Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli markası Günsel isimli otomobil, 2020 yılı içerisinde gerçekleşmeye başlayan MÜSİAD Expo fuarında gösterime çıktı. Ziyaretçilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği fuarda Günsel tam not almayı başardı. Elektrikli motorla çalışan aracın kısa zamanda seri üretime geçileceği ve 2021 senesinde başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkede satılacağı gelen bilgiler arasında. 

18 Kasım 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de gösterime çıkan Günsel, elektrikli Türk arabası olarak hafızalara kazınmış durumda. Gösterimdeki modeline Günsel B9 ismi verilen araç hem elektrikli motoruyla hem de tek dolumda 350 kilometre yol alabilmesi ve yalnızca 8 saniyede 100 kilometre/saat hıza ulaşmasıyla şimdiden sevilmiş durumda. 187 beygir gücünde olan bu araç, sıfırın altında 20 derece ile sıfırın üstünde 55 derecede çalışabiliyor. Yalnızca yarım saatlik şarj süresinde %80 oranında şarj olan araç, tasarım açısından da oldukça etkileyici. 

Elektrikli otomobil Günsel, KKTC’nin ilk yerli otomobili olarak tarihe geçmiş durumda. Sade iç ve dış tasarıma sahip olan araç, pek çok teknolojik araçta bulunan ekipmanları bünyesinde barındırıyor. Şu anda prototip tasarımı sergilenen araçta hala çalışmalar devam ediyor. Aracın mühendisleri tarafından aktarılan bilgilere göre daha yapılacak pek çok değişiklik bulunuyor. Bir yıl içerisinde yapılan araçların direksiyon yönü şu anda sağ olarak görülüyor. İlk partide 20 bin sağ direksiyonlu araç üretilip satılırken arından direksiyonlar sola alınacak ve araçlar Türkiye Cumhuriyeti’nde satışa çıkarılacak. 

Günsel B9’un fiyatı şu anda kesin olarak açıklanmıyor. Fakat geliştiricilerin verdiği bilgilere göre fiyat klasik otomobil ile elektrikli otomobil fiyatlarının ortalamasında bir fiyatla satın alınabilecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin