Kablosuz dendiğinde akla ilk gelenlerden biri WiFi teknolojisidir. İnsanlar uzun yıllardır bu teknoloji ile internete bağlanıyor. Teknoloji yerinde durmadığı gibi, WiFi teknolojisi de yerinde durmadı ve WiFi 6 duyuruldu. Artık üreticiler tarafından en yeni sürüm olan, WiFi 6 sürümüne geçiş yapılıyor. Peki WiFi 6 nedir, ne kadar hızlı ve avantajları nelerdir?

WiFi 6 Nedir? WiFi 6 ile Gelen Yenilikler

WiFi 6, 802.11ax olarak da isimlendirilir. WiFi 6 teknolojisi de tıpkı Bluetooth 5 teknolojisi gibi nesnelerin interneti baz alınarak geliştirilmiştir. Birden fazla cihazın oluşturacağı yük düşünülerek WiFi 6 teknolojisinde geliştirmeler yapılmıştır. WiFi 5 teknolojisinde yaşanan düşük sinyal kalitesi vb. problemlere çözüm olarak geliştirilmiştir. 2019 yılında duyurulan WiFi 6 ile gelen yeniliklerle beraber interneti daha verimli kullanmak mümkün olabilir. WiFi 6 özellikleri aslında daha teknik dille açıklanıyor, ancak bu özellikler aşağıdaki maddelerde herkesin anlayacağı bir şekilde aktarıldı.

Çoklu Kullanıcı Kapasitesi ve Yüksek Bant Genişliği

WiFi 6 teknolojisi ile birlikte aynı WiFi ağına 74 kişi aynı anda bağlanabiliyor. WiFi 5 teknolojisinde bu miktarda kullanıcı sayısına ulaşmak mümkün değildi. Artık toplu alanlarda internet kullanımı daha raha hale gelebilir. Firmalar daha az modem ile müşterilerine ücretsiz internet hizmeti verebilir.

WiFi 6 teknolojisi, yüksek bant genişliğini de beraberinde getiriyor. 4 kat daha fazla bant genişliği, daha kaliteli ve akışkan video içerikler için önemli bir alt yapı. Bant genişliğinin artması sadece video içerikler için iyi değil, aynı zamanda birden fazla kullanıcının internete daha sorunsuz ve hızlı bağlanması için önemli bir geliştirme.

Sinyal Kalitesinde Artış

WiFi 5’de modemden veya yönlendirici cihazdan uzaklaşıldığında sinyal kalitesi ciddi manada düşüyor. Özellikle toplu alanlarda ücretsiz internet kullanan insanlar bu durumdan olumsuz anlamda etkileniyor. Herkesin modeme yakın olması söz konusu olmadığı için düşük hız ve kopmalarla internete bağlanmak durumunda kalınıyordu. WiFi 6 teknolojisi 160MHz kanal genişliğiyle, uzaktaki cihazların daha hızlı ve daha az kopmalarla internete bağlanması için uygun ortamı sunuyor.

Hızlı İnternet

WiFi 5 teknolojisi teorik olarak 1.3/2.4Gbps hızı destekliyor. WiFi 6 teknolojisi ise teorik olarak 10Gbps alt yapısı sunuyor. Tüm geliştirmelerin yanı sıra hız konusunda da iyi yol alınmış denebilir. Teorik hızlar sizi yanıltmasın. Bütün cihazlarda WiFi 6 teknolojisine geçilmesi halinde hız artışı 30-50% civarında olabilir. Hızın sadece 2 katına çıkması halinde dahi yaptığımız birçok iş daha kolay ve hızlı hale gelebilir.

Yeni Modem veya Router Gerekli Mi?

Eğer WiFi 5 bir modeme sahipseniz ve elinizdeki telefon WiFi 6 ise herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Çünkü WiFi 6 teknolojisinin geriye dönük desteği bulunmaktadır. Ancak bu durumda WiFi 6 teknolojisiyle gelen yeniliklerden faydalanamazsınız. WiFi 6 teknolojisinin avantajlarından faydalanmak için modem, router, access point vb. cihazlarınız ve internete bağlanan akıllı telefon, bilgisayar vb. cihazlarınızın WiFi 6 teknolojisine sahip olması gerekir.

Evde WiFi 6’ya Geçmem Gerekir Mi?

Eğer daha kaliteli ve hızlı bir internet bağlantısı istiyorsanız geçmelisiniz. Ev veya iş yeri farketmeksizin kablosuz olarak yüksek kalitede internet bağlantısı isteyen herkes geçmelidir. Özellikle internet üzerinden, internete yük bindiren işlerle uğraşıyorsanız WiFi 6 ‘ya geçmeniz daha faydalı olur. Bunun yanı sıra çok kalabalık bir aile olabilir veya iş yerinizde toplu kullanım için WiFi 6’ya geçmek isteyebilirsiniz. Yukarıda sıralanan avantajların size yarayacağını düşünüyorsanız WiFi 6’ya geçmemek için herhangi bir sebep yok.

WiFi 6 ile hedeflenen, nesnelerin interneti konseptine bir alt yapı sağlamaktır. Bugün kullandığımız alet, eşya veya cihazların çok azı internete bağlanıyor. Hedeflenen ise mümkün olan tüm nesneleri internet ağına bağlamaktır. Bu tarz bir senaryoda zayıf bir internet alt yapısı düşünülemez. Bu nedenle nesnelerin interneti konseptine uygun bir kullanım amacınız varsa WiFi 6’dan daha çok faydalanabilirsiniz. Ancak çok fazla cihaz kullanmıyorsunuz diye de, bu teknoloji ile gelen güzelliklerden faydalanmamak da olmaz.

WiFi 6 nedir sorusunun kısa cevabı olarak, WiFi teknolojisinin yeni sürümü, bu sürüm ile birlikte gelen daha kaliteli internet bağlantısı denebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin