Veri madenciliği günümüze dijital çağla birlikte gelmiş bir icat değildir. Konsept dışında bir asırdan fazla bir süredir varlığını sürdürmektedir. Ancak 1940’larda o zamanları halkın gözüne girmeye başlamıştı. Veri madenciliği için ilk örneklerinden biri olan, Alan Turing’in 1939’da günümüzdeki bilgisayarlara benzer hesaplamalar yapabilen sistemsel makineler fikrini ortaya atmasıyla birlikte veri madenciliğinin doğmasına yardımcı olmuştur.

O zamandan beri teknoloji de günümüze uzun yollar sürdü. Eskiden doğal satış yöntemleri ile satan işletmeler ve markalar bir zaman sonra bu teknoloji ile buluştuktan sonra satışlarında çoğalmalar meydana gelmiştir. İşletmeler artık satış süreçlerinden haberdar olmak için finansal yatırımlara yöneldiler. Yapılan işlemlerde kullanıcı verilerin hangi yönde çalıştığı ve müşterilerin internette ki davranışlarının nasıl olduğunu öğrenmektedirler. Müşterilerinin davranış biçimlerini öğrenen işletmeler ve markalar hazırlamış oldukları dijital pazarlama teknikleri ile onların dikkatlerini daha fazla çekmeye başlamışlardır. Tüm bunlar veri madenciliği ve makine öğrenimi sayesindedir. Sonuç olarak işletmeler ve markalar veri bilimine daha fazla yatırım yapmaktadırlar. Her zamankinden daha fazla sonuca ulaşmaya çalışan şirketler, bu yüzden veri bilimcilerini korumakta daha fazla titizdirler.

Şirketlerin büyük sorunları çözmesine yardımcı olan veri bilimcileri, olağan kriz risklerini azaltmaya ve yeni fırsatların yakalamasına yardımcı olmaktadırlar. Yaptıkları iş zekasını geliştirmek ve büyük hacimli verileri analiz ve grafikleri okumaktır. Bu veri bilimi dalında çalışanlar, büyük veri tabanında değerli bilgileri saklamaktalar ve veri dağı adı verilen alanda sızmaları engellemektedirler. Her iki işlemi de gizli tutmak için veri bilimcileri muazzam çalışmalarda bulunmaktadırlar. Aynı zamanda makine de çıkan arızaları da kendileri çözmektedirler.

Veri Madenciliğinin Kullanılması Şirketlere Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadır?

Veri Madenciliğinin Kullanılması Şirketlere Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadır?

Veri madenciliği kullanan şirketler, geleneksel yöntemlerden daha çok manuel olarak çalışması ve çözülmesi için zamandan tasarruf etmektedirler. Verileri daha farklı şekillerde analiz etmeleri için büyük harcamalar yapmışlardır. Birçok istatistiksel teknikler kullanan veri bilimcileri bu alanda fazla ilerleyememektedirler. Kullanıcıların verilerini ve davranış biçimlerini yanlış analiz eden veri bilimcileri yapmış oldukları bu hatalar yüzünden şirketleri zarara uğratmaktadırlar. Bu iş alanında tecrübe edinmiş kişiler bu iş için daha uygun görülmektedirler. Aksi halde gözden kaçıracakları bir alan onların işlerinin son verilmesine neden olabilir. Gelecekte veri bilimi konusunda neler olabileceğini tahmin etmek için bu alana daha fazla yatırım yapmak gerekmektedir. Bu alanda çıkan sonuçlardan ders çıkarmak ve veri bilimine daha çok ilgilenilmektedir.

Veri madenciliği, satış odaklı pazarlama ve dijital pazarlamalarda en etkili bir araç haline gelmiştir. Ürün geliştirmelerde ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere işletmeler ve markalara kolaylık, kullanıcılar için ise sorularının yanıtlanmasına yardımcı olmaktadır. Eğitim de dahil olmak üzere, çocukların sosyal aktivite ve davranış biçimlerinde büyük bir rol oynamaktadır, bu sayede eğitim seviyesinde yükseliş meydana gelmektedir. Birçok iş ve ar-ge alanlarda veri biliminin kullanılması teknoloji de büyük önem taşımaktadır. Doğru kullanıldığında, veri madenciliği kullanıcılar hakkında daha fazla bilgilere sahip olmanıza ve etkili nörotik pazarlama stratejileri ile kendi markalarını geliştirmeleri ve gelirlerini arttırmalarına yardımcı olmaktadır. Harcanan maliyetleri düşürmelerinde rakiplerinin karşılarında önemli bir dezavantaj sağlayabilmektedirler.

Veri Madenciliğinin Avantajları

Veri Madenciliğinin Avantajları

Veri Madenciliği sistemindeki veriler daha önce hiç görülmemiş bir hızda ve hacimde çok sayıda ki işletmelere akmaktadır. Veriye dayalı firmalar; Analiz yapma, saatlik ve günlük grafik raporları, tüketici davranış biçimlerinin raporları, uygulanabilecek pazarlama stratejileri hazırlama gibi işler yapmaktadırlar. İşletmelerin ve markaların bu büyük başarılarında yer alan firmalar, veriden çok iç görülerinin ne kadar çabuk ve hızlı olduklarının da etkisi büyüktür. Yaptıkları keşiflerde tüm bunları iş kararlarına uyguladıkları zaman süreçlerinde markanın geçmiş raporunu çıkarma ve bunları hazırladıkları raporlara dahil ederek büyük katkıda bulunmaktadırlar. Ancak, yönetilecek çok fazla veri olduğu için tüm bunlar imkansız bir görev gibi görünebilmektedir. Veri madenciliği, işletmeleri ve markaların bu zamana kadar olan geçmişlerinin raporlarını çıkararak bir sonraki adımlarda neler olacaklarına dair doğru tahminler yapmaktadırlar. Yaptıkları tüm bunlar markaların geleceğini optimize etmesinde büyük anlam ifade etmektedir.

Veri Madenciliği Nasıl Çalışır?

Veri Madenciliği Nasıl Çalışır?

Sıradan bir veri madenciliği projesinde, doğru iş sorularını sormak her veri bilimcilerinin yapması gereken bir iştir. Soruları cevaplamak için doğru verilerden yola çıkarak, yaptıkları analizler sonucunda tüm verilerin toplanmasıyla analize başlanmış olur. Daha sonraki aşamalarda yapılan analizler önceki analizlerle karşılaştırılarak nelerin eksik ve fazla olduğuna karar verilir. Eğer ellerinde yetersiz veriler varsa yapılan analizler kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle veri madencileri analizlerinde daha dikkatli ve ellerinden geldiğince daha fazla veri ve analiz yapmaları gerekmektedir. Tüm bunlar için kullandıkları veriler analizin kalitesini sağlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin