Kripto Para ile Yatırım

Tarihin ilk ve tek stabil Türk kripto para birimi olan BiLira, 1 Türk Lirası karşılığında alım ve satım işlerinde kullanılmaya devam ediliyor. Bu sebeple de %95 oranında Türk yatırımcılar tarafından işleme tabi tutuluyor. %5’lik yatırımcı kısmı ise Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerden oluşuyor.

BiLira’nın düşük meblağ karşılığında satın alınması bu paranın dünya borsalarında hızla benimsenmesine ve işlem görmesine vesile olmuştur. Kripto para yatırımcısı olmak isteyen kişilere tavsiyemiz paralarını riske atmaktan kaçınmaları ve kripto para borsasına giriş yapmak için BiLira’yı kullanmalarıdır. Bu para ile kazanırken büyük meblağ kazanılmaz belki ama kayıp yaşanması durumunda en düşük meblağda kayıp olacağı aşikar.

Türk kripto para ile yatırım yapmak isteyen kişiler Türk Lirası karşılığı ile BiLira satın alıp bunları ülke içindeki ve dünya genelindeki sitelerde alım ve satım için kullanabilirler. Özellikle Euro ve Sterlin birimlerinin yükselmesi sonucunda Avrupa ülkelerinden BiLira ile ödeme yapacak ve alacak olan pek çok şirket bulunabilir. Bu durum hem ülkemize yabancı yatırımcı girmesine (sanal da olsa) hem de kripto paranın sınırları daha da aşmasına ve elbette ki dijital para birimiyle alıveriş yaparak bu paranın geliştirilmesine vesile olacaktır.

Türk kripto para ile yatırım yapmak isteyen kişilerin aklındaki en önemli soru şüphesiz ki bu paranın nasıl alınacağıdır. Bu parayı satın almanın adımları şu şekildedir:

  • Herhangi bir kripto para borsasına kaydolmak ilk adımdır. Borsada kişisel bilgilerinizle hesap ve cüzdan oluşturmalısınız.
  • Oluşturduğunuz cüzdana Türk Lirası vb gerçek para birimleri ile para yatırımı yapmalısınız.
  • Ardından kripto para satın alma sayfasından BiLira para birimini seçerek dilediğiniz miktarda para satın almalısınız.
  • Satın aldığınız para cüzdanınıza tanımlandığında artık siz de kripto para sahibi olmuş olacaksınız. Son aşama olarak sahip olduğunuz kripto paraları internet üzerinden yapacağınız herhangi bir alışverişte kullanabilirsiniz.

Şu anda BiLira isimli kripto paranın borsada değeri stabil olduğu için yatırımı diğer kripto paralar gibi düşünülmemelidir. Örneğin Bİtcoin’de olduğu gibi değeri düştüğünde alınıp değeri arttığında satılacak bir para birimi değildir BiLira. Bu para birimini satın alıp cüzdanda bekleterek Türkiye ekonomisine değer katmak ve BiLira’nın ismini dünyaya duyurmak ülkenin önceliğidir. Bunları dikkate alarak satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Türk Kripto Paranın Gelecekteki Değeri

Türk kripto para birimi BiLira, hali hazırda stabil değerde olan bir para birimidir. 2023 yılına kadar bu şekilde ilerlemesi beklenen BiLira, 2023 yılından sonra yani Türkiye’nin kripto para borsasında daha aktif olmaya başlamasıyla birlikte değer kazanması bekleniyor. Ekonomi uzmanlarına göre bu BiLira’nın şu anda stabil durumda olması en acemi Türk yatırımcıların bile kendilerine borsada yer bulmaya başlaması için oldukça olanak sağlıyor. Ayrıca ekonominin seyrinin çok sık değiştiği, dövizdeki oynamalardan kaynaklı yatırımların devamlı olarak güncellendiği ekonomi sistemimizde BiLira’nın stabil olması da gayet makul. Ekonomi uzmanlarının stabil durumu uygun görmesinin bir diğer sebebi de Türk kripto paranın henüz yeni olmasını fırsat bilen kişilerin dijital ortamda kara para aklama olayından nasiplenememesi.

Umuyoruz ki Türk kripto para birimi BiLira, 2023 senesi itibariyle dünya genelinde hızlıca değer kazanmaya başlayacak ve milyonlarca yatırımcıyı kendine çekecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin