Korona virüs hızlı bir şekilde mutasyon geçiriyor. Bu mutasyonlar sonucunda görüyoruz ki artık virüsü taşıyanlar da hasta olanlar da semptom göstermeyebiliyor. İlk zamanlarda en belirgin özelliklerden olan öksürüğü artık çok az Korona virüs hastası gösteriyor. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde gribin belirtilerinden olan öksürükle karıştırılan Korona virüs öksürüğü, pek çok insanı ikileme düşürüyor. Bu sebeple de insanlar test yaptırmadan hasta olup olmadıklarını anlayamıyorlar.

Asemptomatik kişiler olarak nitelenen ve belirti göstermeyen kişiler, artık yapay zeka sayesinde tespit edilebilecek.

Öksürükten ile Korona Testi

Amerika’daki en büyük tıp ve teknoloji servisi MIT tarafından geliştirilen yapay zeka, asemptomatik olan Korona hastalarının diğer hastalara nazaran daha farklı öksürdüğünü tespit etti. Öksürüğün farklı tınıları insanların algılayabileceği düzeyde değil fakat yapay zeka, bünyesindeki gelişmiş teknolojiler sayesinde aradaki farkı çok kolay algılayabiliyor.

Sağlıklı kişi, grip ve soğuk algınlığına yakalanmış kişiler, Korona virüs hastaları ve daha pek çok hastalık grubundan kişi üzerinde yapılmış olan yapay zeka çalışmaları sonucuna göre yeni nesil teknolojiye sahip bu zeka, öksürüğün tınısından Korona teşhisini koyabiliyor. Ayrıca IEEE’de yayınlanan bir makaleye göre yapay zeka, sağlıklı olan fakat öksürmek için kendini zorlayan kişileri de kolaylıkla tespit edebiliyor.

Hala yapılmakta olan pek çok teste göre yapay zeka, %98,5 oranındaki tespit başarısı ile çalışıyor. Kullanıcı dostu olarak nitelendirilen yapay zekanın geliştirilmesi için çalışmalara devam ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin