Yazıcı teknolojisinde üç boyutlu yazıcılar, bilgisayardaki grafikleri fiziksel nesne haline getirmektedir. Sanal dünyada oluşturulan grafiklerin nesnel hale gelmesinde önemli rol oynayan filamentler, farklı özelliklere sahiptir. Filamentin uygun sıcaklıkta ve hızda erimesi, baskı süresini ve baskı kalitesini doğrudan etkilemektedir. Erime sıcaklığı ve teknik özellikler, filamentin ham madde özelliğine göre değişmektedir. Üç boyutlu yazıcılar, normal yazıcılar gibi bilgisayardaki sanal verileri nesnel hale getirmektedir. Normal yazıcılar kartuş yardımıyla bilgisayardaki yazıları kağıda çıkarırken, üç boyutlu yazıcılar bilgisayardaki grafikleri filament yardımıyla nesnel hale getirmektedir.

Yazıcı Dünyasının Yeni Üyesi

Üç boyutlu yazıcı teknoloji endüstri ve sanayi dünyasında yeni ufuklar açmıştır. Mimari maket üreten mimarlar, biblo tasarımı gerçekleştiren firmalar, yedek parça ve oyuncak şirketi, üç boyutlu yazıcıları yakından takip ediyor.

3D yazıcılar ve filament teknolojisi, endüstri dünyasında şok etkisi meydana getirmiştir. Gerçek otomobil projesi, 3D yazıcıları dünyaya tanıtmıştır. Dünya genelinde ilk defa bir otomobil yazıcıdan çıkmıştır. Üç boyutlu yazıcıları dünyaya tanıtan bu proje, otomotiv ve parça sektöründe yeni ufuklar açmıştır.

Pratik Özelliklere Sahip

Abs filament baskı işlemleri maliyetli olduğu için henüz seri üretim için uygun değildir. Özel çalışmalarda ise 3D yazıcılar tercih ediliyor. Sanat dünyası da bu gelişmelerden nasibini almıştır. Bilgisayar üzerinde çizilen sanatsal çalışmalar, 3D çalışmasıyla nesne haline geliyor. Üniversite projeleri, mimar ve mühendis projeleri, toplu konut maket çalışmaları ve özel parça üretim sektörü, üç boyutlu yazıcı seçeneklerini yakından takip ediyor. Yazıcı teknolojisiyle birlikte filament teknolojisi de gelişmeye devam ediyor.

Üç boyutlu yazıcılar için üretilen filamentler çeşitlidir. Bu farklılık filamentin üretiminde kullanılan ham maddenin farklı olmasından kaynaklanıyor. Abs, hıps, petg, pva, pla, farklı özelliklere sahip naylon, metal tozu katkılı ve karbon fiber katkılı ( Demir, tungsten, bronz, All) gibi filament seçenekleri kullanılmaktadır. Bu filamentlerin dayanıklılık özellikleri, estetik ve renk özellikleri farklıdır. Filamentlerin ısınma derecesi, yazdırma süresini doğrudan etkilemektedir. Bu farklılık kullanım alanlarının belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Farklı elementlerden üretilen filamentlerin kullanım alanları da farklıdır.

ABS Filamenti Nedir?

Filament dünyası, üç boyutlu baskı kalitesini doğrudan etkilemektedir. Farklı maddelerden üretilen bu ürünler, farklı ısınma özelliğine sahiptir. ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Petrol ürünlerinden üretilen Abs filament, sanayi ve endüstride tercih edilmektedir. Ayrıca, spor aletleri, spor ekipmanları, aletler ve logolar ABS filamentlerle üretilmektedir. ABS baskı işlemlerinde ısı değeri yüksektir. Daha çok profesyonel baskı işlemlerinde kullanılmaktadır. ABS filamentlerle gerçekleştirilen baskı işlemleri diğer filament baskı işlemlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Isınma süresi fazladır ve yazdırma süresi daha uzundur.

ABS Filamentlerde Sıcaklığın Ayarlanması

Sıcaklık ayarı 3D baskılarda kaliteli sonuç için önemlidir. Abs filamentlerin üzerinde en az sıcaklık ve en çok sıcaklık birimleri yazılıdır. Bu rakamlar dikkate alınarak sıcaklık değeri oluşturulmalıdır. Genellikle bu rakamlara dikkat edilmediği için baskı hatası meydana gelmektedir. Baskı esnasında yeterli ısı verilmediği zaman kaliteli baskı gerçekleşmez. Makara üzerindeki ısı değerlerinden düşük sıcaklıkta baskı yapmak kopmalara neden olabilir. Makara üzerindeki sıcaklık değerinden yüksek ısıda baskı işlemi de objede sünmeye neden olabilir. Bu nedenle makara üzerindeki ısı değerleri önemlidir.

ABS Filament Baskı İşlemi

ABS filament baskı işlemlerinde en önemli kural, ilk baskının doğru olmasıdır. Üç boyutlu yazıcının yatak kalibrasyonu düzgün bir şekilde ayarlanmalıdır. Yatak kalibrasyonu düzgün ayarlanmadığı zaman baskı hatası meydana gelmektedir. Baskı kafası sıfırın üzerinde olmalıdır. Sıfırlama işleminde hata yapıldığı zaman baskı hatalı çıkar. Yatağa olan mesafenin düzgünlüğü de baskının kalitesini etkiler. ABS filamentinin yatağa iyi bir şekilde yapışması için kaliteli yapıştırıcı kullanılmalıdır. Kalitesiz yapıştırıcılar filamentin yapışmasını engeller. Ekstrüzyon sıcaklığının doğru ayarlanması da kaliteli baskı işleminin şartlarından biridir. Kaliteli baskı işleminde sıcaklık önemlidir. Yazıcının yeterince ısınmaması veya yazıcının bulunduğu ortamın yeterli sıcaklığa sahip olmaması, baskının kalitesiz olmasına neden olur. ABS filamenti kullanımında ilk anda 230 derece sıcaklık tercih edilmelidir. Daha sonra bu değer beşer beşer artırılmalıdır.

ABS Filamenti İle Pla Filamenti Arasındaki Fark

1- Pla filamenti amatör kullanıcıların tercih ettiği bir seçenektir. Ayrıntılı çalışmalar için uygun olan Pla filamenti, daha parlak ve daha canlı renklere sahip baskı işlemi gerçekleştirmektedir. Mısır, şeker pancarı ve nişasta bileşeninden oluşan pla filamenti, amatörlerin tercihidir. Yüksek ısıya dayanıklı değildir. Ortam sıcaklığı 85 dereceye çıkarsa pla filamenti ile gerçekleşen baskılar eğilmeye başlar. Bu nedenle hoby amaçlı 3D çalışmalarında pla filamenti tercih edilmektedir. Uzun süreli çalışmalarda, çalışma yapılan ortamın havalandırılması sağlık açısından önemlidir. Havalandırma işlemi 15-20 saatte bir yapılmalıdır. Kapalı alanda uzun süre pla filament baskısı yapmak, sağlık açısından doğru değildir. Bu nedenle uzun çalışmalarda havalandırma gerekir.

2- Abs filamenti, pla filamentine göre daha dayanıklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle endüstri ve sanayi sektöründe abs filament baskılar tercih edilmektedir. Pla filamenti daha çok amatör çalışmalar için tercih edilmektedir.

3- Yazdırma esnasında Abs filamenti koku meydana getirmektedir. Bu koku uzun süre teneffüs edildiği zaman sağlık açısından sorun meydana getirebilir. Bu nedenle ortam havalandırılmalıdır.

4- Abs filament çalışmalarında yüzeysel yapı daha mattır. Baskı işlemlerinde ayrıntılar daha azdır. Estetik ve renk açısından pla filamentlerine göre daha düşük seviyededir. Mukavemeti yüksek olduğu için abs filamenti daha çok tercih edilmektedir.

5- Abs filament baskılar silinebilir. Deterjan/sabun gibi kimyasal maddelerle silinebilir. Neme karşı dayanıklı olan Abs filamentler petrol içerikli hammaddelerden üretilmiştir.

ABS Filamenti Nerelerde Kullanılır?

Endüstri, sanayi ve yedek parça kategorisinde tercih edilen filament, Abs filamenttir. Seri üretim kategorisinde maliyetlidir. Ancak özel üretim kategorisinde pratik ve ekonomik özelliklere sahiptir. Seri üretim için şu anda maliyet yüksektir. Şu an piyasada bulunan 3D yazıcı ve filamentler, seri üretim kategorisinde maliyetlidir. Parça sektöründe seri üretim yapmadan parça üretmek isteyenler için üç boyutlu yazıcılar tercih edilmektedir. Piyasada seri üretim istemeyen parçalar için abs filament baskı seçenekleri tercih edilmektedir. Üretimi piyasadan kalkmış bütün parçalar kolaylıkla üretilmektedir.

Abs Filamentinin Özellikleri

1- Diğer filamentlere göre kullanım alanı daha geniştir. Yüksek sıcaklık değerlerine dayanıklı olduğu için daha uzun ömürlüdür. Mukavemeti yüksek olduğu için fonksiyonel özellikleri daha fazladır.

2- Üç boyutlu yazıcılar fonksiyonel özellik bakımından farklılık arz etmektedir. Bu farklılık, baskı kalitesi üzerinde de etkili rol oynamaktadır. Yazdırma süresi yazıcının özelliğine göre değişmektedir. Fanlı yazıcılarda baskı daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Isıtma ve baskı esnasında soğutma, filamentin özelliğine göre değişmektedir. Pla flamentler kısa sürede ısındığı için hemen baskı işlemine geçmektedir. Abs filamentler ise daha uzun sürede ısınma işlemi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle baskı işleminde daha geç başlamaktadır.

3- Pla filamentlerdeki estetik yapı, abs filamentlerde bulunmamaktadır. Estetik açıdan ve renk açısından abs filament değerleri çok daha düşüktür.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin