Xiaomi seyyar satıcılığa başladı diye bir başlık okumak elbette ki herkeste garip duygular oluşturuyor. Teknoloji devi olan, gün içinde milyonlarca liralık ciro yapan bir marka neden sokak sokak gezip seyyar satıcılık yapsın değil mi? Bizim için garip olan bu durum Xiaomi için oldukça kabul edilebilir. Yeni bir satış stratejisi olarak görülen bu olay, markanın hem satışlarının hem de tanınırlığının artmasına vesile olmuştur. Ayrıca dar, köhne sokaklarda, teknolojik gelişmelerden bihaber yaşayan kişilere de teknolojinin geldiği noktayı yakından göstermiştir.

Seyyar Xiaomi

Xiaomi, milyonlarca insanın yaşadığı Hindistan’da orta ve yüksek gelirli kişilerce çok bilinen ve ürünleri satın alınan bir marka. Fakat ülkede uygulanan koronavirüs önlemleri kapsamında yine aynı milyonlarca kişi evlerinden çıkmıyor, haliyle de Xiaomi mağazalarına gidip alışveriş yapamıyor ve teknolojik gelişmelerden haberdar olamıyorlar.

Xiaomi de buna bir çözüm bulmak istercesine seyyar Xiaomi uygulamasını geliştirdi. Bu uygulamada üzerinde Xiaomi yazan bir kamyonetin arkasına en yeni teknolojik ürünler yüklendi. Tabletler, telefonlar, akıllı saatler, kulaklıklar ve daha niceleri ile bu kamyonet yola çıktı. Sokak sokak gezen bu kamyonet ile hem ürünlerin satışı yapıldı hem de en yeni gelişmeler “uzaktan” tanıtıldı. Sosyal mesafenin dikkat edilerek yapıldığı bu satışlardan hemen hemen herkes memnun kaldı. Mecburi olarak evde kalınan böylesi bir zamanda teknolojiden uzak kalmamanın kendilerini mutlu ettiğini söyleyen halk, bu uygulamanın yayılmasını istediklerini de belirtti.

Mi Store on Wheels ismi verilen kamyonetle satış yapma stratejisi hakkında konuşan Xiaomio şirketinin başkan yardımcısı Kumar Jain, bu uygulamanın yalnızca 40 günde hayata geçirildiğini ve kamyonetin Hindistan’ın tüm sokaklarını gezeceğini söyledi. Diğer büyük markalarda öncesinde kafa karışıklığı yaratan bu uygulama, aldığı övgüler sayesinde düşünülebilir duruma geldi. Koronavirüs karşısında ülkenin evde kalma uygulamalarını sıklaştırma ihtimali karşılık Hindistan’da bulunan teknoloji marketlerinin böyle bir uygulamayla halkın içine karışacağı da söylentiler arasında.

Xiaomi Tarihi

Xiaomi tarihi hakkında internette araştırma yaptığımızda ilk olarak 6 Nisan 2010 tarihinde Çin’de kurulduğunu görüyoruz. Asya kıtasının teknoloji devi olan ve Amerika ile Avrupa kıtalarında da birinciliği eline almak için yarışan Çin, piyasaya devamlı yeni markalar sürerek yarışa hız kesmeden devam ediyorlar. Xiaomi de bu yarışta kısa zamanda yerini almış olan markalardan biri.

10 yılda büyük bir gelişme kaydeden bu marka, ürettiği telefonlar ile dünyanın her yerinden adından sıkça söz ettiriyor. Markanın bu denli ünlü olmasının bir diğer sebebi de insanlara sunduğu oldukça kaliteli ürünleri daima uygun fiyatlara satması.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin