Dünyadaki en son gelişmeleri takip ettiğimiz, sosyalleştiğimiz, eğlendiğimiz platformlar artık hep internet üzerinde. Bu sebeple onun yavaşlaması ve hiçbir şekilde çekmemesi durumu bizleri oldukça sarsıyor. Artık teknoloji dünyasında olmamız ve her anımızın dijital temelli olması da bu sarsılmanın diğer sebeplerinden biri.

Evde, iş yerinde ya da herhangi bir yerde yavaş ve çekmeyen internet için çözümler bu sayfada sizlerle.

İnternet Neden Sorun Yaratır?

Yavaş ve çekmeyen internete çözüm bulmak için öncelikle bunun sebebini öğrenmek gerekir. İnternet ortamı her ne kadar fazla geniş olsa da sorun yaratan durumlar sınırlıdır. İnternet sorununun altında yatan sebepler şunlar olabilir:

  • Kota sınırlaması

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda kota sınırlaması adı altında bir sistem uygulanmaya başlandı. Buna göre bir ortak wifi ağına bağlı olan kişiler yalnızca belli bir kotaya kadar internet kullanabiliyorlar. Örneğin bir öğrenci yurdunda interneti 100 öğrenci kullanabiliyor. Her bir öğrencinin ise 16’lık kotası bulunuyor. Öğrenci 16’lık internet kotasına ulaştığında interneti yavaşlatılıyor. Herkese eşit muamele yapılması adına uygulanan bu sistemin adı ise “Adil Kullanım Kotası”. Sistem bazı kurumlarda yürürlükten kaldırılsa da bazı kurumlarda hala bulunuyor.

  • Kota dolumu

İster telefon hatlarına tanımlı olsun isterse ev/iş yeri interneti olsun her internetin belirli bir kotası vardır. Bu kotaya gelinmesi halinde internet yavaşlar ya da hiçbir şekilde çekmemeye başlar.

  • Aşırı yükleme

Bir wifi ağına, ağın kaldırabileceğinden fazla kişinin katılması sonucu internet yavaşlar. Özellikle kalabalık mekanlarda, öğrenci yurtlarında ya da okullarda bu sorunla çok fazla kaşılaşılır.

  • Teknik problemler

İnternetin yavaş olması ya da çekmemesi her zaman kullanıcılardan kaynaklı değildir. Telefon/internet operatörlerinden ya da ağ sağlayıcılarından kaynaklanan problemler neticesinde de internet yavaşlayabilir ve hatta hiç kullanılmayabilir. Özellikle ülke genelinde kaos yaratacak bir durum neticesinde internet problemiyle karşılaşırız. Darbeler, ayaklanmalar, yanlış giden siyasi seçimler kaos ortamlarına örnektir.

  • Hacklenme / siber saldırı

Yıl içerisinde bazı dönemlerde bir ya da birden fazla ülkeye karşı siber saldırı düzenlenebilir. Milyon insandan milyar insana kadar büyük bir kesimi etkileyen bu hacklenme ve saldırılar internet bağlantılarında kopmalara sebep olur.

Yavaşlayan ve Çekmeyen İnternet Bağlantısına Çözümler

İnternet bağlantısında yaşanan sorunlar için pek çok sebep sunduk. Bunlar, günümüzde bilinen sorun kaynaklarıdır. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte internette yaşanan sorunlar ne olursa olsun hepsi için çözüm bulmak mümkündür.

Çekmeyen internet için çözümler şu şekildedir:

  • Wifi aç kapa

Komik ve basit bir çözüm gibi gelebilir ama internet sağlayıcısının çok fazla çalışması bazen yavaşlamaya sebep olabilir. Nasıl ki cep telefonlarını en geç iki günde bir kapatıp açmalı ve kendini sıfırlamasına müsaade etmeliysek internet sağlayıcısını da zaman zaman kapatmalıyız.

  • Wifi extra boost

Geniş alanlarda internetin yavaş olması ve hatta hiç çekmemesinin nedeni bazen internet sağlayıcısının gücünün yetmemesi olabilir. Örneğin çok geniş bir alanda salonda duran internet sağlayıcısı evin en dibindeki odada çekmeyebilir. Bu sorunu gidermek için yapmanız gereken ekstra internet sağlayıcısı kullanmaktır. Wifi extra boost adı verilen bu cihazlar sayesinde evin her köşesinde internetin çekmesini sağlayabilirsiniz.

  • Daha çok kota daha çok GB

Wifi ağını çok fazla kişi kullanıyorsa yavaşlığı önlemek adına daha çok GB kullanılmasına olanak sağlayan internet paketleri satın alınabilir. Pek çok operatörün uygun fiyatlı ve çok GB’lı internet paketleri bulunmaktadır.

  • VPN

Ülkedeki kaos ortamlarından insanların ardından en çok internet bağlantıları etkilenir. Dünya genelindeki siber saldırılardan ve hacklenmelerden de en çok internet bağlantıları etkilenir. En sağlıksız olaylarda bile internet kullanmaya devam etmek için VPN hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bulunduğunuz ülkeden farklı ve hatta dünyanın diğer ucundaki bir ülkenin internet sağlayıcısı üzerinden internete girmenizi sağlayan bu uygulamalar son yılların oldukça popüler uygulamaları arasında yer alır. Özellikle ayaklanma, darbe ve savaş zamanlarında sık sık kullanılan VPN uygulamalarını tablet, telefon ya da bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken yüksek güvenlikli VPN uygulamasını kullanmaktır.

Bu durumlara ek olarak kullandığınız wifi şifrelerini düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayınız. Herhangi bir şifre kırma olayına karşılık alınabilecek en etkili önlem budur. Ayrıca wifi şifrenizi kime verdiğiniz konusunda da dikkatli olmanız gerektiğiniz unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin